Keresztutak
Gólpassztól a gospelig
– avagy egy német–magyar testvérkapcsolat
A Csákvári Evangélikus Egyházközség Harmonia Floriana kórusa május 13-tól 16-ig a németországi Pyrbaum St. Georgs-Kirche kórusának vendégszeretetét élvezhette. A két kórus tavaly ünnepelte együttműködésük tizedik évfordulóját.
A kapcsolat a két település között jóval régebbi, ugyanis a partnerség ápolásának a nyolcvanas években a két futballcsapat között évente megrendezett rangadó adott formát, azaz a közeledés nem éppen egyházi keretek között indult.
Néhány év szünet után a pyrbaumi evangélikus gyülekezet kórusa kereste fel a csákvári gyülekezet frissen alapított kórusát, hogy újra élhessen az együttműködés a két fél között. Ezért minden esztendőben találkozik a két énekkar, évente váltogatva a helyszíneket, így kétévente mindkét fél vendégül látja a másikat. A közös tevékenység azóta gyülekezeti szintre emelkedett: az elöljárók minden alkalommal közös presbiteri ülésen osztják meg egymással tapasztalataikat, élményeiket, terveiket. Ebben az esztendőben a csákvári kórus utazott Pyrbaumba.
Mennybemenetel ünnepén utaztunk, a hosszú út után ízletes vacsorával vártak bennünket, amelyet közös presbiteri ülés zárt. Másnap kora reggel indultunk Münchenbe, ahol az ökumenikus egyházi napok rendezvényein vettünk részt. Fantasztikus élmény volt az ortodox rítusú vecsernyét követő úrvacsora – kereken húszezer résztvevővel. (Mellékesen kiváló alkalom a régen látott magyar barátainkkal való találkozásra is…)
Koncertünk napján Pyrbaum városát ismerhettük meg alaposabban: a katolikus templom, a helytörténeti múzeum és a belülről teljesen felújított evangélikus óvoda gondos kezek munkáját hirdeti. A délután a pihenés, a koncertre készülés jegyében telt, az este hét órai kezdésre szépen megtelt templom fogadta a fellépőket. Műsorunkban magyar és német szerzők művei mellett egy húsvéti gregorián tétel, magyar népdalok, illetve gospelénekek hangzottak el, ezek közül kettőt a vendéglátó kórussal közösen adtunk elő. Néhány darab kamara-zenekari kísérettel szólalhatott meg. Fuvolakvartett, furulyaconsort, hegedű, zongora, orgona, illetve ütőhangszerek emelték a hangzás fényét. A kórust Szebik Ildikó vezényelte, az áhítatot Klaus Eyselein helyi lelkész tartotta az ökumenikus egyházi napok alapigéje, mottója alapján: „…hogy reménységetek legyen” (1Pt 1,21)
Exaudi vasárnapjának ünnepi istentiszteletén Szebik Károly lelkész hirdette Isten igéjét német nyelven, az egyesített kórus Mendelssohn két művét énekelte. Az istentisztelet után történelminek mondható eseményre került sor: Pyrbaum főterén, egy kis folyó medrét átívelő kőhídon gyűltek össze lelkészeikkel a katolikus és az evangélikus hívek közös éneklésre, imádkozásra, hogy később az evangélikusok lila, a katolikusok sárga színű szövetdarabokat kössenek össze egy hosszú lánccá, ezzel jelképezve a keresztény egyházak és híveik közötti összetartozást és szövetséget.
Kora délután rövid beszélgetést, kávézást-süteményezést követően indultunk hazafelé, hogy másnap reggel mindannyiunk a megszokott hétköznapi rend szerint kezdhesse az új munkahetet.
Egy kicsit kívülállóként, mégis aktív résztvevőként az ragad meg leginkább ebben a „Partnerschaftban”, hogy a két gyülekezet tagjai – a személyes barátságokat nagyon is beleértve – nyílt, őszinte szívvel, szeretettel ápolják a kapcsolatot. Felmerülhet a kérdés, hogy a partnerséget lehet-e fejleszteni, s ha igen, milyen irányban. A jelek szerint a fejlődés iránya a „Bruderschaft” („testvériség”), ennek jellegzetességeit máris érezni lehet a két gyülekezet egymás iránti viszonyán. Jézus Krisztusban már testvérek vagyunk – de hogy Isten mit ki tud hozni egy focimeccsből…
Szebik Attila