e-világ
Zöld Kör Budán
Keresztény elkötelezettség civil formában
Év elején célul tűztük ki, hogy rovatunkban igyekszünk minél több gyakorlati példát bemutatni arra, egy-egy közösség mit tesz, mit tehet környezete, a teremtett világ megóvása érdekében. Most egy kis ökumenikus kitekintésre hívjuk az olvasókat. A budapesti Villányi úti Szent Imre Plébániához szorosan kapcsolódó Zöld Kör tevékenységéről a csoport vezetőjét, Nemes Gábort kérdeztük.
– A Zöld Kör a Szentimrevárosi Egyesület (SZIE) egyik szakosztálya. Mikor és hogyan alakult? Hogyan kapcsolódik a Szent Imre Plébániához?
– Maga az egyesület 1991-ben jött létre. 2004-ben érett meg a helyzet, hogy önálló szakosztálya legyen a környezetvédelemnek. Ketten alapítottuk, jelenleg pedig négy-öt fő dolgozik aktívan a teremtésvédelem területén, ez tehát a mag. Sokgyermekes édesanyák, édesapák vagyunk. Érdekes módon a fiatalabb korosztályt még nem sikerült megnyerni magunk közé, bár egy-egy rendezvény alkalmával sokan csatlakoznak: idősebbek és fiatalok egyaránt. A plébániával szoros a kapcsolat, igazából az egyesületi forma egyik előnye, hogy így pályázatokon is részt vehetünk.
– Milyen tevékenységet végez a kör, milyen programokat szerveznek?
– A csoport munkája nagyon sokrétű. Pályázatok írása, beszélgetések a teremtett világról, konferencia szervezése, faültetés, kerékpártároló elhelyezése, tájfutás ökológiai totóval egybekötve, különdíj adományozása a fotós kör részére, a SZIE-bál megrendezésének „zöldítése”, publikációk a helyi lapban, „szomszédolás”, vagyis más plébánián előadás és beszámoló a munkánkról – ezek mind-mind fontos feladatok számunkra.
– A katolikus egyház – annak kapcsán, hogy negyvenéves a Föld napja – teremtésvédelmi akciónapot hirdetett. Önök is bekapcsolódtak ebbe valamilyen módon?
– Igen. Ez alkalomból hirdettük meg – immáron második alkalommal – az úgynevezett csereberenapot, amikor mindenki szabadon hozhatott-vihetett tárgyakat. Sokan csak hoztak: többen így ajándékozták el elhunyt szeretteik hagyatékának egy részét, látva, hogy jó helyre kerül. Biztattunk azonban mindenkit arra is, hogy egy-egy tárgy kiválasztásával másokat is meglephetnek. Ajándékot vihetünk a szomszédnak is, akivel esetleg éppen összevesztünk.
– Idén bekapcsolódnak a szeptember 26-ára kitűzött ökumenikus teremtési ünnep szervezésébe…
– Célunk elsősorban helyi ügyek szolgálatára irányul. Hitünk szerint: „A hívő ember számára – legyen bármely nagy világvallás követője is – a környezetvédelem egyet jelent a teremtett világ megőrzésével. A Zöld Kör célja, hogy elsősorban a SZIE tagsága, a plébánia közössége, egy (még) környezettudatosabb életforma kialakításának gondolatával azonosuljon, és ennek megfelelően éljen, úgy az óvodában/iskolában, mint a munkahelyen, saját otthonában, de a templom és a plébánia falai között is. A Teremtő parancsa a teremtett ember felé, hogy a Földet »művelje és őrizze«, és »uralkodjék« rajta, mely egyet jelent a jó gazda sáfárkodásával a rábízott javakkal, nem pedig a javak rövid távú felélésével. Célunkat környezetvédelmi/teremtésvédelmi akciók, hittanórák, konferenciák szervezésével, saját környezetkímélő életformánk megélésével kívánjuk elérni.”
Ideje azonban, hogy tágítsuk a kört, ezért idén a helyszín biztosításával a szakosztály részt vállal a szeptember 26-ára meghirdetett ökumenikus teremtésünnepi alkalom lebonyolításában. Korábban is volt példa az ökumenikus együttműködésre templomunkban, de most először kerül sor ökumenikus jelleggel közös imádságra kimondottan a teremtés dicséretére. Fontos számunkra, hogy az aktivitást Szent Ferenc példája nyomán az elmélkedő imádság is kiegészítse.
JCsCs