Kultúrkörök
Kiránduló gyülekezetek figyelmébe
A turultól Hunyadi Mátyás palotájáig
A hosszú, sötét telet elűző napsütés csalogatóan hívogatott, muszáj volt kimenni a szabadba. Ez alkalommal a Gerecse hegység délnyugati részét, a tatabányai turulemlékművet és Tata városát vettük célba. A Budapesttől rövid utazással elérhető terület tartalmas, változatos programot kínál.
Ha az M1-es autópályát idejében, vagyis az első tatabányai lehajtónál elhagyjuk, s a régi országúton megyünk tovább, nemsokára megleljük az útbaigazító táblát, amely a turulemlékműhöz vezető panorámautat jelzi. Közvetlenül a szobor közelében lehet parkolni, így elég pár lépést tenni, hogy megnézhessük Európa legnagyobb fémmadarát, amely félelmetesen őrködik mészkő talapzatán, s hirdeti Árpád fejedelem győzelmét a szláv Szvatopluk felett.
Az emlékműnél azonban nemcsak a tizenöt méter fesztávolságú monumentális alkotást érdemes szemügyre venni, hanem a lábunk alatt elterülő csodás panorámát is. Jó időben akár Pannonhalma dombjait is felfedezhetjük a távolban.
Az emlékmű mögött tanösvény indul, amely kellemes sétát ígér, sőt egy ügyes ötlet eredményeképpen az út mellé kihelyezett kőtömbök segítségével megismerkedhetünk a környék jellegzetes kőzeteivel, némi tájékoztatást kapva egyszersmind lelőhelyükről és korukról is.
Rövid, kényelmes erdei gyaloglás után érjük el a Szelim-lyuk nevű barlangot, amelynek megtekintése semmilyen felkészültséget, felszerelést, de még lámpát sem igényel. Néhány lépcsőfokon lemenve és egy sziklakapun átbújva tárul elénk a lélegzetelállító barlangterem látványa. Mivel geológiai folyamatok eredményeként mennyezete két helyen is felnyílott a felszínre, nemcsak a hatalmas, tátongó – az autópályáról oly sokszor megcsodált – barlangszájon át, hanem felülről is érkezik fény, s így nappali világosságban lehet gyönyörködni a két barlangteremben. Az idősebbek, fáradtabbak az ismert, kényelmes úton térhetnek vissza a parkolóhoz, míg a bátrabbak és kalandvágyók egy keskeny hegyi ösvényen juthatnak el a turulemlékmű lábánál felbukkanó lépcsősorhoz, majd a járművükhöz.
A mozgás után jól is esett a rövid pihenő, amíg elértük Tatát. A napsugárban fürdő Öreg-tó partját sétálók lepték el, valóságos korzó alakult ki a sétány fölé magasodó vár előtt, melynek maradványai főként gótikus és reneszánsz stílusjegyeket hordoznak. Az előtte kialakított romkert sejteti, mekkora építmény lehetett Hunyadi Mátyás egykori palotája.
Szépen, harmonikusan találkozik itt múlt és jelen, az elmúlt időket idéző maradványok és a felüdülni vágyók modern kori serege, élükön a mozgás örömében lubickoló apróságokkal. Érdemes felkapaszkodni az épület oldalában lévő lépcsősoron a kicsiny presszó teraszára, ahonnan mesés látkép tárul elénk: belátható az egész Öreg-tó.
Továbbhaladva azon a műemléki hídon hagyhatjuk el a várat, amely az egykor a várárokba települt haltenyészet ivadéknevelő medencéi felett ível át. Közelében pedig egy másik nevezetes átkelő áll, ahol Nepomuki Szent János szobra védelmezi az elhaladókat. Nem messze tőle az egykori vízimalom kerekei roskadoznak szomorúan a saját súlyuk alatt. Látszik, már régen forgattak gabonaőrlő köveket. Kissé távolabb meg a szép barokk kapucinus templom és a néha a város jelképeként is megjelenő, fából készült harangláb látható.
Tata és környéke számtalan látnivalóval várja, csalogatja az érkezőket. Értelmes, szép célja lehet gyülekezeti kirándulásnak csakúgy, mint ismeretszerző, vidám családi túrának, hiszen tóparti sétával, a közeli arborétummal vagy a kálváriadombi geológiai park élményével is gazdagodhatnak az oda érkezők. A szervezéskor mindenképpen érdemes interneten vagy telefonon érdeklődni a látnivalókról, belépőkről, nyitva tartásról és az éppen aktuális lehetőségekről a helyi turisztikai irodában (telefon: 34/586-045).
Gyarmati Gábor