Keresztutak
Dies Academicus
A tudomány napja az Evangélikus Hittudományi Egyetemen
Egymásért viselt felelősségünk került a középpontba az Evangélikus Hittudományi Egyetem (EHE) április 14-i rendezvényén. Az idei Dies Academicus fő témája a testvériség volt, az előadások ezt világították meg több oldalról.
Dr. Csepregi Zoltán rektor egy vidám gyermekverssel köszöntötte a megjelenteket, és adta meg a hangot a nap témájához, amely a testvérkapcsolatokat vizsgálta különböző teológiai tudományágazatok nézőpontjaiból – Hol van a te testvéred? címmel.
Az első előadó, dr. Kőszeghy Miklós, a Károli Gáspár Református Egyetem Ókortörténeti Tanszékének egyetemi docense az Ószövetség idejében és tájain gyakorta jellemző brutális tettről, a testvérgyilkosságról beszélt. Káin és Ábel (1Móz 4), Abímelek (Bír 9), valamint Absolon (2Sám 13–20) történetein keresztül nyerhettek bepillantást a hallgatók az ókori Közel-Kelet sokszor kíméletlen testvérharcaiba, s kerülhettek közelebb a testvérek közötti gyilkosságok akkori okainak és módjainak megértéséhez.
Dr. Peres Imre, a Debreceni Református Hittudományi Egyetem Újszövetségi Tanszékének tanszékvezető egyetemi tanára az újszövetségbeli testvéri kapcsolatok jellegét állította előadása középpontjába, illetve arról szólt, mi a háttere az egyházunkban mára elterjedt és bevett „testvér” megszólításnak.
A Biblia és Shakespeare drámáiban megjelenő halálos testvérrivalizálások közötti párhuzamokra mutatott rá dr. Fabiny Tibor egyetemi tanár, a Károli Gáspár Református Egyetem Anglisztika Intézetének, illetve a Hermeneutikai Kutatóközpontnak a vezetője.
Dr. Csepregi András, az Oktatási és Kulturális Minisztérium Egyházi Kapcsolatok Titkárságának vezetője, az Evangélikus Hittudományi Egyetem nyíregyházi tagozatának docense Johann Baptist Metz és Walter Wink politikai teológiájának ismertetésén keresztül szólt az emlékezés felelősségéről és a felelős emlékezésről.
A házasságban megélt egymás iránti felelősségről beszélt dr. Hubert Gabriella, az Evangélikus Országos Könyvtár tudományos munkatársa a 16–17. századi protestáns házasénekek bemutatásával.
Az ebédszünet előtt került sor az egyetemen hosszú ideje hűségesen oktató, nyolcvanadik születésnapját ünneplő D. Takácsné Kovácsházi Zelma köszöntésére, melyet sok-sok hálás hallgatója nevében dr. Csepregi Zoltán rektor és – Wulfné dr. Kinczler Zsuzsanna vezényletével – az egyetem énekkara tolmácsolt.
A délutáni első előadó, dr. Zay Balázs, a C. G. Jung Komplex-pszichoterápiás Egyesülettől érkezett művészettörténész, evangélikus lelkész, valláspatológus és mediátor a pszichológia és a teológia sajátos szemszögéből vizsgálta a testvérek közötti harcok lélektani okait és hátterét.
Dr. Kamarás István OJD (= Ordo Joculatorum Dei, vagyis Isten Bohócainak Rendje), a Pannon Egyetem Antropológia és Etika Tanszékének egyetemi docense a testvériséget a különböző vallások és felekezetek vizsgálatával szemléltette a vallásosság, habitus, életstílus alapján.
Az előadók ezután a plénum előtt válaszoltak a hallgatók által feltett kérdésekre, illetve az előadásokhoz fűzött megjegyzésekre.
A nap záróakkordjaként került sor az egyetem bejáratánál lévő Melanchthon-szobor megkoszorúzására, ahol Bódi Emese, az EHE Egyháztörténeti Tanszékének oktatója méltatta a négyszázötven éve elhunyt reformátort.
A Dies Academicus magára a teológiai tudományra is igyekezett felhívni a figyelmet, hiszen a nap folyamán azokat az előadókat ismerhették meg a résztvevők, akik a tervek szerint az egyetem szeptembertől induló új szakának – a teológia iránt pusztán tudományos szempontból érdeklődők számára megnyíló teológus mesterszaknak – lesznek oktatói. Az új képzéssel kapcsolatban az egyetem rektori hivatalában kérhető további felvilágosítás.
Zsíros András