Egyházunk egy-két hete
Egyházunk Zsinatának május 14-i ülésszakáról
Részletek az elnök-püspök jelentéséből
Főtisztelendő Zsinat! Kedves Testvérek!
(…) Mind az április 17-i egyházkerületi közgyűlésünkön, mind az intézményvezetők április 20-i konferenciáján azzal kellett szembesülnöm, hogy helyzetértékelésemet, véleményemet többen is túl pesszimistának ítélték. Őszintén bántott a dolog. Egyáltalán nem azért, mert kritika érte álláspontomat, hanem mert semmi sem állt és áll távolabb tőlem, mint hogy lelkészeink vagy pedagógusaink közül bárkit is megbántsak.
Csak később értettem meg, mi lehet az oka annak, hogy én magam túl optimistának tartom azok helyzetértékelését, akik viszont az enyémet túl borúlátónak. A különbség szerintem abból adódik, hogy mihez viszonyítunk, hogy mi a mérték! Ha például az állami és önkormányzati fenntartású intézményekhez mérjük az egyházunk oktatási intézményeiben folyó pedagógiai munkát, nevelő szolgálatot, elismerem, lehet okunk a megelégedettségre. De hát nekünk nem ez a mérték és a mérce! Itt van véleménykülönbségünk igazi oka!
Nekünk – legyen szó oktatási intézményeinkről, diakóniai szolgálatunkról vagy éppen a gyülekezeteinkben folyó munkáról – semmi és senki máshoz nem lenne szabad magunkat és szolgálatunkat mérni, mint Istennek hivatásunkat kijelölő parancsához és a tanítványoktól tökéletességet kívánó akaratához. És ki az közöttünk, aki ennek alapján jó lelkiismerettel azt mondhatná, rendben mennek dolgaink, szolgálatunkat maradéktalanul betöltjük?
Ezt a kérdést újra és újra feltenni a rám bízott pásztori szolgálat felelőssége kényszerít. Kérem minden lelkész testvéremet, gyülekezeti vezetőket, presbitereket és az intézményeinkben áldozatosan munkálkodó pedagógusainkat, munkatársainkat, ne feledjék, hogy munkánk, szolgálatunk mérlegét a szolgálatba állító Úr – Gyökössy Endre gyakran használt szavával: Gazdánk – mértéke szerint kell megvonni.
Intézményfenntartóként helyzetünket egyáltalán nem teszi könnyebbé, hogy az egyházunk által fenntartott iskolák többségében – mind a pedagógusok, mind a gyermekek, diákok felekezeti hovatartozását tekintve – kisebbségben vagyunk. És ugyanezt elmondhatjuk diakóniai intézményeinkben dolgozó munkatársainkról is. Ezért is látom nagy örömmel, hogy diakóniai szolgálatunkat felügyelő testvéreink (a diakóniai bizottság elnöke és diakóniai osztályunk vezetője) szervezésében és vezetésével elindultak azok a képzések, amelyeknek a célja, hogy a „Mit jelent, hogy evangélikus szeretetintézményben dolgozunk?” téma körüljárásával és a hozzá kapcsolódó interaktív képzéssel munkatársainkat sajátos küldetésük felismerésére segítsék, illetve abban megerősítsék.
Itt kell köszönetet mondanom Buda Annamária osztályvezetőnek és Gregersen-Labossa György bizottsági elnöknek azért is, hogy a Sztehlo-év fontos eseményeinek, a konferenciának és a szoboravatáshoz kapcsolódó ünnepi alkalomnak az előkészítésében és megvalósításában nagy erőfeszítéssel és, mondhatjuk, eredményesen fáradoztak. Ezek az egyházunk határain messze túlnyúló érdeklődést kiváltó alkalmak sokfelől részesültek méltatásban, elismerésben.
A múlt esztendő kiemelkedő jelentőségű országos eseménye volt az evangélikus presbiterek első országos találkozója (EPOT) is, melyet Pestszentlőrincen szeptember 12-én rendeztek meg. Bár megalapozottan méltató és indokoltan kritikus vélemények is megfogalmazódtak a találkozóval kapcsolatban, az vitán felül áll, hogy az esemény jelentőségét aligha lehet túlbecsülni. Amikor egyházunk és különösen a résztvevők nevében itt is köszönetet mondok a szervező helyi gyülekezetnek, kifejezem azt a meggyőződésemet, hogy az EPOT-tal egyházunkban olyan fórum, a testvéri találkozásnak olyan új alkalma született, amelyet mindenképp életben kell tartani!
Többektől, akik részt vettek ezen a – reméljük, hagyományteremtő – alkalmon, azóta többször is hallottam, hogy a gyülekezeteinkben, egyházmegyéinkben szolgáló presbiterek, gyülekezeti tisztségviselők számára az országos találkozók közötti időben regionális presbiterképző találkozókat kellene szervezni. Szeretném erre az „alulról jövő” kezdeményezésre, kérésre ráirányítani elsősorban esperes és egyházmegyei felügyelő testvéreim figyelmét. Kérem, fontolják meg, hogy két-három szomszédos egyházmegye szervezésében nem lehetne-e legalább félévi gyakorisággal megszervezni ezeket az alkalmakat. Nem lenne jó, hogy ha az első EPOT-on „tüzet fogott” munkatársaink szívében elhamvadna a lelkesedés! Azt külön biztatónak tartom, hogy a gyakoribb regionális találkozókat szorgalmazó testvéreink kifejezetten a képzés és továbbképzés műhelyeként képzelik el ezeket az alkalmakat, amelyek egynapos voltukkal kellően intenzívek, és a rövidebb távolságok miatt könnyebben elérhetőek lennének.
Országos ügyeink közül még egyet szeretnék megemlíteni. Ez (sem) tartozik a sikertörténeteink közé. Sajnálatos, hogy a stratégiatervezéssel kapcsolatban nagy elszántsággal elindítani gondolt szociológiai felmérés még mindig csak az előkészítő fázisban tart. Bár az utóbbi napokban tempósabbá vált a folyamat, remélhetőleg a kutatást irányító szakemberek és az egyházi vezetés által jegyzett felkérő levelek is megérkeztek lelkészeinkhez, mégis sajnálatos a késlekedés. 2009 őszén én magam is annak a reménységemnek adtam – nem is egyszer – hangot, hogy 2010 húsvétja után már dolgozni tudnunk a felmérés első adataiból.
A sajátosan elnök-püspöki feladatok közé tartozik a hazai egyházakkal való kapcsolattartás is. 2009-ben is sor került néhány alkalommal, azonban minden esetben minisztériumi vagy a miniszterelnökkel való tárgyalás előkészítéseként a „négy történelmi egyház” vezetőinek konzultációjára.
(…)
Itt említem meg, hogy január 27-én részt vettem Pápán a Dunántúli Református Egyházkerület új elnökségének, Steinbach József püspöknek és dr. Huszár Pál főgondnoknak a beiktatásán, valamint február 14-én Észak-Komáromban Fazekas László szlovákiai református püspök beiktatásán.
Az állam képviselőivel folytatott előbb említett tárgyalások, megbeszélések a legtöbb esetben megmaradtak a tiszta formalitás szintjén. Így ezeken a megbeszéléseken olyan eredmények nem is születtek, amelyekről a tisztelt zsinatot érdemben tájékoztatni tudnám. (…)
Végül köszönetet mondok Prőhle Gergely országos felügyelő úrnak, Gáncs Péter és dr. Fabiny Tamás püspök uraknak, Kákay István országos irodaigazgató úrnak és az országos irodában dolgozó munkatársainknak az elmúlt esztendőben végzett munkájukért.
Ittzés János