Keresztutak
Nyelvészettől a japán kardok készítésének titkáig
Második alkalommal rendezik meg ezen a héten a Lotz János nyári diákegyetemet a Bonyhádi Petőfi Sándor Evangélikus Gimnáziumban. Az augusztus 2-i ünnepélyes megnyitón a tábor vezetője, Lenczné Vrbovszki Judit tehetségmenedzser közel félszáz fiatalt köszönthetett, közöttük Erdélyből és Szlovákiából érkezett diákokat is. A kellemeset a hasznossal összekötni kívánó résztvevők idén a retorika, a média, a kreatív írás, a nyelvészet vagy a japán kultúra alaposabb megismerésére csábító szekciók valamelyikére jelentkezhettek.
A nyári diákegyetem fővédnöke a Déli Evangélikus Egyházkerület felügyelője, Radosné Lengyel Anna, aki férjével – a főként szintén rádiós szerkesztőként ismert Rados Péterrel – együtt előadásokat is tart a fiataloknak. Előadóként érkezett Bonyhádra – többek között – Daniel Abondolo (a Londoni Egyetem Szláv és Kelet-európai Tanulmányok Intézetének oktatója), illetve Benő Attila, a kolozsvári Babes–Bolyai Tudományegyetem Bölcsészettudományi Kara Magyar és Általános Nyelvészeti Tanszékének docense és – visszatérő előadóként – dr. Simoncsics Péter, az előbbi tanszék nyugalmazott docense.
A fiatalok műhelymunkák során is „ellenőrizhetik”, mélyíthetik ismereteiket. A hét végére – az Evangélikus Élet szerkesztőségét képviselő team irányításával – a diákegyetemnek elkészülhet a saját (hon)lapja is, és a gimnázium tervei szerint az előadások anyagából idén is önálló kötetet fognak megjelentetni. A táborlakók természetesen Bonyháddal és vonzáskörzetével – Kakasddal, Szekszárddal, Bikallal, Péccsel – is megismerkednek.
A hét nyitóelőadását dr. Simoncsics Péter tartotta „A lét dadog, csak a törvény a tiszta beszéd” címmel. Ebben hangsúlyozta: „A lét bonyolult, rejtélyes, a törvény viszont leegyszerűsített, átlátható. Tekintsük az Ótestamentumot a társadalmi alaptörvénynek. A társadalom és a természet törvényeit meg lehet ugyan szegni, de annak következménye van. A nyelvben a szabályok mellett sok kivétellel találkozunk, mi több, ezeknek van igazi hírértékük, vagyis itt a kivétel tartja életben a rendszert.”
Az ünnepélyes megnyitót követően a táborlakók és az előadók emlékszalagot helyeztek el Lotz János márványtáblájánál, és mintegy a világhírű nyelvész életútja emlékének adózva, az „Elindultam szép hazámból…” című népdalt énekelték el közösen.
Lotz János nyelvész (1913–1973) egykor a bonyhádi gimnázium diákja volt, és az evangélikus intézményben igazán kreatív módon tartják elevenen az emlékét – a nyári diákegyetemen túl az iskolában az ő nevét viselő anyanyelvi szakkör működik, amely filmet is készített a híressé lett hajdani bonyhádi gimnazistáról.
Lotz János közel tízezer kötetes hagyatéka az Oszakai Egyetem könyvtárát gazdagítja. Tavaly a bonyhádi gimnáziumban előadást tartott az a Waseda Mika nyelvészprofesszor asszony, aki az intézményben magyar nyelvet tanít, és e tevékenységéért átvehette a Nemzetközi Magyarságtudományi Társaság által alapított Lotz János-emlékérmet. Az idei nyári diákegyetemnek is vendége két Lotz János-emlékérmes nyelvész:: Petőfi Sándor János és Péntek János.
Máté Réka