Élő víz
Az imádság képe
Madocsai Miklós: Imádságmozaik III.
„Mozaik: különböző színű apró darabkákból összeállított ábrázolás vagy díszítmény” – olvasom az egyébként ismert, használt szó magyarázatát az idegen szavak szótárából. Megfog benne a „különböző szín” és a „darabkák” kifejezés. Igen, színekből és darabokból áll össze a kép, az ábrázolás. Madocsai Miklós szorgalmas és ugyanakkor hívő szívvel összeállított munkájában valóban keverednek a különböző színek, és apró darabkákból áll össze az imádság képe.
Az ajánló sorokban dr. Hafenscher Károlytól ezt olvasom, erre és a korábban megjelent Imádságmozaik kötetekre utalva: „Kötetünkben a 19–20–21. század keresztény imádságaiból válogatott a szerző, ezzel is jelezve, hogy nemcsak az első évszázadokban, az első évezredben, a reformáció idején, hanem a mai napig hangzanak el imádságok, illetve maradtak meg írásban is, újraolvasható formában. Ma is, a modern, posztmodern vagy az ún. szekularizáció utáni korban Isten népe imádkozó nép, és az egyházat joggal hívjuk ecclesia oransnak, imádkozó egyháznak. Ez a valóság!” Igen, a színes, apró darabkákból ez a kép áll össze, hála Istennek.
Az ismert szerzőről, testvérünkről és barátunkról pedig ezt olvashatjuk ugyancsak az ajánlásban: „Engem Madocsai Miklós, egykori munkatársam imádsággyűjteménye meglep. Belföldi ösztöndíjas korában, fél évszázaddal ezelőtt a rendszeres teológia iránt érdeklődött, és hitünk titkait feszegető problémákkal viaskodott… Madocsai ma már nem Isten-bizonyítékot keres, személyesen vallja meg átélt hitét… Miklós barátom az élő Istennel számol… legnagyobb titkainkat Isten elé viszi. Nem jelent ez beszűkülést, inkább fejlődést.”
„Ebben a kötetben az európai kereszténység imádságaiból gyűjtöttem össze »mozaikokat«, hogy naponként segítsenek minket is bizalommal Istenhez fordulni, átélni az imádság örömét, békességét és erőt adó csodáját.” Ezzel a mondatával a szerző „belső célját” árulja el: nem egyszerűen mások imádságával és imádságában akar minket gyönyörködtetni, hanem abban akar segíteni, hogy bekapcsolódjunk a nagy kórusba, hogy benne legyünk a magunk színével és darabkájával a teljes mozaikban. Mert az imádság nemcsak „kötelesség”, hanem öröm, békesség és erőforrás!
Lehetetlen valamit is mondani a mintegy száz emberről, akiknek életéről, gondolkozásáról ír, és akiknek imádságait idézi. Ennek a pár sornak ez nem is feladata. Korunk „nagy” és „kisebb”, külföldi és magyar alakjairól olvasunk a kötetben, ők pedig megszólalnak a „belső szobában”.
Az ember csodálja a szerző szívós hangyaszorgalmát és azt, hogy ez immár a harmadik kötet ebben a tárgyban. Összefoglalás, részletes ismertetés helyett hadd szólaltassam meg egy – a kötetben szereplő – közös barátunkat, aki társunk volt szerényen, csendesen a hitben és a lelkészi szolgálatban. Már nincs közöttünk, fiatalon ment el Szabó István kollégánk. De imádsága megfogott, mert mindnyájunknak így lehetne és kellene készülni a nagy útra, sőt az örökkévalóságba, Istenhez: „Uram, már régóta fáj a szívem. Úgy mondják, nem a szív fáj, hanem a szíverek. Tulajdonképpen mindegy. Szorongó érzés tudni: elkopott a főalkatrész. Meddig bírja? Nem tudom. Többször gondolok halálomra, s szeretnék úgy gondolni rá, hogy készületlen ne találjon. Az anyagiak nem idegesítenek. Uram, legyen áldott neved, hogy nem tartanak fogságban. Inkább az foglalkoztat, hogy készületlen ne találjon szent hívó szavad. Lehessek olyan gyermeked, aki számadását naponta elrendezi. Sokszor vagyok erőtlen, nemcsak testben, de lélekben is. Uram, kérlek, könyörülj rajtam, hogy Pállal együtt elmondhassam: a hitet megtartottam. Ne vond meg kegyelmedet tőlem, Uram! Ámen.”
Köszönjük a gonddal elkészített mozaikképet! Segítsen minket napi futásunk közepette az elcsendesedésben, indítson a „belső szobába”, hogy jobban állhassuk a külső munkát, harcokat. Ismertetésemet a szerző mondatával zárom: „Mennyei Atyánk ajándékozzon meg minket az imádság mindennapi csodáival.”
Keveházi László