Keresztény szemmel
Áldozócsütörtök elé
E nap a nevét a középkori, évenként legalább egyszer kötelező szentáldozás (Urunk szent vacsorájában részesülés) határidejéről kapta. Nálunk a római katolikus többség hatására maradt fenn az ünnepnek ez az elnevezése. Evangélikus egyházunkban hagyományosan erre a napra került a konfirmáció. Ezt elevenítettük fel – 1700 táján –, de nem mint szentséget. (A római katolikus konfirmáció – német nevén Firmelung, szláv közvetítéssel bérmálás – „bérmakeresztszülők” szereplésével és új névadással is jár, és ezt a szentséget csak püspök szolgáltathatja ki, a lovaggá avatáshoz hasonlítható arculütéssel. A keleti ortodox egyház közvetlenül a kereszteléshez kapcsolja a megerősítést; itt nyilvánvaló, hogy Isten erősít meg.)
A protestáns konfirmáció a keresztségben kötött szent szövetség megerősítése és az egyházi „nagykorúsítás”, úrvacsorához bocsátás. Ebben a gyakorlatban kísért az az emberközpontú gondolkodás, hogy a serdülő erősíti meg a szövetséget ünnepélyes fogadalommal. De vajon hitbeli döntés alapján történik-e ez, vagy csak a hit- és erkölcstani ismereteknek való megfelelés szándékával? Scholz László mindenesetre igen helyesen énekelteti a konfirmandusokkal (=megerősítendőkkel): „Erősíts meg hát, fegyverezz fel…” (EÉ 300,5)
Az áldozócsütörtöki konfirmáció miatt gyülekezeteink nemzedékeken át nemigen hallottak megszólító tanítást Krisztus Urunk mennybemeneteléről. Pedig az ünnep német neve világosan erre utal. Persze volt olyan „felvilágosult” lelkész, aki a hegymászás hasznosságáról prédikált, mivel Jézus hegyről ment föl (Mt 28,16).
Jézus nem a gravitációt legyőző fénysebességgel távozott a világűrbe. Mennybemenetele azt jelenti, hogy fölöttünk áll, éspedig mindenütt – mint a menny. Ám ígérete szerint övéivel marad(t) mindennap ennek a világnak a végéig, amikor eljön ítélni és hatalommal uralkodni (amit még a mohamedánok is várnak).
Jézus velünk van; ennek emlékeztető jele-pecsétje az úrvacsora, valamint Jézus tanításának és váltságművének – a keresztséggel együtt – missziói parancsban rendelt hirdetése. (Az olvasott vagy hallott ige visszhangja-továbbterjedése lehet az is, ha álomban „szólít meg”.)
A személyre szóló megszólításnak, Isten bűnbocsánatának, a Gonosz rabságából való felszabadításnak, áldásnak, illetve az elhívásnak-küldetésnek hagyományos kifejezése: a kézrátétel. Az élet próbatétételei közepette is hűséggel megálló bizalom az, aminek el kell kezdődnie: „ellene mondással” a Gonosznak, az ártó környezetnek és saját megromlott énünknek. Ettől elválaszthatatlan, hogy átadjuk magunkat a mennyei Atyának, megváltó Urunknak és a Szentlélek Úristennek, aki nem mást akar, mint Isten törvényével megvilágosítani, lelkiismeretünket Jézus jó hírének evangéliumával megvigasztalni, szívünket-lelkünket megszentelni, oktatni és vezérelni. A hitre jutásnak naponkénti megtérésben kell folytatódnia.
Krisztus ma még rejtett, mindenható uralkodásának része, hogy kezében tartja a természet, a történelem és a szellemi világ erőit, ha olykor – próbatételként – hosszú pórázra ereszti is őket. Mivel a Szentháromság munkái nem választhatók szét, Urunk mennybemenetelének ünnepén is idézhetjük 62. énekünk 4. versét: „A csillagok* / S az idők forgását / Bölcsen igazgatja. (…) Szent cél felé visz erős karja.” (*Ef 1,20–21)
Dr. Zsigmondy Árpád