Egyházunk egy-két hete
Kerületi közgyűlés északon
Különböző szolgálati ágak bemutatkozása volt az első napirendi pont az Északi Egyházkerület tavaszi közgyűlésén. A Miskolc városában tartott, április 23-i tanácskozáson Sándor Frigyes esperes kezdőáhítata után Fellegvári Zoltán igazgató a 2001-ben újraindult Evangélikus Kossuth Lajos Gimnázium és Pedagógiai Szakközépiskoláról, Buday Barnabás egyetemi lelkész pedig a miskolci evangélikus egyetemi gyülekezetben folyó munkáról szólt röviden.
A kerület püspöke, Fabiny Tamás jelentésében a négyszázötven évvel ezelőtt meghalt Philipp Melanchthon munkásságáról szólva hangsúlyozta az egyház legfontosabb ismérveit – hogy benne az igét tisztán hirdetik, és a szentségeket helyesen szolgáltatják ki –, szólt továbbá a képzés, a kultúra és a közélet fontosságáról. A püspök ezután az először összeállított Egyházkerületi krónika segítségével, képes formában foglalta össze a kerület gyülekezeteiben, diakóniai és oktatási intézeteiben végzett sokszínű szolgálatot. A tervek szerint – a pontosítások és kiegészítések után – a kerületben működő összes gyülekezet és intézmény megkapja az ötvenoldalas, színes kiadványt.
Benczúr László kerületi felügyelő részletesen beszámolt az elmúlt időszak építkezéseiről és változásairól. Örvendetesnek tartja – mondta –, hogy a vidékfejlesztési pályázaton tíz gyülekezetből hét volt eredményes a kerületben, és ebből három azonnal el is kezdheti a munkálatokat. Hangsúlyozta, hogy az építkezéseknél nagyon fontos a megfelelő szakemberek (műszaki, pénzügyi és közbeszerzési szakértők) kijelölése. Jelentése végén a felügyelő megemlítette mindazon lelkészeknek és felügyelőknek a nevét, akik az elmúlt évben távoztak el közülünk, illetve megnevezte azon testvéreket, akik jelenleg valamilyen betegségben szenvednek – kérésére egyperces csendes imádságban gondoltak rájuk a jelenlévők.
A közgyűlés meghallgatta a kerületi felelősök – a missziói, pályázati, jogi felelős, valamint a Gusztáv Adolf Segélyszolgálat felelőse – szokásos beszámolóit, majd Bence Imre esperes kapott szót, hogy a Budai Egyházmegye által készített munkaprogramról adjon rövid tájékoztatást.
A hozzászólások során több téma is megmozgatta a közgyűlésen részt vevőket: a cigánymisszió fontossága, a gyülekezetek egymást segítő, közös teherviselése.
A lelkészekre háruló feladatok kapcsán szó esett arról, hogy eltolódott a látogatás és az adminisztráció aránya. Nem lenne szabad engedni, hogy olyannyira le legyen terhelve egy lelkész, hogy ne maradjon ideje és energiája a területén élő evangélikus családok rendszeres látogatására. A hozzászólásokból kiderült, hogy vannak helyek, ahol laikusok bevonásával hatékonyan tud együttműködni lelkész és gyülekezet.
A 2009. évi költségvetés jóváhagyása után az ideit vitatta meg a közgyűlés. Az elmúlt évhez képest húsz százalékkal csökkentett kerületi külön keretet sikerült arányosan megosztani a különböző területek között. A legnagyobb összeg továbbra is a gyülekezeti beruházások rovatban szerepel, de nagyobb hangsúlyt kaptak a költségvetésben a humán erőforrást érintő és a missziói kiadások. Az erre a célra elkülönített keretből idén ismét lehetőség lesz üdülési támogatás igénybevételére, bár ennek módja még nincs meghatározva.
A közgyűlés végén Fabiny Tamás püspök két aktuális feladatra hívta fel a jelenlévők – különösképpen a lelkészek és esperesek – figyelmét: mindenki szervezze saját gyülekezetében a május 15-i kerületi missziói napon való részvételt, illetve hangsúlyozta az egyszázalékos adófelajánlások fontosságát, az erre való figyelemfelhívást a plakátok segítségével.
Horváth-Hegyi Áron