Egyházunk egy-két hete
Új szakaszt nyit a népfőiskola
Felnőttképzési tapasztalatátadó konferencia Szarvason
Öt évvel ezelőtt kezdte meg működését Szarvason a Tessedikkel a XXI. Századba – Második Esély Népfőiskola, azóta megszakítás nélkül zajlanak a hátrányos helyzetűek számára szervezett képzések. Az idén februárban befejeződött tanfolyamon negyvenen végeztek, majd bizonyítványukkal el is helyezkedtek szociális ápolóként, illetve takarítóként. A népfőiskolát működtető ótemplomi evangélikus egyházközség ismét sikerrel vett egy akadályt: a Társadalmi megújulás operatív program (TÁMOP) pályázatán elnyert mintegy harminckilencmillió forintból valósulhat meg a legújabb projekt. Tapasztalataik átadására, illetve az újabb kezdeményezés nyitányaként május 27-én konferenciát rendeztek a helyi Liget Wellness- és Konferenciahotelben.
Hogy mit is takar az új kezdeményezés, arról Buda Annamáriának, egyházunk diakóniai osztálya vezetőjének referátuma után hallhattak a jelenlévők. A Magyarországi Evangélikus Egyház és a felnőttoktatás címmel az előadó visszatekintett a múltra, röviden ismertetve Tessedik Sámuel (1742–1820), a dán Nikolaj Frederik Severin Grundtvig (1783–1872), valamint Sztehlo Gábor (1909–1974) munkásságát.
Lázár Zsolt Tapasztalatátadási feladataink az új projekt kapcsán címmel tartott előadást. Az ótemplomi egyházközség igazgató lelkésze – aki egyébként épp aznap ünnepelte a gyülekezetbe történt beiktatásának tizedik évfordulóját – beszámolt arról, hogy a kezdetektől, azaz 2005. január 15-től 2010. február 28-ig 399 fő vett részt a népfőiskolai képzésben. Végbizonyítványuk megszerzése után a hallgatók 52 százaléka tudott elhelyezkedni.
A legújabb projektről elmondta: a 2010. március 1. és 2011. augusztus 31. közötti időszakra tervezték. E tizennyolc hónap alatt száz szakembert kívánnak kiképezni, akik a harminckilencmillió forintnyi pályázati támogatásnak köszönhetően ingyen tanulhatnak. A népfőiskola terveinek megvalósulásához támogatást nyújt a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség is, közreműködő szervezetként pedig az ESZA Társadalmi Szolgáltató Nonprofit Kft.
Az elképzelésekről további részleteket árult el Gaál Roland szakértő. Tudástranszfer és tapasztalatátadás a szarvasi népfőiskolán című beszámolójában az általuk kidolgozott – a felnőttképzésben újdonságnak számító – metódust, az úgynevezett szakmai-lelki erősítő módszert (SZLEM) emelte ki. Ennek lényege, hogy a szakmai képzésen túl azonos súlyt kap mind a közösségépítés, mind a diákok önismereti tréningje, vagyis cél a lelki megerősítésük is. A népfőiskolai képzés segít abban, hogy a résztvevők a munkanélküliség miatt kialakult „gyász” ellenére felfedezhessék az önmagukban rejlő szakmai és emberi értékeket, és pozitív személyes példával nyújthassanak segítséget másoknak is.
Az új program során a népfőiskola az általa korábban – úgynevezett Equal programja keretében – kidolgozott módszertani újításokat szélesebb körben kívánja elterjeszteni. Ehhez kapcsolódva több saját kidolgozású, akkreditált programot oktatnak majd, melyekre a felnőttképzésben vagy szociális területen dolgozó szakembereket várnak. A képzésekhez minden hallgató megkapja a kapcsolódó módszertani kiadványokat is. Az írásos anyag mellett a népfőiskola munkatársai bemutató filmeket is készítenek. Az érdeklődők továbbá szociáliskompetencia-fejlesztő tréneri képzésen vehetnek részt.
Az utóbb említett tanfolyammal kapcsolatban – a majdan Szarvason oktatók közül – dr. Pintér Gábor főiskolai tanár a pszichodráma történetéről és fontosságáról beszélt Trénernek lenni Európában: kihívás, lehetőség, felelősség címmel. Dr. Deckner Edit klinikai szakpszichológus, pszichodráma-vezető A közösség ereje – a csoport dinamikájának szerepe a felnőttképzésben című előadásában a csoportnak mint a változásra lehetőséget nyújtó közegnek a jelentőségét emelte ki. A konferenciát Kertai Katalinnak, az Országos Foglalkoztatási Közalapítvány Equal-programvezetőjének A munkaerő-piaci kompetenciák szerepei és lehetőségei című referátuma zárta.
Gazdag Zsuzsanna