Keresztény szemmel
Paul, Mani és a szivárvány
Vége a foci-világbajnokságnak, s vége lehetne az emberi józanságba, értelmességbe vetett emberi bizodalmunknak is. Eleinte úgy véltem, hogy csak játék, tréfa, s ha otrombának tartottam is, nem véltem se komolynak, se hihetőnek a hírt. Ám egyre többen, egyre nagyobb meggyőződéssel bombáztak. Szólt róla a hazai – a kereszténységgel nem túlzottan szimpatizáló – médiumok egész sora. Komoly hírt közlő hangsúllyal és még komolyabb arccal hangoztatták a fenomenális hírt, hogy egy puhatestű, soklábú polipjószág előre megmondja a meccsek végeredményét.
Médiumok tömege terjesztette, hogy a németországi Oberhausen oceanáriumában élő polip tévedhetetlen. Csak az etetőkbe kellett helyezni a focicsapatok zászlóit, és ez az okos polip csalhatatlanul kiválasztotta a győztesét. Elképesztő egy meccsjós.
Talán felesleges is volt a meccseket lejátszani, a zseniális polip tanácsára kellett volna kiosztani a dicséreteket, a helyezéseket és az érmeket. Mert hát a polip megmondá – minek akkor küzdeni.
Döbbenetes, és senki nem szégyelli magát. Se a legendát kitalálók és a nagy közönségetetők a médiavályú mellett, se a híreket hallgatók. Felvilágosult, szekularizált, materialista, ateista, racionalista, humanista, liberális, relativista emberiség tagjaiként bárgyú módon hajtogatják a hírcsinálók és híresztelők ezt az elképesztő, megalázó, nevetséges zagyvaságot.
Igaz, kritikai érzék is van, mert megbukott a szivárványmodell-jósda, a Szingapúrban élő, Mani nevű papagáj is melléfogott a jóslásban, s készséggel elismerték a tudatformáló emberfaragók, hogy ezek csak szélhámosságok voltak. Nem így Paul, a soklábú tudor, a jövőbe látó polip, aki olykor gondolkodva, olykor kapásból megmondta a tutit. Íme a felvilágosodott emberiség! Isten nem, de a polip igen. Isten igéje nem, de a polip lábai igen.
Felrémlik-e a Pál apostol közvetítette szent ige, az ókori világ híres fővárosában élő gyülekezet számára írt levelének passzusa, rögtön az elején, az első fejezetben? „…a halhatatlan Isten dicsőségét felcserélték emberek és madarak, négylábúak és csúszómászók képével.” (Róm 1,23)
Pál apostol tévedett: a polip nem négylábú. Az ókor Pál apostol korában többségében nem tartotta magát ateistának, sőt Jézus önfeláldozásra, mártíriumságra kész követőit nevezték a nép között felháborodva vagy gúnyolódva ateistának; az „aszebeia” – erkölcsi ítéletre képtelen – jelző mellett ezt tartották a legnagyobb sértésnek (Róm 1,18).
De minket nem így neveltek. Istent, egyházat, Bibliát meg kellett mosolyognunk hajdani, bölcsnek vélt tanítóink instrukciói alapján. Sokan a mai napig is fitymáló lenézéssel tekintenek a kezüket összekulcsolva vagy összetéve bensőségen imádkozókra. Az ünnep megszentelésére törekvő hívőket gátlástalanul merik megszólni, kifigurázni, sőt – állítólag – a keresztényeket katakombákba szorítani szándékozók is szép számmal futkosnak médiastúdiók felé.
Kit kell megkérdezni? S a válasz attól függ, hogy miről szól a kérdés. Jósáfát – Júda királya – mondta Izrael királyának: „Kérdezd meg előbb az Úr igéjét!” Nem egy focimeccsről volt szó persze, hanem a választott nép sorsáról: harcoljanak-e, vagy se (1Kir 22). Ám Izrael királya válogatós volt, neki nem felelt meg az a próféta, aki csak rosszat mondott neki és róla. Emberek – még ha király volt is az illető – már akkor úgy bátorkodtak a jövendőbe látó eszközökben válogatni, hogy nekik kedvező legyen.
Vajon miért kellett volna tudni a meccsek eredményét? S ezzel árnyék borul a foci szép játékára: a szerencsejátékosok milliói klikkeltek különféle portálokra, és elképzelhetetlen pénzáradat önthette el a fogadásból élő vállalkozásokat.
De nem a játék iránti szenvedély a legfőbb tét ebben a kérdésben, hanem egy büszke és felvilágosult, Bibliát, egyházat, szentségeket, keresztény ünnepeket megvető, istentagadó világ szellemi lealacsonyodása mélyen a polipok alá. Mert nincs fontosabb a gazdasági győzelemnél, mert a Mani bálványa – az ókori aranyborjú mintájára – eksztázisig szédítette meg felvilágosult, haladó világnézetű kortársainkat.
S az már csak Isten humora, hogy a polip neve éppen Paul, Pál, a keresztények legnagyobb apostolának neve, és az is Isten humora, hogy a Mani névre hallgató szingapúri papagáj neve a pénzisten egyik megnevezése (angolul money a pénz). Jézus szavára a mammonnal kapcsolatosan csak utalunk, hiszen a Názáretinek ennél fontosabb mondanivalója is volt a bűnbocsánatról, megváltásról és örök üdvösségről…
Cinikus kiszólás, hogy nem a jövő érdekel, hanem a holnapi megélhetés, mert ezzel a bölcsnek látszó szellemi fricskával csak a lényegről tereljük el a figyelmet, és navigáljuk rossz révbe életünk hajóját. S ha készek vagyunk felmérni, hogy mi a legfontosabb életkérdésünk, akkor mindezt a mulandó idő és az örökkévalóság kereszteződésében kellene eldöntenünk. Ott, ahol Isten szólít, hív és vár, nem pedig egy Paul nevű polip vagy egy Mani nevű papagáj, amely ráadásul még mellé is fogott; és nem is a szivárványmodell segít az örök jövőbe látni, de még csak nem is jósok vagy sorselemzők, hanem az, aki így szólt: „…aki hisz énbennem, ha meghal is, él…” (Jn 11,25)
A közeljövőt fürkészők szivárványmodell-javaslatát csak hallomásból veszem, de tudhatunk egy igazi, egy mennyei szivárványról: „…szivárványívemet helyezem a felhőkre, az lesz a jele a szövetségnek, melyet én a világgal kötök.” (1Móz 9,13) Így szólt az Isten! Szólt, hogy rá hallgassunk!
Ribár János