Keresztutak
Segélyszervezeti segítség
Egy hónap leforgása alatt kétszer is özönvízszerű esőzés zúdult Magyarországra. Több ezer embert kellett kitelepíteni – közülük sokaknak nemcsak átmenetileg kellett elhagyniuk az otthonukat, hanem örökre, hiszen romba dőlt házaikba soha többé nem költözhetnek vissza. A tragédia hallatán-láttán az egész ország megmozdult; magánemberek és intézmények egyaránt keresik a módját, hogy miként is segítsék az áradások károsultjait. Naponta többtucatnyi hír jelenik meg arról, hogy melyik karitatív szervezet éppen hol és mivel támogatja a rászorulókat. A feladatokból természetesen – a Magyarországi Evangélikus Egyházat is alapítói között tudó – Magyar Ökumenikus Segélyszervezet (MÖSZ) is kiveszi a részét. A részletekről Fekete Dániel sajtóreferenst kérdeztük.
– A Magyar Ökumenikus Segélyszervezet – csaknem húsz év tapasztalatával a háta mögött – mindig készen áll arra, hogy egy-egy katasztrófa esetén azonnali segítséget nyújtson a bajbajutottaknak. A májusi, özönvízszerű esőzéseket követően munkatársaink – ahogyan korábban például a székelyudvarhelyi, vajdasági, kárpátaljai árvizek idején is – rögtön a helyszínre siettek. Az első időszakban a kitelepített lakosokat támogattuk. Élelmiszert, takarót, ruhaneműt, tisztálkodási szereket osztottunk szét közöttük, hogy legalább egy minimális komfortot tudjunk biztosítani nekik.
Az elmúlt közel egy hónapban több mint tizenöt településen dolgoztunk. Részben a kitelepített családokat támogattuk, részben azokat, akik már visszaköltözhettek az otthonaikba. Utóbbiaknak a korábban felsorolt dolgokon kívül tisztító- és fertőtlenítőszerekből álló egységcsomagokat is adtunk.
Ezzel párhuzamosan felhívással fordultunk a magyar lakossághoz, hogy támogassa a MÖSZ karitatív munkáját, és országos adománygyűjtést indítottunk az árvízkárosultak megsegítésére.
–Hányféle módon juttathatják el felajánlásaikat az adományozók? Kizárólag pénzbeli támogatást vár a MÖSZ?
– Elsősorban pénzadományt gyűjtünk. A felajánlásokat egyrészt közvetlenül az adományszámlaszámunkra (11705008-20464565) várjuk, másrészt honlapunkon (www.segelyszervezet.hu) az on-line adományozásra is van lehetőség; bármilyen típusú bankkártyája van a segíteni szándékozónak, azonnal el tudja juttatni hozzánk az e célra szánt összeget. Nemrégiben sikerült megállapodást kötnünk a Magyar Postával, így mára az ország összes postahivatalában megtalálhatóak a segélyszervezet csekkjei.
A természetbeni adományok fogadására, szortírozására, szállítására nincs elég emberünk, ezért ilyen formában főként a céges támogatásokat várjuk. De természetesen ha valaki ilyen módon kíván segíteni, akkor bármelyik intézményünkben át tudja adni nekünk a csomagot.
– Az adománygyűjtés során mekkora összeg gyűlt össze május közepe óta?
– Csak hozzávetőleges számot tudok mondani, mert folyamatosan újabb és újabb támogatásokat kapunk. A saját adománygyűjtésünk keretében eddig körülbelül hatvanmillió forint folyt be, a 1752-es nemzeti segélyvonalra mostanáig beérkezett adománynak a MÖSZ-re jutó részével együtt összesen több mint nyolcvanmillió forintnál járunk.
– Elsősorban magánszemélyektől vagy intézményektől, vállalatoktól is érkeznek adományok?
– Azt tapasztaltuk, hogy először főként a magánszemélyek fejezték ki ily módon is az együttérzésüket az árvízkárosultak iránt, a céges támogatások az utóbbi másfél hétben kezdtek el beérkezni. Mostanra több hazai nagyvállalat is jelentős összeggel vagy nagy értékű természetbeni támogatással járult hozzá a munkánkhoz. Több együttes és zenész is segélykoncerttel támogatja az árvízkárosultakat, de érdemes megemlíteni a június 19-i múzeumok éjszakáját, ahol szintén gyűjtést indítanak. A részleteket illetően az olvasók a www.segelyszervezet.hu honlapon tájékozódhatnak.
– Ha valaki az idejét, energiáját szeretné felajánlani?
– Sajnos nincs kapacitásunk arra, hogy mindenkivel egyesével egyeztessük, mikor, hol, miben tudna segíteni, így az egyéni felajánlásokat nem tudjuk fogadni. Azt inkább el tudjuk képzelni, hogy mondjuk egy vállalat munkatársai csoportosan eljönnek egy-két napra ruhát válogatni vagy az egységcsomagok összeállításában és szétosztásában segédkezni.
Azt szoktuk javasolni, hogy ha valaki a kétkezi munkájával kíván segítséget nyújtani, forduljon közvetlenül az általa kiválasztott önkormányzathoz, és tőlük kérdezze meg, hogy miben – például az ideiglenes gátak lebontásában, a homokzsákok elcipelésében, a közterületek takarításában-fertőtlenítésben – számítanának rá. Arra azonban készüljön fel, hogy nagyon kevés helyen tudnak szállást és étkezést biztosítani, ezért érdemes hálózsákot vinni és úgy számolni, hogy a saját ellátását egyénileg kell megoldania.
– Számtalan szervezet sietett a bajbajutottak segítségére. Van valamiféle munkamegosztás, akár például a Magyar Vöröskereszttel, akár a katolikus, a református vagy a baptista szeretetszolgálattal?
– Nagyon fontos a koordináció, hiszen csak így lehet elkerülni, hogy egy árvízkárosult se maradjon támogatás nélkül. A már korábban említett Nemzeti Segélyvonal Alapítvány például a hívások révén beérkezett pénzadományt a Katolikus Karitászon, a Magyar Baptista Szeretetszolgálaton, a Magyar Máltai Szeretetszolgálaton, a Magyar Ökumenikus Segélyszervezeten és a Magyar Vöröskereszten keresztül juttatja el a bajbajutottaknak. Az öt szervezet folyamatos egyeztetése nélkül ez elképzelhetetlen. Már a humanitárius gyors segítségnyújtás szakaszában megállapodtunk arról, hogy melyikünk mely településekre koncentrál, de ez nem zárja ki azt, hogy ugyanazon a területen egy másik szervezet munkatársai is segítsenek.
Azonban nemcsak a karitatív szervezetekkel kell egyeztetnünk, hanem a helyi önkormányzatokkal és intézményekkel, az állami szerepvállalókkal és a biztosítókkal is – különösen fontos lesz ez az újjáépítési szakaszban, a helyreállítási munkálatok során.
– Ez utóbbi feladatokban milyen módon vesz majd részt a MÖSZ?
– Azt kell megvizsgálnunk, hogy mire terjed ki a kormányzati szerepvállalás, mit tud fedezni a biztosító, és ez milyen mértékben kártalanítja majd az embereket. A mi feladatunk az, hogy azoknak segítsünk, akikhez ezek a külső források nem jutnak el, és olyan területeken, amelyekre azok nem terjednek ki. Az elmúlt évek tapasztalatai azt mutatják, hogy a segélyszervezetnek várhatóan az ingóságok pótlásában – például a bútorok, háztartási eszközök beszerzésében – lesz nagy szerepe. Az elkövetkező hetekben munkatársaink maguk mérik majd fel, hogy előreláthatólag mi mindenre lesz szükségük az embereknek. A kárfelmérés során mindenképpen számítunk majd azoknak az evangélikus lelkészeknek az észrevételeire is, akik már a gyors segítségnyújtás szakaszában is nagyban hozzájárultak ahhoz, hogy hatékonyan végezhessük a munkánkat.
Vitális Judit