Kultúrkörök
A hónap könyve
Irányváltás – Humán értelmiségiek megtérése
A Luther Kiadó és a Hermeneutikai Kutatóközpont 2009-ben megjelent közös kiadványa annak a maga nemében egyedülálló beszélgetéssorozatnak az alapján készült, amelyet Fabiny Tibor, a Károli Gáspár Református Egyetem tanszékvezető professzora kezdeményezett Irányváltás címmel.
Az előadások nem titkolt célja a sokak számára idegenül hangzó „bizonyságtétel” intellektuális megújítása volt. A 2008 őszén elhangzott sorozat keretében négy jeles egyetemi tanár vállalkozott arra, hogy közönség előtt őszintén, de az intim szféra megőrzése mellett valljon megtérésének élményéről, megossza élete irányváltásának történetét. (Az előadásokról az Evangélikus Élet Megtérések címmel már korábban is tudósított.)
A sorozat négy előadója a humán tudományok négy különböző területének jeles képviselője volt: Dér Katalin, Kocziszky Éva, Békési Sándor és az ötletgazda, Fabiny Tibor. A négy személy „megfordulása”, maga a megtérés mindenki esetében más, közös vonásokat azonban felfedezhetünk.
Nyilvánvaló, hogy minden ember életében vannak olyan szakaszok, amikor valamiféle változásra vágyik, kiüresedettnek érzi az életét. Vagy egyszerűen csak úgy tapasztalja, hogy a saját szakmája területén elérte az összes lehetséges célt, kivívott minden elismerést: valami mégis hiányzik az életéből. Sokan ekkor új pályát választanak, átértékelik életüket, emberi kapcsolataikat…
Hasonló események történtek a négy személlyel is. Dér Katalin a klasszika-filológiától a Bibliához fordult. Megtérése előtt nagyon beteg volt, testi-lelki problémák gyötörték. Ahogy ő fogalmazott: „a létem volt beteg”. Egy húsvétvasárnapon azonban felébredvén Isten szólt hozzá, és onnantól kezdve minden megváltozott…
Kocziszky Éva régi pályáját és tudományos munkásságát értékelte át, szakmai érdeklődését újította meg. A lételmélettől jutott el az Élet tanúságáig. Békési Sándor – eredeti szakmáját tekintve rajzfilmrendező, grafikus – hivatását azonban teológusként, a teológiai esztétikában találta meg. Az ő irányváltása: a művészi érzékenység hit általi átrendeződése. Fabiny Tibor a lelkészgyerekektől sokak által „automatikusan” elvárt egyházi szolgálat helyett angol–könyvtár szakos „világi” bölcsészként kezdte tudományos karrierjét. Bár angol irodalmárként ma is több egyetem jeles tanára, újra felfedezvén a Bibliát, érdeklődése fokozatosan a teológia és a hermeneutika felé fordult. Ahogy a beszélgetésben fogalmazott, az ő élete arra a folyamatra példa, hogy „az egyházból nemcsak kinőni, hanem belenőni is lehet”.
A négy tudós négy egymástól eltérő élettörténetét egy fontos fordulópont köti össze: mindannyian felnőttként, komoly tudományos tanulmányokkal és munkássággal a hátuk mögött tértek meg. A történetek között találkozunk Pál apostoli, drámai, gyógyító fordulattal és augustinusi hosszú úttal is, mindamellett, hogy e néhány történet is rádöbbenti az olvasót a Teremtő útjainak sokszínűségére. A történetek inspiráló üzenete, hogy nem csupán több irányból és sokféleképpen lehet megérkezni a fordulóponthoz. Az irány, ha egy lesz is az út, mégis sokféle marad.
A könyv minden gondolkodó ember számára aktuális kérdéseket vet fel: Hogyan tovább? Mit jelent egy értelmiségi számára az irányváltás? Hogyan kerül új helyre, új megvilágításba az irodalom, a filozófia vagy az esztétika? Hogyan formálódnak az ember tulajdonságai, kapcsolatai, céljai? Mi folytatható, és mi nem keresztény emberként? Hogyan változik meg a kereszténnyé lett értelmiségi érdeklődése, világképe, munkája? Hogyan fér meg hit és gondolkodás? Miként értelmeződik újra az addig felhalmozott tudás?
Négy személyes megtéréstörténet a múltból és négy hiteles hitvallás a jelenből. Kereszténnyé válni és kereszténynek maradni értelmiségiként. A könyv Ritoók Zsigmond akadémikus ajánlásával és az eredeti beszélgetésekről készült felvételeket tartalmazó DVD-melléklettel kapható az evangélikus könyvesboltban.
A. Sz.