Egyházunk egy-két hete
Miniszteri előadás a pedagógusok szakmai találkozóján
Magyarország harmincnégy evangélikus oktatási intézményében tizenkétezer gyermek és ifjú tanul, és mintegy ezer pedagógus dolgozik. Utóbbiak közül több mint kétszázan vettek részt június 28–30. között az evangélikus oktatási rendszer pedagógusainak tizenkilencedik országos találkozóján. A Bonyhádi Petőfi Sándor Evangélikus Gimnáziumban rendezett szakmai konferencia első napján az új kormány egyik – evangélikus kötődéssel is bíró – minisztere, Réthelyi Miklós tisztelte meg a keresztény tantestületet.
A Nemzeti Erőforrás Minisztérium tárcavezetője Az egyházi iskolák helye, szerepe az újragondolt közoktatásban címmel tartott reménykeltő előadást. Réthelyi Miklós leszögezte: „Nemzeti stratégiánk egyik alappillére az egyházi oktatás.” Utalt arra, hogy az evangélikus egyháznak mindig is büszkeségei közé tartozott a bonyhádi gimnázium, majd hangsúlyozta: „Egy oktatási intézmény tudást és értékrendet egyaránt kell, hogy adjon. Hogy maguk a diákok is értéket teremthessenek.”
Az új vezetéssel felálló minisztérium terveivel kapcsolatban Réthelyi Miklós – egyebek mellett – elmondta: „A kis iskolák megtartása nagyon fontos lenne. Foglalkozni szeretnénk a hátrányos helyzetű gyerekekkel, a tehetséggondozással, az erkölcsi neveléssel.” A miniszter mindebben kiemelkedő szerepet szán az egyházi iskoláknak, mert – mint fogalmazott – „tudatos keresztényekké kell nevelni a fiatalokat”.
Elmondta, hogy céljaik között szerepel a tanulócsoportok létszámának felülvizsgálata, a szakképzés hiányosságainak megoldása, a pedagógus-életpályamodell vonzóbbá tétele. „Nemzet- és jövőformáló munka a pedagógusoké!” – összegezte előadását Réthelyi Miklós, aki egy Máté evangéliumából vett idézettel is rámutatott, hogy a nevelés és az oktatás nem választható el egymástól.
A szakmai találkozó második napján A tehetség az iskolában címmel Gyarmathy Éva, az MTA Pszichológiai Kutatóintézetének tudományos főmunkatársa tartott előadást. A nemzetközileg elismert tudós fő kutatási területe a tehetség felismerésének, azonosításának problematikája.
A zárónapon az evangélikus oktatás elmúlt húsz évének tapasztalatait osztották meg a konferencia résztvevőivel egyházunk püspökei. Az oktatási rendszer keresztény, illetve evangélikus szemléletének elemzése során Fabiny Tamás arra mutatott rá, hogy a bibliai ismeretekből is meríthet az oktatás. Gáncs Péter a missziói oldalról világított rá az evangélikus iskolák jelentőségére, Ittzés János elnök-püspök pedig az egyházi iskolák alapfilozófiájáról, az evangélikus lelkiségről beszélt.
A gondolatébresztő előadásokat követő fórumbeszélgetésen a püspökök, illetve Muntag András, a zsinat világi elnöke és Kákay István országos irodaigazgató válaszoltak a szakmai konferencia résztvevőinek kérdéseire.
Az országos találkozón vehetett át kitüntetést három pedagógus: a tanév óvodapedagógusa Szabó Etelka (Evangélikus Keresztyén Óvoda, Várpalota), a tanév tanítója Tóth Ferencné (Benka Gyula Evangélikus Általános Iskola és Óvoda, Szarvas), a tanév tanára pedig Jakab László (Berzsenyi Dániel Evangélikus [Líceum] Gimnázium, Szakképző Iskola és Kollégium, Sopron) lett.
A háromnapos rendezvény keretében a kikapcsolódásra is lehetőséget kínáltak a szervezők. Kedden például Decsre, Szálkára, Szekszárdra és Grábócra kirándulhattak pedagógusaink.
Máté Réka