Egyházunk egy-két hete
Presbiteri találkozó Ózdon
A Borsod-Hevesi Egyházmegye presbiterei április 25-én Ózdon találkoztak. Az esperesi meghívó címe ugyan presbiterképzést jelölt meg programként, de a történtek ismertetése előtt előrebocsátható, hogy az együttlétet nem elméletieskedő teologizálás jellemezte, sokkal inkább hitvalló, istenhitünkben egymást erősítő alkalom volt. A találkozó mottója Pál apostol Timóteushoz írott második leveléből származott (3,16): „A teljes Írás Istentől ihletett és hasznos a tanításra, a feddésre, a megjobbításra, az igazságban való nevelésre; hogy tökéletes legyen az Isten embere, minden jó cselekedetre felkészített.”
A program az ózdi evangélikusok templomában kezdődött, ahol Tóth Melinda lelkész ismertette a gyülekezet és a templom történetét. Elmondta, hogy a neogótikus templomot – Szvoboda Gyula terve alapján – 1900-ban kezdték építeni az iparosodó Ózdra a Felvidékről költöző evangélikusok, és 1902. augusztus 31-én szentelték fel. Az épület aszimmetrikus jellege abból fakad, hogy pénz szűkében a hívek csupán egy tornyot emeltettek. (Az építés idején mindazonáltal több mit kétezer híve volt az ózdi gyülekezetnek, manapság viszont száznál alig több tagja van az ózd–putnoki társegyházközségnek.)
A templom és a gyülekezet büszkesége az 1938-ban épített kétmanuálos hangversenyorgona. A lelkésznő nem titkolta el a mai idők viszontagságait sem, amelyeknek a legfőbb oka az, hogy a templom is, a gyülekezeti terem is Ózdnak azon peremvidékén van, amelyet nagy számban antiszociális népesség lakik.
A templomlátogatás után az együttlét a gyülekezeti teremben folytatódott. Itt először Tóth Melinda tartott áhítatot a mottóul választott ige alapján, majd egy gimnazista leány, Kolarovszki Eszter olvasott fel az evangélikus Kátéból. Énektanulás következett, és a résztvevők maguk is meglepődtek, hogy a különösebb zenei előképzettséggel nem rendelkező csapat kis próbálkozás után milyen szépen zengte: „Záporként hull majd az áldás…”
Sándor Frigyes esperes közölte a szomorú hírt, hogy a program egyik meghívott előadója, a Tállya–Abaújszántó–Tokaj–Sátoraljaújhelyi Missziói Evangélikus Egyházközség – időközben elhunyt – lelkésze, Mezey Gábor súlyos betegségben szenved. (Az esperes beszámolt a vele való találkozásáról, arról, hogy az istenhívő embernek mekkora erőt tud adni hite a földi élet viszontagságában.) Szalipszki Andrásné a fancsali gyülekezet felügyelőjének, Szilágy Pálnak a betegségéről tájékoztatta a jelenlévőket, akik mindkettejüket az Úr elé vitték imádságban. Ezután az egyházmegye különböző gyülekezeteiből érkezett presbiterek tartottak hitvallást a számukra előzetesen kijelölt igék alapján.
Bizonyára elnézi minden megszólaló, hogy az eseményt ismertető krónika nem foglalja össze mindazt, amiről szóltak, de a tudósító úgy érzi, nem lenne méltó sem hozzájuk, sem az elhangzottakhoz, ha megkísérelné valamiféle „zanzásított” változatát adni mondandójuknak, ezért csak az általuk kibontott igét és annak vezérfonalát jelöli meg.
Spitzné Bukovszki Edit, a diósgyőri gyülekezet tagja 2Móz 3 alapján az Isten igéje Mózes életében címmel állt az egybegyűltek elé; Bálint Péter (diósgyőr-vasgyári gyülekezet) 2Móz 7–15 alapján Isten igéjéről mint szabadításról szólt. Némethné Szőke Márta (fancsali gyülekezet) témája 1Sám 3 alapján az Isten igéje mint elhívó szó volt, Hatranics Jánosné (Miskolc) Mt 4,1–11 alapján Isten igéje kísértéseinkben címmel fejtette ki gondolatait, végül Dombróczki Gábor (Ózd) János egyik levele alapján Jézus mint az élő Ige mottóval értelmezte a Szentírás megjelölt szakaszát.
Összbenyomásként azt azért mindenképpen meg kell jegyezni, hogy a megszólaló presbiterek nemcsak kitűnő felkészültségükről, hanem mély hitükről is tanúbizonyságot tettek.
A záróimádságokban életünk, nemzetünk és az egész emberiség sorsának javulásáért szólt a fohász. Végül a helyi gyülekezet szeretetvendégsége zárta a programot, amely alkalmat adott a kötetlen beszélgetésre, egymás jobb megismerésére is.
Dr. Szalipszki Péter