Cantate
„…a végén …nálad vagyok” (Zsolt 139,18b)
Egy igehirdetésben hallottam egyszer: Isten és az ember története a nagy futásokról szól. Az ember fut az Isten elől, ő pedig fut az ember után, „hogy el ne vesszen…”
„Bárhová futnék…” Olvasom a 139. zsoltárt. Azt mondja mennyei Atyánkról, hogy nem csupán távolról szemmel tart, hanem minden oldalról körülfog, kezét rajtam tartja. Soha nem lehetünk kívül őrző szeretetén. Soha nincs távol, még ha mi messze érezzük is magunkat tőle. Csupán karnyújtásnyira, kiáltásnyira van. Elveszettnek akkor tudhatjuk magunkat, amikor nem jut eszünkbe, hogy kiálthatnánk, vagy nincs erőnk összekulcsolni a kezünket, kitárni a szívünket. Azonban saját tehetetlenségünk, erőtlenségünk nem jelenti Isten lehetőségeinek és erejének végét.
Mennyi minden juthat eszünkbe a „mélységes mélyről”! Ádám és Éva rejtőzése a kert fái között, mint a félelem és szégyen mélye. Jákób menekülése az éjszakában, párna helyett kővel a feje alatt, mint a kiszolgáltatottság mélysége. József a kút fenekén, mint a testvérbosszú és az elhagyatottság mélye. Jónás a cethal gyomrában, mint az Isten előli menekülés mélye. A tékozló fiú egyedülléte a disznók vályúja mellett, mint a szabadság mélye. Ismerős helyzetek…
Ez az ének azzal szembesít, hogy sokszor kiprovokáljuk mélységeinket. Önálló útjaink vannak. Nem bízunk Urunk szeretetében. Azt hisszük, korlátoz, nem ad elég szabadságot. Lázadunk. Nem a véletlen műve, hogy nem látjuk Isten arcát. Mi rejtjük el előle a magunkét. Haragban vagyunk vele.
Az „új élet hajnala” mindig a meglepetések meglepetése. Kiszámíthatatlan ajándék. A hajnal a derengéssel kezdődik. Nincs egy csapásra verőfény. Ahogyan a teremtés hajnalán a mélység fölötti sötétségben Isten Lelke már készült az újra: Legyen világosság! Miként Jónás számára a cethal gyomra is templommá vált, amikor már nem futott Isten elől, hanem beszélgetni kezdett vele.
Milyen nehezen hisszük el, hogy vereségeink mélyén nemcsak elveszni lehet, hanem Istennel találkozhatunk. Ezt a reménységet Jézus ébreszti bennünk. Hiszen a keresztfa titka éppen az, hogy ott nem a halál győzött, hanem új élet kezdődött. A feltámadott Krisztussal való találkozás, a bűnbocsánat kegyelme teremti meg mindnyájunk számára az új élet lehetőségét.
Keresztury Dezső Esti imádság című verse bizonyára megerősíti bennünk szép énekünk igazát: „Ó, milyen vak homályba futnak / kik nélküled indulnak útnak. / A kezemet nézem: leszárad; / szívem sívó homokkal árad. // Valamikor kézen vezettél; / szökni akartam, nem engedtél, / csend volt szívemben és a csendben / szavad szólt csak, mindennél szebben. // Én Istenem, hívj vissza engem! / Magam maradtam, eltévedtem. / Légy bátorságom, bizodalmam; / ó, légy úrrá megint Te rajtam!”
Cserhátiné Szabó Izabella