Élő víz
A siker csapatmunka eredménye
Mi jut eszedbe, amikor a sikerre gondolsz? Milyen definíciót használnál? Van, akinek a siker azt jelenti, hogy nagyon jól fizető munkája van, amely hozzásegíti egy bizonyos státushoz vagy valamilyen hatalomhoz. Másoknak a siker a várva várt előléptetést jelenti, elismerést egy cégnél vagy egy közösségben. Megint mások úgy néznek a sikerre, hogy végre elérhettek egy olyan célt, amelyre már régen vágytak.
A fenti esetekben a siker mindig személyes, egyéni szinten jelent meg.
Nemrég elkezdtem olvasni egy könyvet, a címe A győztes kézikönyve. Egy amerikai fociedző, Jim Tressel írta. A könyv azt javasolja, hogy gondoljuk újra a sikerről alkotott koncepciónkat. Definíciót is ad a sikerről: „Belső megelégedettség, az értelem megnyugvása, ami abból adódik, hogy tudom, megtettem a tőlem telhető legtöbbet a csapatért.” Tressel így folytatja: „A siker csapatmunka eredménye.”
Nagy bölcsesség van ebben a gondolkodásban. Ha például a kereskedelemben dolgozol, hiába nagyszerű a rábeszélőképességed, rövid életű lesz a sikered, ha az, amit eladsz, rossz minőségű, vagy nincs biztosítva, hogy idejében szállítsák. Egy sikeres üzleti konferencia sok ember pontos együttműködését igényli: regisztrálás, szállásfoglalás, feliratkozás különböző szekciókra vagy akár menü tervezése a csoport étkeztetéséhez. Egy főnök esetében, bármily felkészült is, elengedhetetlen, hogy jól képzett, tehetséges munkatársai legyenek, akik képesek a cég céljainak elérésére. A legtehetségesebb sebésznek is szüksége van ápolónőkre és más munkatársakra, hogy sikeres műtéteket hajtson végre.
Évekkel ezelőtt egy magazin szerkesztője voltam, s az egyik legkellemesebb tapasztalatot akkor szereztem, amikor a kreatív csapattal együtt dolgoztunk egy-egy lapszámon. Az írás és a szerkesztés döntően az én feladatom volt, de függtem a tervezőszerkesztőtől, a helyettes szerkesztőtől, a vezető asszisztenstől, az illusztrátortól és a termékmenedzsertől – össze kellett jönnünk, hogy ötleteket gyűjtsünk, hogy megbeszéljünk egy csomó kérdést: milyen legyen a tartalom, a címlap, mi melyik oldalra kerüljön, mi legyen az egyes írások címe, milyen fotókat, grafikákat használjunk… Csodálattal néztem minden lapszámra, mert tudtam, hogy az egész mindig több, mint a részek összege.
Az, hogy a siker csapatmunka eredménye, megtalálható a Bibliában.
Siker, különböző utakon. Még a jó ötlet is javítható, fejleszthető, és ha ugyanazt különböző emberek különbözőképpen szemlélik, annak egyensúly is lehet az eredménye, ugyanakkor jelentősen különböző végeredményhez is vezethet mind a döntéshozatal, mind a tervek megvalósítása során. „Hiábavalók lesznek a gondolatok, mikor nincs tanács; de a tanácsosok sokaságában előmennek.” (Péld 15,22; Károli-fordítás)
Siker, amikor a legjobbat hozzuk ki egymásból. Amikor másokkal dolgozunk, az kihívás lehet számunkra; az együttes munka alkotóbb gondolkodásra serkenthet, és segíthet abban, hogy a tapasztalatok, képességek a leghatékonyabban érvényesüljenek. „Vassal formálják a vasat, és egyik ember formálja a másikat.” (Péld 27,17)
Siker az erők egyesítése által. Tudományos kutatások kimutatták, hogy ha együtt dolgozunk, akkor sokkal eredményesebbek lehetünk, mint egymástól függetlenül. Összeadhatjuk egyedi, különleges képességeinket, és kiegészíthetjük egymás gyengéit. „Jobban boldogul kettő, mint egy: fáradozásuknak szép eredménye van. (…) A hármas fonál nem szakad el egyhamar.” (Préd 4,9.12)
Siker, kölcsönös támogatáson és biztatáson át. Egyedül dolgozni bizony lehangoló lehet, együtt viszont nemcsak könnyebb a munka terhe, hanem harcostársadnak érzed a másikat, és biztatást is nyersz. „…és ügyeljünk egymásra, a szeretetre és jó cselekedetekre való felbuzdulás végett…” (Zsid 10,24; Károli-fordítás)
Robert J. Tamasy (Forrás: Monday Manna)