Gyermekvár
Az imádság
z imádság nem más, mint beszélgetés Istennel, mikor is mindent elmondhatunk neki.
Dicsőíthetjük nagy szeretetéért, mellyel mindennap felénk fordul. Megköszönhetjük neki, hogy naponta gondoskodik rólunk, őrködik felettünk, és megvéd minden bajtól és gonosztól. Az ilyen imádságot dicsőítő, hálaadó imádságnak nevezzük. (Piros) Hálaadó vagy köszönő imát mondunk étkezés előtt, illetve után, betegségből való felépüléskor, vagy ha Isten valamilyen kérésünket teljesítette.
Istennek nemcsak megköszönhetünk valamit, hanem kérhetünk is tőle. Amikor saját kéréseinket visszük Isten elé, akkor kérő imát mondunk. (Zöld) Isten segítségét kérjük például egy probléma megoldásához, egy vizsga előtt vagy valamilyen veszély esetén.
Imádságainkban azonban azt is be kell ismernünk, hogy bűnösök vagyunk, rosszat tettünk, hibáztunk. Ilyenkor bocsánatot kell kérnünk tőle. Az ilyen imádságot bűnvalló vagy bűnbánó imádságnak nevezzük. (Lila)
Habár Istennel életünk minden pillanatában beszélhetünk, azért vannak olyan imádságok, melyeket bizonyos meghatározott alkalmakkor mondunk el. Ilyenek például a reggeli, illetve az esti imák, az étkezéskor vagy a templomban az istentisztelet kezdetén és végén elmondottak. Ezek többnyire kötött szövegűek, hiszen minden alkalomkor ugyanúgy mondjuk el őket. (Narancssárga)
Arra is figyeljünk, hogy imádkoznunk nemcsak magunkért lehet, hanem másokért is kell: szüleinkért, testvéreinkért, nagyszüleinkért, barátainkért, osztálytársainkért, tanárainkért, stb. (Kék)
Az imádkozásnak vannak íratlan törvényei: egy hálaadó, dicsőítő imádság után mondjunk egy bűnvalló imát, és csak ezután következzen a kérő imánk. Ha másokért imádkozunk, ezt is a mi kérésünk előtt mondjuk el.
Ha úgy érezzük, hogy saját szavaink nem fejezik ki azt, amit mondani szeretnénk, mondjuk el az Úrtól tanult imát, a Miatyánkot.
Hogy hogyan imádkozzunk, arra vonatkozóan nem találunk semmilyen utasítást a Bibliában. Imádkozhatunk állva, ülve, térdelve vagy ágyban fekve, csukott szemmel, lehajtott fejjel. Az imádság ideje alatt az összekulcsolt kéz jelképes mozdulat – abban segít, hogy az imádság alatt ne figyeljünk másra.