Napról napra
Új nap – új kegyelem
Vasárnap
Boldogok, akik megtartják a törvényt, akiknek tettei mindenkor igazak. Zsolt 106,3 (Mt 10,32; Lk 16,19–31; 1Jn 4,16b–21; Zsolt 76) A Szentháromság ünnepe utáni első hét témája az Isten szavára való figyelésünk. Isten igéje az Ó- és az Újszövetségben áll előttünk. A Szentlélek segítségével láthatjuk, hogyan egészíti ki egymást Isten próféták által közvetített régi szava és a Krisztusban kimondott végső szó (Zsid 1,1–2). Jól ismerjük azt a jézusi boldogmondást, amely minden istentiszteleten elhangzik: „Boldogok, akik hallgatják és megtartják Isten beszédét.” (Lk 11,28) Mintha csak a zsoltárt idézte volna szabadon Jézus! Valóban, az Isten törvénye jó, és igaz tettek fakadnak belőle. Ezért kell megtanítanunk a Tízparancsolatot gyermekeinknek és aszerint élnünk nekünk is. Az igazság cselekedetei nyugodt éjszakát és belső, el nem vehető boldogságot adnak az Istenre figyelőknek.
Hétfő
Tisztességesen éljetek a pogányok között, hogy ha valamivel rágalmaznak titeket, mint gonosztevőket, a ti jó cselekedeteiteket látva dicsőítsék Istent a meglátogatás napján. 1Pt 2,12 (Ézs 45,24; Lk 10,1–9/10–15/; Zsid 12,25–29) A környezetünk vagy a barátaink számára talán a mi életünk az egyetlen „biblia”, amit olvasnak. Annyit tudnak Istenről, a kereszténységről, amennyit életünkből megmutatunk nekik. A szállongó rágalmakkal és tévhitekkel szemben csak úgy lehet fellépni, ha nemcsak beszélünk hitünkről, de aktív részesei vagyunk a közösségért végzett jó munkának. Talán nem ismerik fel rögtön, hogy Jézushoz tartozunk, azonban ha eljön a „meglátogatás”, azaz a próbatétel ideje életükben, segíthetünk nekik, hogy létük Istenben nyerjen kapaszkodót.
Kedd
Jertek, csatlakozzunk az Úrhoz örök szövetséggel, amely nem megy feledésbe! Jer 50,5 (2Kor 3,4.6.; Jer 36,1–6/7–9/10.21–24.27–31; Zsid 13,1–14) Jeremiás könyve ismeri az első szövetséget, amit Isten a Sínai-hegynél kötött népével. Ezt a szövetséget azonban sokszor megszegte és elfeledte Izrael. A próféta a 31. fejezetben mégis új szövetségről beszél, amellyel Isten megújítja hűségét a hűtlenek felé. Jézus ebbe az új szövetségbe kapcsol bele minket is, amikor az utolsó vacsorán ezt mondja: „Igyatok ebből a pohárból mindnyájan, mert ez az én vérem, a szövetség vére, (…) a bűnök bocsánatára.” (Mt 26,27–28) Csatlakozzunk mi is Jeremiás felhívásához, és soha ne feledkezzünk el arról, hogy Urunk az életét adta értünk, hogy az övéi legyünk örökre!
Szerda
A százados Jézus elé küldte barátait, és ezt üzente neki: „Uram, ne fáradj, mert nem vagyok méltó arra, hogy a hajlékomba jöjj.” Lk 7,6 (Ézs 6,5a; 1Thessz 2,1–8/9–12/; Zsid 13,15–25.) Alázat. Ez a kifejezés olyan idegen ma tőlünk. Nem akarunk megalázkodni senki előtt. A századostól sokat tanulhatunk ezen a téren. Ő sem alázatoskodik. Szava nem hízelgés akar lenni a híres rabbi előtt. Annak a felismerésének ad hangot, hogy egész életével, cselekedeteivel milyen messze van Istentől. Nem érdemli meg a segítséget. Mégis, egyetlen szó elég neki, hogy kérését teljesítve tudja. Hittel kapaszkodik Jézus hatalmába. Ezért a bizalomért kegyelmet kap. Aki felismeri saját méltatlanságát, és mégis bízik Isten szeretetében, az ma sem tér haza üres kézzel.
Csütörtök
Jézus által vigyük Isten elé a dicsőítés áldozatát mindenkor, azaz nevéről vallást tévő ajkaink gyümölcsét. Zsid 13,15 (1Móz 35,3; Jn 21,15–19; Ám 1,1–2; 3,3–8) Mivel tartozunk Istennek? Jogos a kérdés, hiszen maga a Zsidókhoz írt levél állapítja meg, hogy Jézus áldozata egyszer s mindenkorra utat nyitott Isten felé, azt nem kell megismételni (Zsid 10,19–20). Istennek mindezért a hálánkkal tartozunk. Az ő magasztalása, dicsőítése végtelen szeretetéért soha nem némulhat el. Jézussal együtt odaléphetünk a szent Isten elé. Minden istendicséret egyben hitvallás is. Arról, hogy hozzá tartozunk. „Csak övé az életem, övé már mindenem, / övé az ének is a szívemben.” (EÉ 559)
Péntek
Ne paráználkodj! 2Móz 20,14 (Zsid 13,4; Lk 22,24–30; Ám 3,1–2.9–15) Isten törvényének megtartása boldoggá tesz. Ezzel szemben vallja a világ, hogy a boldogság a partnerek cserélgetésében, az adott eskühöz való hűtlenségben található. Vajon kinek van igaza? Felmérések kimutatták, hogy az egymáshoz hű házastársak tovább élnek, mint azok, akik egyedül vagy az „élettársat” váltogatva kalandoznak. Isten igéje védi azt a kapcsolatot, amelyre a teremtés hajnalán rámondta: Íme igen jó. Vajon mit rontunk el, hogy sokan a házasságot nem jónak, hanem börtönnek élik meg?
Szombat
Amíg időnk van, tegyünk jót mindenkivel. Gal 6,10 (3Móz 19,34a; Fil 1,12–18a; Ám 4,1–13) Isten igéjének megtartása nem elméleti kereszténységet eredményez, hanem nagyon is gyakorlatias tettek következnek belőle. Ahol a kereszténység megjelent, a misszióban sorra épültek a kórházak, iskolák, árvaházak. Isten időt ad nekünk ma is arra, hogy másokért tegyünk. A Jézus-követés nem önmegvalósításról és vagyonosodásról szól, hanem a könnyek letörléséről, sebek kötözéséről és tehetségünk másokért való kamatoztatásáról – kivétel nélkül mindenki felé. Mindehhez az erőforrást szent igéje adja.
Gerőfiné dr. Brebovszky Éva