Kultúrkörök
A hónap könyve
Kossuth és az egyházak
Az Evangélikus Gyűjteményi Kiadványok első kötete Kossuth és az egyházak címmel 2004-ben látott napvilágot Kertész Botond szerkesztésében. A művelődéstörténeti könyvsorozatot az az igény hívta életre – amint a borító hátlapján olvashatjuk –, hogy az evangélikus múlttal foglalkozó tudományos munkáknak helyet adjon.
A kötetben a Kossuth Lajos születésének kétszázadik évfordulóján megrendezett konferencia előadásainak szerkesztett változatát veheti kézbe az olvasó. A kiadvány tanulmányai főként Kossuth egyházpolitikai munkásságát tárgyalják, de helyet kaptak világi kérdések is. A könyvben való tájékozódást külön személynév- és helységnévmutató segíti.
Id. dr. Fabiny Tibor nyitó dolgozatában részletes képet kapunk Kossuth pályájáról. Az evangélikus Kossuthot szülei toleráns nevelésben részesítették. Iskolaéveit Sátoraljaújhelyen, a piaristáknál kezdte, majd az eperjesi evangélikus kollégium következett. Jogi tanulmányait már a sárospataki református kollégiumban folytatta. Egyházának életében tevékenyen részt vett. Ifjú ügyvédként Sátoraljaújhely evangélikus egyházközségének jegyzői, majd ügyészi tisztét töltötte be. Anyagilag is segítette a szegedi árvíz sújtotta evangélikusokat és a tállyai gyülekezetet, ahol keresztelték. Kossuth istenhite sajátos volt – írja Fabiny –, amely eltért egyháza irányvonalától, és megfért erőteljes hazafiságával.
E sajátos egyházpolitikai nézetet helyezi tanulmánya középpontjába Zakar Péter. A nemzeti egység kialakításának szerves része volt – írja Zakar – a felekezeti kötöttségektől való elszakadás. Kossuth szerint a vallási hovatartozás nem lehet meghatározó tényező a politikai jogok kiterjesztésénél.
Ezt a gondolatot viszi tovább Sarnyai Csaba Máté, aki a katolikus autonómia kérdését tárgyalja. Kossuth a gyakorlati megvalósítás akadályait abban látta, hogy a katolikus egyház Rómától függ. Akkor támogatta volna az autonómiát, ha a Szentszék rendelkezései elé helyezik az országgyűlés által hozott törvényeket. Másrészt – Kossuth szerint – az egyház az egy hitet vallók összessége, tehát a rendelkezési jog a hívőké is. Kossuth házasságkötése a katolikus Meszlényi Teréziával külön helyet kapott a tanulmányok sorában.
Fazekas Csaba tanulmányában hangsúlyozza, hogy nem Kossuth indította el azt a lavinát, amely a vegyes házasságok kapcsán keletkezett. Pest megyében több házaspár is bejelentést tett, hogy reverzális nélkül nem áldották meg házasságukat. (A reverzális azt jelenti, hogy a protestáns fél nyilatkozik arról, gyermekeit katolikus hit szerint neveli.) Parázs vita kerekedett – írja Fazekas –, melyben a katolikusok azzal vágtak vissza, hogy az egyházi rendtartásba akarnak beavatkozni állami szinten. A papi eljárásokat végül 1845-ben törölte el Pest megye törvényszéke.
Gáborjáni Szabó Botond cikkében Debrecen város Kossuth-kultuszát mutatja be. Kossuth eszméinek terjesztési központjaként tekintett a településre. Ezt a munkát segítette elő a népes diákság, amely legátusként járta a környéket.
Berényi Zsuzsanna Ágnes tanulmánya a szabadkőművesség és Kossuth viszonyát mutatja be. 1852-ben, amerikai útja során lett Kossuth páholytag. Tagsága vitatott volt, hiszen politikus léte az ellen szólt. A tagok végül támogatták, mert a szabadságért, az ország függetlenségéért vívott harca felülírta aggodalmaikat. Ezt a tagságot Kossuth arra is használta, hogy a magyar ügynek anyagilag is megnyerje a páholytagokat. A kötet második, jóval kisebb egysége tartalmazza a Kossuth világi munkásságát tárgyaló cikkeket. Erdmann Gyula a hírlapírót ábrázolja, aki életre hívta a modern Pesti Hírlapot. Závodszky Géza a nemzetiség terminológiai kérdéseivel foglalkozik Kossuth egy munkája nyomán. Szabad György a newarki beszéd bibliai műveltségű szerzőjét jellemzi. Zárásként Miskolczy Ambrus tárja elénk Kossuth személyiségét egy eddig ismeretlen napló alapján. Írója, Gyulay Lajos véleménye is sokszor változott, benyomásai szerint. Miskolczy összegzése szerint Kossuth a szabad magyarok vezére, aki olyan, mint Álmos vezér: nem léphetett az ígéret földjére, ahová a népet vezette.
Széchenyi Magdolna