Egyházunk egy-két hete
Evangélikus „csúcscsarnok”
Az ország második legnagyobb fedett pályás atlétikai csarnokát adták át ünnepélyes keretek között hétfőn Bonyhádon, a Petőfi Sándor nevét viselő evangélikus gimnáziumban. A Magyarországi Evangélikus Egyház még tavaly döntött arról, hogy az intézmény számára megvásárolja a kétezer-kétszáz négyzetméteres egykori cipőgyári csarnokot. A rekordidő alatt elkészült atlétikai csarnokba több mint tízszer elférne a mintegy hatszáz tanulót oktató gimnázium jelenlegi tornaterme… Az április 26-i avatóünnepség hálaadó istentisztelettel kezdődött, amelyen Gáncs Péter, a Déli Egyházkerület püspöke hirdette Isten igéjét. Ezután a gimnázium igazgatója, Ónodi Szabolcs mondott beszédet. Mint mondta, Tolna megye első sportcsarnoka 1894-ben szintén Bonyhádon épült fel az evangélikus gimnáziumban. Most pedig ugyanitt elkészült az ország második – nemcsak az iskola, a megye, hanem az egész Dél-Dunántúl atlétikai diáksport-igényeit kiszolgálni kész – legnagyobb fedett pályás „küzdőtere” – a Bonyhádi Evangélikus Atlétikai Centrum Csarnoka.
A híres bonyhádi cipőipar 2003-ban ingott meg, amikor a Salamander cég kivonult a városból. Később egy százhatvan főt foglalkoztató cipőgyártó cég még tevékenykedett a telephelyén, de később ez is csődbe ment. E szomorú körülményben a Gondviselő ugyanakkor felismertette a történelmi pillanat lehetőségét: hogy tudniillik megadatott a régóta vágyott sportcsarnok létrehozásának lehetősége. A gimnázium vezetése által – másodikként – kidolgozott koncepciót végül az iskolafenntartó Magyarországi Evangélikus Egyház is elfogadta, és hozzájárult a csarnok megvásárlásához. Ónodi Szabolcs gimnáziumigazgató így fogalmaz: „Sokszereplős játék volt, de az erők egy irányban haladtak, és mindenki segített, akit megszólítottunk. 2009 novemberében megkezdődhetett a csarnok átalakítása. Az intézmény dolgozói rengeteg munkaórát töltöttek itt, és folyamatosan érkeztek a társadalmi munkájukat felajánlók is. Nem csodavárás volt ez, hanem ők maguk teremtettek csodát összefogásukkal, a nemes ügy iránti elkötelezettségükkel.”
Április 26-án tehát Magyarország második legnagyobb fedett pályás atlétikai csarnokát avatták fel Bonyhádon. A vendégeket hálaadó istentisztelet köszöntötte. Ézs 40,28–31 alapján tartott igehirdetésében Gáncs Péter püspök utalt arra is, hogy a feltámadás hírét futva vitték az evangélisták, vagyis a fizikai erőnlétre szükség volt (és van) a jó hír közvetítéséhez… Képletesen úgy fogalmazott, hogy Ónodi Szabolcs gimnáziumigazgató is prófétaként futott, de nem egyedül, és – miként az ország – Jubilate vasárnapja után egy nappal csapatával együtt a célegyenesbe érkezett.
A Magyar Olimpiai Bizottságban (MOB) is tagságot viselő Ónodi Szabolcs iskolaigazgató elmondta: annyira utópisztikusnak tűnt az ötlet, hogy pár hónap alatt létrehozzanak egy ekkora sportcsarnokot, hogy igazából senkinek sem jutott eszébe ellenezni. „Egyetlen rosszindulatú akadályozóval, fontoskodó bürokratával, de még sajnálkozó vállveregetővel sem találkoztunk, aki keresztbe feküdt volna. Talán azért, mert többségük biztos volt benne, hogy a gondolat nem életszerű, elvetél az majd magától. Ellenben annál több önkéntes segítővel, előrevivő munkás kézzel és higgadt, a megoldás felé vezető ötlettel előrehozakodó szövetségest találtunk, akik szárnyat adtak valamennyiünknek, akik kezdettől hittünk a megvalósításban” – mondta. És míg az igazgató egyik szeme sír, hogy a cipőgyártás megszűntével családok anyagi biztonsága ingott meg, addig a másik szeme nevet, hiszen megmenthették a csarnokot az enyészettől, a jövő nemzedéke számára. Mint fogalmazott: „A csarnok elkészülte a bizonyíték arra, hogy nagy hitben nem maradunk magunkra, hiszen Isten vezette a szándékainkat.”
A Magyarországi Evangélikus Egyház Országos Irodájának munkatársai mellett a magyar sportélet jeles képviselői is jelen voltak az avatási ünnepségen, amelyen Potápi Árpád János, Bonyhád város ismét országgyűlési képviselővé választott polgármestere a megfontolt, folyamatosan előrevivő lépésekről beszélt, melyekhez a siker kulcsa – meggyőződése szerint – a keresztény hit megőrzése volt.
Prof. Istvánfi Csaba, a Magyar Testnevelő Tanárok Országos Egyesületének elnöke köszöntőjében elmondta, hogy a magyar oktatási rendszerben még legalább hatszáz tornaterem hiányzik, és nem is mindenhol tartják fontosnak ennek megteremtését. Szlatényi György, a Magyar Diáksporttanács titkára utalt arra, hogy a bonyhádi gimnázium diákjai több sportágban is kiemelkedően teljesítenek, dr. Szabó Tamás, a MOB alelnöke pedig a sport és a szellem egységére hívta fel a figyelmet. Gyulai Miklós, a Magyar Atlétikai Szövetség elnöke úgy fogalmazott, hogy már a létrejötte is egyfajta világrekord ennek az atlétikai csarnoknak, amely az egyetemes magyar sportot is szolgálni fogja.
Molnár Zoltán, a MOB főtitkára elmondta, hogy amikor megérkezett a bonyhádi gimnáziumba, úgy érezte, egy másik bolygóra lépett. A magyar olimpiai mozgalom nevében is köszönetét fejezte ki ezért a csodáért, és felhívta a fiatalok figyelmét arra, hogy használják ki a csarnok adta lehetőségeket, majd a Magyar Olimpiai Bizottság nevében – Schulek Ágostonnal, a Magyar Atlétikai Szövetség elnökével – Hajós Alfréd olimpiai érmének másolatát adta át elismerésként Gáncs Péter püspöknek, Potápi Árpád János polgármesternek és Ónodi Szabolcsnak. A csarnok kialakításáért legtöbbet fáradozóknak Krähling Dániel nyugalmazott evangélikus esperes, a gimnázium igazgatótanácsának elnöke mondott köszönetet és adott át oklevelet.
A diákok énekkel, tánccal színesítették a délutáni programot, végül késő estébe nyúló sportversenyekkel vették birtokba – rendeltetésének megfelelően – Magyarország legnagyobb evangélikus sportlétesítményét, amelyben a jövőben három szakedző irányítja majd a magas színvonalú szakmai munkát, és orvosi stáb követi nyomon a fiatalok aktivitását. Már arra is készült terv, hogy a száznyolcvan tanítási napon túl miként lehet kihasználttá tenni az épületet. Mindehhez hátteret nyújt a gimnázium háromszáz férőhelyes modern kollégiuma. Május 15-én pedig – várhatóan közel ezer résztvevővel – ebben a csarnokban rendezik meg a Déli Egyházkerület missziós napját „Biztos, védett kikötő” címmel.
Máté Réka