evél&levél
Jó volt evangélikusnak lenni!
Kiválóan szervezett és magas tudományos színvonalat képviselő konferencia volt május 6-án és 7-én Budapesten Egyházüldözők és egyházüldözés a Kádár-korszakban címmel. Miközben hallgattam az előadásokat, egyre inkább úgy éreztem: jó evangélikusnak lenni. Ezt az érzést több dolog egyszerre erősítette bennem.
Büszkék lehetünk arra, hogy egyházunk – természetes és 1990 óta alapvető kötelességének eleget téve – a tényfeltáró bizottság felállításával, a bizottság tagjainak szakszerű munkájával lehetővé tette saját múltunk tisztázását, az elkövetett bűneinkkel való szembenézést, illetve a bizottság munkájának eredményét a szélesebb egyházi közvélemény elé tárja.
Minden jelenre és jövőre vonatkozó döntés meghatározó módon támaszkodik a múltból merített egyéni, személyes és közösségi szellemi-lelki tudásra, amely részben az átélt vagy áthagyományozott tapasztalatokból táplálkozik. A múlt nem elhagyott, mögöttünk lévő, megváltoztathatatlan valóság. Pilinszky Jánossal szólva: „A múlt küzdőterén zajlik le minden ember (és minden közösség) drámája a rosszal szemben, amit – a puszta tények szintjén – visszavonhatatlanul elkövetett.” A múlt sohasem múlik el, csak a benne megtörtént események a jelen szemlélő számára a helyükre kerülve kialakítanak egy helyes, helyénvaló, azaz erkölcsi értelemben jó rendet és viszonyulást.
A múlt tehát az alap, amelyen állunk, amelyet megismerve érthetővé válnak egyházunk jelenbeli kínjai, sokszor reménytelennek látszó belső terhei, deformációi. A reformáció mai követőinek mindezt ugyanolyan tisztán kell látniuk, mint ötszáz évvel korábban élt elődeiknek kellett, hiszen egész történelmük erről szól. Csak az alapok állapotának mind teljesebb ismerete, „statikai” vizsgálata, a szükségeshez képesti megerősítése tesz lehetővé bármilyen jövőtervezést, reális megújulási stratégiát. A múltunk a mi legfőbb reményünk – állította Pilinszky híressé vált, paradoxon jellegű kijelentésében. Közvetlenül nem benne élünk, távolabbról a nagyobb egészen belül keressük a helyét, az értelmét a megtörtént dolgoknak, és megdöbbenünk, amikor szembetaláljuk magunkat az ember számára már látszólag megváltoztathatatlannal, egy kvázi örökkévalónak látszó dimenzióval.
A döbbenet, akárcsak a szenvedés, általában kijózanít, és tehetetlenségünk, kiszolgáltatottságunk önkéntelenül is a „minőségi cselekvés” felé fordít minket. A bűnbánat és a vezeklés, az ima, a szeretet és a megbocsátás azt a létdimenziót nyitja meg előttünk, amelyben nincsenek időbeli korlátok, és mint Pilinszky írja: „Érintésükre a legszörnyűbb tett is színarannyá válhat.” Ha a megtörtént eseményeken már nem tudunk is változtatni, de a hit-erkölcs terébe emelve a dolgokat azok a helyükre kerülnek, megváltozik a hozzájuk fűződő viszonyunk, végső soron megváltozunk mi magunk. Átélhetjük az igazság és megszabadulás örömteli valóságát.
A legnehezebb pillanat mindig: az egy lelki közösségben élő testvéreink szemébe nézve feltárni előttük az általunk ismert és vallott teljes igazságot arról a múltról, amelynek ők is mindenképpen részesei, érintettjei akár átélőként, akár örökösként.
Az egyének feltárt igazsága az ő megszabadulásuk záloga is. Az elhallgatások, féligazságok megakadályozzák, hogy közösségünk történetének alapkövei a helyükre kerüljenek, és így reformáló közösségi házunk újjáépítését félhomályban tapogatva, félig vakságban vagyunk kénytelenek végezni. Abban a házban pedig, amelynek építése során a hamisság tégláit is felhasználták, bármennyire a jövőnek építik is, nem találhat otthonra az Isten. A felelősség tehát óriási.
A másik, evangélikus identitásomat erősítő hatást a konferencián első tényfeltáró kötetünk (Háló 1. – Dokumentumok és tanulmányok a Magyarországi Evangélikus Egyház és az állambiztonság kapcsolatáról 1945–1990) bemutatása szolgáltatta. Szakmai munkájukért feltétlen tisztelet és köszönet illeti a szerzőket. Munkájuk jelentősen segíti egyházunk szélesebb közösségét saját múltjának mind teljesebb megismerésében, lelki megtisztulásában. Ebben viszont, magam is úgy látom, lelkészi karunknak nagyon nagy szerepe és felelőssége van. E szakmailag kiváló tanulmányok olvasása nem a munkában megfáradt, sokszor túlhajszolt gyülekezeti tagok pihentető időtöltése lesz. Az egyébként is sok etikai kérdést felvető problémák végiggondolásához szükséges a tájékozott, az igazságot szeretetben hittel kereső és képviselő lelki vezető.
A harmadik megerősítő élményt a konferencián egyházunkat képviselő történész színvonalas, érdekes, jól szerkesztett előadása adta. Mirák Katalin – aki a föntebb említett kötet szerkesztője és egyik szerzője is egyben – az ideális tartótisztről beszélt. Arról, hogy a felpuhítottnak nevezett, ám annál lélekölőbb diktatúrában milyennek látták az ideális ügynöktartó tiszt modelljét, aki a sokszor kiszolgáltatott, megfélemlített embereket különféle eszközökkel manipulálta, így érve el, hogy jellemükkel, szándékukkal ellentétesen cselekedjenek, és sokan közülük akaratuk ellenére részesei és egyben „fenntartói” legyenek egy „morálgyilkos” rendszernek.
Végül azt a beszédet említem, amely miatt ez az írás végső soron megszületett. A kétnapos konferencia zárógondolatait Ittzés János, egyházunk elnök-püspöke fogalmazta meg. Igaz a mondás: pozitív közösségi élmények nélkül nincs élő identitás. Az együtt töltött két nap érzelmi hatásai, majd az elhangzottakat sajátosan eredeti kontextusba helyező püspöki epilógus – nagy elismerést váltva ki a hallgatóság körében – szó szerint látható és hallható egységet teremtett a különböző felekezetű résztvevők között. Egyetlen előadás után sem volt olyan egyértelmű tetszésnyilvánítás, mint a püspöki zárszót követően. Örömmel tapasztalhattam mind a hangos tapsban, mind az azt követő gratulációkban megnyilvánuló ökumenikus egységet. Így hát őszinte szívvel írhatom a tisztelt olvasónak: e konferencián jó volt evangélikusnak lenni.
Idézzük fel röviden a tartalmilag és retorikailag is helyénvaló beszédet!
A szónok szerint – miközben hallgatta a megrázó előadásokat – négy dolog körül forogtak gondolatai, amelyeket meg kívánt osztani hallgatóságával.
Első a fizikai fájdalom, amely összekapcsolódott egy nagyon friss börtönlátogatás élményével. A börtönben látott, föld alatti, sötét, szűk büntetőhelyiségek nagyfokú kegyetlenségről és az irgalom teljes hiányáról árulkodtak. A kínzó kiszolgáltatottsággal járó szenvedések nyomainak látványa a fizikai rosszullét szimptómáit váltotta ki a látogatókból – mondta a püspök. Az emberi méltóság lábbal taposása ott a börtönben és – mint a konferencián elhangzott előadásokból kiderült – ugyanez az állambiztonsági munkában.
Második gondolata a szégyenérzethez kapcsolódott. Mélységes szégyent érzett amiatt, hogy a hatalom mindig megtalálta egyházainkon belül is a maga embereit – és milyen sokan voltak, akik különféle okokból ugyan, de nem tudtak ellenállni. Az egyházainkra vetülő szennyeződést sajnos nem tudják lemosni azok múltbéli cselekedetei sem, akik erősek voltak, hősiesen vagy mártírként viselkedtek e gyalázatos időkben. Ittzés János felidézte a hajdanvolt Káldy Zoltán püspök egyik fenyegetését: Káldy kijelentette, hogy ha vele szembekerülnek, az könnyen a rendőrséggel történő szembekerülést is jelentheti.
A szégyenérzetet és a vele párosuló aggódást fokozza, hogy leggyakrabban csak az ember szemszögéből közelítjük meg ezt a problémát. Mintha csak az érintett egyházvezető vagy egyháztag bőréről, becsületéről lenne szó. De látnunk kell – hangsúlyozta Ittzés püspök –, hogy itt az Úristen bőrét és becsületét is a vásárra vitték. Szégyen, hogy testvéreink elhitték: a fennálló politikai rendszer erősebb és nagyobb hatalom, mint az Úristen.
Harmadik megjegyzése – részben az előző folytatásaként – az aggodalomról szólt. Ilyen jelentős alkalomról nem hiányozhatnának egyházunk lelkészei, s aggodalomra ad okot, hogy közülük mégis nagyon kevesen voltak jelen. (E sorok írója kiegészíti mindezt azzal, hogy az iskoláinkat képviselő tanáraink hiánya hasonló problémákat vet fel, mint evangélikus lelkész testvéreink távolmaradása.) Egy régebbi beszélgetésre utalva – amelyben egyik idősebb lelkész testvérünk a múlt feltárásának gondolatával való foglalkozást is nyugalma felbolygatásának vélte – tette fel a kérdést a püspök: vajon ez a mentalitás, ez a hozzáállás milyen széles körű, és milyen mértékben árthat a megtisztulás és megszabadulás ügyének? Hiszen itt nem csak az érintetteknek vannak feladataik. Vajon a más oldalról érintettek, közösségünk tagjai, különösképpen a bizalmat nyert vezetői, látják-e saját feladataikat ebben a történetben?
A püspök végül a reményről beszélt, a szavai által kézzelfoghatóvá vált, bizonyosságként megélt hitvalló reményről. Nem kérdés – hangsúlyozta –, melyik hatalom az erősebb, ki fog győzni ebben a küzdelemben. Az egyedüli kérdés csak az, kik lesznek majd ott a győzelemnél. Mint egymásra bízott testvérek segíteni tudjuk-e egymást ebben a küzdelemben, hogy mi is ott lehessünk ennél a győzelemnél?
Saját zárszómban világossá kell tennem, hogy a beszéd tartalmi elemeit is csak részben, retorikai eszközeit pedig egyáltalán nem voltam képes visszaadni. Ennek ellenére talán érthető és érezhető volt az üzenet, amely miatt ez az írás megszületett, és amely kimondatta velem a címben foglalt, evangélikus identitásomat jelentősen megerősítő mondatot. Szeretném remélni, hogy a írás végére érve legalább egy kicsit hasonló érzés tölti el a kedves keresztény testvéreket.
Dr. Guóth Emil tanár (Deák Téri Evangélikus