34. szám – 2010/08/22
Napról napra |
Új nap – új kegyelem
Vasárnap
Jézus mondja: „Én vagyok az igazi szőlőtő, és az én Atyám a szőlősgazda. Azt a szőlővesszőt, amely gyümölcsöt terem, megtisztítja, hogy még több gyümölcsöt ...
>>
|
Új nap – új kegyelem
Vasárnap
Minden lélek az enyém. Ez 18,4 (Jn 17,2; Lk 10,25–37; 1Jn 4,7–12; Zsolt 93) „Kész a világ, / Feszült, ünnepi várás / Terjeng felette. / Halotti csend. Csak néha-néha / Sóhajt az Isten Lelke. // ...
>>
|
Élő víz |
A panaszkodás
Most egy olyan témáról gondolkozzunk el, amellyel nap nap után találkozunk: a panaszkodásról.
>>
|
Egyedül
A fák féllábon állnak, mint a
gólyák.
A csend olyan, mint egy mozdulatlan
üveggolyó: csak hozzá kell nyúlni,
hogy elguruljon.
A réten a boglyák
elejtett gomolyagok.
Olyan egyedül ...
>>
|
HETI ÚTRAVALÓ
„A megrepedt nádszálat nem töri össze, a füstölgő mécsest nem oltja el.” (Ézs 42,3)
>>
|
Imádság
Mindennapi kenyerünket add meg nekünk ma, Istenünk!
Nem kérünk most tőled mást, csak ezt.
Ajándékozz meg, kérünk, naponta a kenyérrel, amely az életet jelenti,
alapvető táplálékunkat, amelyet soha ...
>>
|
Állj mellém…
Állj mellém, mikor legnehezebb,
a legszigorúbb napon –
mikor kifagyna az elvetett mag,
mert kés villog a földeken,
ha a szelek jégesőket hoznak,
s kalásznak lenni gyötrelem,
ha vonatok ...
>>
|
HETI ÚTRAVALÓ
Krisztus mondja: „Amikor megtettétek ezeket akárcsak eggyel is a legkisebb atyámfiai közül, velem tettétek meg.” (Mt 25,40)
>>
|
Egyházunk egy-két hete |
Nincs egyedül az úton
Igazi nyári hőség tette próbára mindazokat, akik augusztus 14-én délelőtt a szikrázó napsütésben a kondorosi evangélikus templom felé igyekeztek. A harang hangja viszont nem a testet, hanem a szívet és a lelket melengette, hiszen ünnepi istentiszteletre hívott. Igyekezett is a szépszámú gyülekezet Ribárszki Ákos lelkészavatására a templom hűvösébe.
>>
|
Nyáresti ünnep
Vidám nyáresti koncertre gyülekezett össze a népesnek mondható közönség augusztus 11-én Zalaszentgróton, az evangélikus templomban: a mezőberényi gyülekezet fúvóstáborának tagjai adtak – együtt töltött révfülöpi hetük közben – jótékonysági hangversenyt. A koncertet a szentgróti lutheránusok egyházi épületeik körbekerítésének támogatására hirdették meg.
>>
|
Zenészek táborban
A Mezőberény I. Kerületi Evangélikus Egyházközségben hetedik alkalommal szervezték meg augusztus 1–8. között a Kelet-békési Egyházmegye zenetáborát. A mintegy negyven fiatal gitár-, orgona-, furulya- és énektanulását hatfős szakmai csoport vezette.
>>
|
Mesebeli vándorúton Jézussal
Mesebeli vándorútra indultak Jézussal a résztvevők augusztus 1-jén Piliscsabán, a Napvető országos evangélikus gyerektáborban Kelényi Zsolt vezetésével. Tizenhat lelkes vezető és segítőik, valamint hatvan hasonlóan lelkes gyerek indult el együtt egy képzeletbeli utazásra, hogy arról tanulhassanak, hogyan lehet Jézussal járni életük vándorútján.
>>
|
Keresztutak |
A keresztesek korából származó freskó Izraelben
Először láthatta a nagyközönség július utolsó hetében Jeruzsálemben azt a keresztesek korából származó, ritka freskót, amelyet a Gecsemáné-kertben találtak.
>>
|
Virtuális túra a Szent Péter-bazilikában
Virtuális túrán tekinthetők meg a Vatikán leghíresebb épületei, miután a Szent Péter-bazilika belső teréről készült nagy felbontású panorámafelvételek is felkerültek a Szentszék honlapjára.
>>
|
Tíz évig rossz irányba imádkoztak
Szaúd-Arábiában egy iszlám közösség tagjai megállapították, hogy tíz évig rossz irányba imádkoztak.
>>
|
Salamon templomának mását építik meg Săo Paulóban
Az egykor Jeruzsálemben álló Salamon-templom mását tervezik megépíteni a brazíliai Săo Paulo keleti részében.
>>
|
Lefegyverző hit
A hit erejével fegyverzett le egy rablót egy eladónő augusztus elején az Egyesült Államokban.
>>
|
Egyre több eutanáziaeset Hollandiában
Holland orvosok 2009-ben 2636 esetben működtek közre gyógyíthatatlan betegek „halálba segítésében” vagy „legalizált öngyilkosságában”. Ez a szám az előző évekhez képest tizenhárom százalékos növekedést mutat. Az emelkedő tendencia már 2006 óta megfigyelhető, ám a számok mindeddig nem kerültek nyilvánosságra, sőt nem is mindegyik esetet jelentették, bár a törvény előírja a regisztrálást.
>>
|
Keresztény webrádió
A tavaly februárban Sylvain Gilardeau által elindított Spreading Light webrádió keresztény fiatalok számára sugároz zenét. A műsor francia és angol nyelvű keresztény előadók kínálatából merít. A dalok szövegei az evangéliummal összhangban lévő üzenetet közvetítenek. A történet érdekessége, hogy a webrádiót egy mindössze tizenöt éves fiú hozta létre.
>>
|
Újra 72 óra kompromisszum nélkül
Harmadszor rendezi meg az Ökumenikus Ifjúsági Iroda (ÖKI) október 15. és 17. között a 72 óra kompromisszum nélkül elnevezésű akcióját, melynek keretében háromnapos karitatív munkával segít a rászorulókon. Az idei rendezvény fővédnöke Sólyom László volt köztársasági elnök.
>>
|
Véget ért a ConCordia 2010
A közép-európai cserkésztalálkozók története egészen 1931-ig nyúlik vissza – a második világháború előtt azonban csak kétszer rendezték meg a dzsemborit. A folytatásra a rendszerváltás utáni évekig kellett várni, 1997 óta azonban rendszeresen találkoznak a régió cserkészei, 2001-ben például Csobánkán verték fel sátraikat. Az immár hagyományosan kétévente megrendezett tábornak idén augusztus 2. és 11. között ismét Magyarország adhatott otthont. A jubileumi, tizedik közép-európai dzsembori tapasztalatairól a budapesti Szent István-bazilika előtti térre szervezett záróceremónia előtt beszélgettünk Lakatos Gergő főszervező-táborparancsnokkal.
>>
|
A gyerekkori kakaóval kezdődött…
A Lutheránus Világszövetség tizenegyedik, stuttgarti nagygyűlésén megválasztott új elnökével csaknem harminc éve ismerjük egymást. Mindketten tagjai voltunk a budapesti nagygyűlést megelőző evangélikus világtalálkozó tízfős nemzetközi előkészítő bizottságának. Három éven keresztül rendszeresen találkoztunk e színes társaságban. Az Evangélikus Élet 1984. május 13-i számában bemutattam e bizottság tagjait. Az akkor harmincnégy éves jeruzsálemi lelkészről a következőket írtam: „Egyszer fültanúja voltam annak, hogy valaki vérig sértette azzal, hogy izraelinek mondta őt. Odavágta az útlevelét: »Ez valóban izraeli dokumentum, de kényszerűségből, mert megszállás alatt élünk.« Értem felháborodását: palesztinként, e hányatott sorsú nép fiaként szolgál a megosztott Jeruzsálemben evangélikus lelkészként. Éjszakába nyúló beszélgetéseink szinte közel-keleti tanulmányutat jelentettek számomra.” Nyilván egyikünk sem sejthette, hogy huszonhat évvel a budapesti világgyűlés után ő a szervezet elnöke, az őt kérdező riporter pedig alelnöke lesz. Egy nappal megválasztása után a stuttgarti kongresszusi központ egy csendes sarkában ültünk le beszélgetni. Tekintettel a régi barátságra, keresztnéven szólítottuk egymást, ezért az interjú magyar szövegében indokolt a tegező forma.
>>
|
A LutheránusVilágszövetség nyitott a szabadegyházak felé…
Mint ismeretes, a Lutheránus Világszövetség (LVSZ) július 20–27. között Stuttgartban lezajlott tizenegyedik világgyűlése több jelentős határozatot hozott. Ezek egyike volt az egyháztörténeti fontosságú bocsánatkérés a mennonitáktól, illetőleg általában is az újrakeresztelőktől és a csak felnőttkeresztséget valló, baptista jellegű keresztényektől. Valóban egyháztörténeti jelentőségű lépés ez, hiszen a nagygyűlés a világ lutheránusságának ma már hetvenmillió tagot számláló közössége nevében gyakorolt bűnbánatot az 1521-től elkövetett elvi és gyakorlati bűnökért. Így az 1521. esztendőt követő években véghezvitt azon kivégzések miatt is, amelyeknek (nálunk sokan nem is tudtak erről) több száz, egyesek szerint két és fél ezer Krisztus-hívő esett áldozatul. Röviden: ezzel a lépéssel az LVSZ átlépte fél évezredes árnyékát, és lehetővé tette az úgynevezett radikális reformáció híveivel (anabaptistákkal, baptistákkal, „kisegyházakkal”, „szabadegyházakkal” és más hasonló jellegű keresztény csoportokkal) folytatandó párbeszédet.
>>
|
Magyar gyökerekkel Észtországban
Az Észt Evangélikus Egyház delegátusaként Annika Laats lelkésznő igen aktívan vett részt a Lutheránus Világszövetség július 20–27. között Stuttgartban megrendezett tizenegyedik nagygyűlésén. Ugyanakkor örömmel jött el velünk a stuttgarti magyar protestáns gyülekezetbe is, ahol köszöntését nem kellett tolmácsolni… Erről kérdeztük.
>>
|
Gyerekparadicsom – református parókián
Nyaranta hat héten át táboroztat gyerekeket Szerdahelyiné Zimányi Mária. A bölcskei református lelkésznél elsősorban helybeli gyerekek töltik idejüket, de más gyülekezet tagjai is megfordulnak nála. A parókia udvara olyan, mint egy kis gyermekparadicsom: jurta, hinta, sőt még medence is van benne. A medence a falu egyetlen strandolási lehetőségét jelenti, és már ki is nőtték. Marika néni szeretne egy újat, nagyobbat építtetni helyette; bízik abban, hogy kap hozzá támogatást az önkormányzattól és másoktól. Most ugyanis egyszerre csak tíz gyerek tud fürdeni, holott a bölcskei református parókián általában többen – negyvenen-ötvenen – tartózkodnak.
>>
|
Evangélikusok |
Az erdélyi költő
Negyven éve, de lehet, több is, vásárhelyi kis evangélikus közösség indult Kolozsvárra. Emlékszem ma is, magyar szón kívül mást nem hallottam, és elhanyagolt volt Házsongárd temetővárosa. Sokáig kerestük az evangélikus költőt, Reményik Sándort.
>>
|
Ahol „szuperek” a gondnokok
A nappali szoba falán a Szuperek családfája egészen 1799-től, a szekrény tetején a kovácsok céhének kancsója 1825-ből, míg az asztalon a dunaföldvári evangélikus egyházközség százéves fennállásának alkalmából kiadott jubileumi, 1927-es emléklap másolata – tárgyak, amelyeknek a történetével megismerkedhettem azon a keddi napon, amikor otthonában meglátogattam a dunaföldvári gyülekezet egyik oszlopos tagját. Szuper György hat évig volt presbitere, majd 1952-től 1986-ig, harmincnégy esztendőn át gondnoka a közösségnek.
>>
|
Aki útépítőből lett Isten útépítőjévé
A Dunántúl szülötteként szolgálati helyei is az ország e részéhez kötötték, s noha világi pályán indult, a hívó szónak nem tudott ellenállni. Jankovits Béla nyugalmazott esperes harmincnyolc éven át hirdette az evangéliumot, és bár hivatalosan már nyugdíjba vonult, számos terve van arra, hogyan tudná továbbra is az evangélikus egyház ügyét szolgálni.
>>
|
Tabi téglajegyből valódi fal Borsodban
Még a legidősebbek sem emlékeznek arra, hogy Edelény utcáit beborította volna a medréből kilépett Bódva patak. A tavaszi esőzések során azonban húsz ház napok alatt összedőlt, azóta pedig még több vált lakhatatlanná. Mégsem követelt emberéletet mindez, még csak sérülés sem történt. Az anyagi kár ellenben annál nagyobb.
>>
|
Ha nyár, akkor Balaton
Sokan tervezik pihenésüket a címben szereplő gondolat jegyében. Persze ehhez az is kell, hogy megkapják és ki is vegyék az – elvileg mindenkinek járó – szabadságukat. A kikapcsolódás helyszínéül hadd ajánljuk a balatonszárszói Evangélikus Konferencia- és Missziói Otthont, amely nyaranta az üdülni vágyókat várja. Mert „kell egy kis áramszünet”…
>>
|
Ackner György lelkész és természettudós emlékezete
Az erdélyi szászok nyolcszáz esztendős története a 12. században magyar királyi hívó szóra történő betelepüléssel kezdődött, majd a 20. század során a román kommunista-nacionalista politika szomorú következményeként fejpénzért történő kiárusítással, egy fejlett kultúra tudatos szétzüllesztésével végződött.
>>
|
e-világ |
Vatikáni euró a pápa arcmásával
XVI. Benedek pápa arcképe díszíti az új vatikáni ötvencentest. Július közepétől ezt kapják visszajáróként a Vatikán területén található üzletek vásárlói. 2002 óta először funkcionál fizetőeszközként a pápai állam eurója, melyet eddig kizárólag az érmegyűjtőknek szántak.
>>
|
Kenyér – kovásszal…
Éppen a tengelici gyerektábornak süt pizzát, amikor felhívom időpontot egyeztetni. Megjegyzi, hogy idén nem mentünk hozzá a kis csapattal. Pedig korábban többször is meglátogattuk, mind a harminc vagy negyven gyerekkel, hogy vele süssenek, és tátott szájjal hallgassák, ahogy mindig lelkesen és lelkesítőn beszél a kenyérről Kászpári Károly evangélikus presbiter, a pék.
>>
|
…és kovász nélkül
Kovásztalan, azaz kelesztés nélküli kenyér – ezt esszük, amikor az úrvacsora szentségében részesülünk. Csendes áhítattal fogadjuk a kerek, törékeny ostyalapocskában Krisztus testét magát. Tudjuk, hogy mit jelent, azzal azonban nem feltétlenül vagyunk tisztában, hogy honnan és miként is került az oltárra.
>>
|
F, mint fecske
Ha a naptárt nem néznénk, csak az eget szemlélnénk, akkor is tudnánk, hogy augusztus van, mert az égbolt már olyan kék, amilyen csak ilyenkor szokott lenni, a nyári melegben is figyelmeztetve bennünket a közelgő őszre. Augusztus második felében pedig útra készülődnek a fecskék, a villanyvezetékeken és drótkerítéseken gyülekeznek, és óriási csiviteléssel beszélik meg a hosszú út előtti teendőket. A diákok kicsit sajnálkozva, de azért már várakozással tekintenek a szeptemberi iskolakezdésre. S amikor a kis elsősök a fecskevonalat rajzolják az „eff” betű írásának előkészítéseként, az igazi fecskék már messze járnak…
>>
|
Teremtésvédelem – feladat és esély
Nagyjából egy időben – 2008-ban – jelent meg a Luther Kiadó gondozásában A teremtés ünnepe című tanulmánygyűjtemény, illetve a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia körlevele a teremtett világ védelméről, valamint a hozzákapcsolódó három kiadvány. A katolikus egyházban folyó teremtésvédelmi munkáról Nobilis Márió püspöki tanácsost, a Sapientia Szerzetesi Hittudományi Főiskola tanársegédjét, az Országos Lelkipásztori Intézet (OLI) igazgatóját kérdeztük.
>>
|
Keresztény szemmel |
Nemzetépítésről augusztus huszadikán
Az elmúlt évszázadban több ország vált önállóvá, elsősorban Ázsiában és Afrikában. A politikai függetlenség és a gazdasági élet kérdései mellett ezekben középpontba kerültek a nemzetépítés problémái is. Példaként három ilyen ország: Zimbabwe 1980, Namíbia 1990, Szlovákia 1993 óta önálló.
>>
|
Fából vaskarika
Egyáltalán nem ért meglepetésként, hogy az Evangélikus Élet kevés teret és figyelmet szentelt a Magyar Evangélikus Konferencia (Maek) július 17-én Szarvason tartott küldöttgyűlésének. (Július 25-i lapszám, 3. oldal – A szerk.)
>>
|
A hét témája |
Kincskereső
– Add ide a lapátot, légy szíves!
Rátekintek. Sötétbarna őzikeszeme csillog az izgatottságtól. Az idei nyár az ötödik a lányom életében, és erre az ötödik, a szokásosnál hűvösebb nyárra megingathatatlanná érett az elhatározása.
>>
|
Az elveszett juh
A kislány mindig a zsebében tartotta füzetét. Sárga színű borítóján girbegurba betűkkel az állt: Napló.
>>
|
A szőlőskert lakói
A hajdan volt szépséges szőlőskertet mára csak kókadozó szőlőtövek lakták. Jött a tavasz, hozta az élet reményét, de ők nem hajtottak ki. A nyár gondosan öntözte gyökereiket, a nap melengette leveleiket, de hiába. Az ősz várta a termést, de nem adták. Legjobban a telet szerették, amikor lustán elterülve végigalhatták a hónapokat.
>>
|
A lekötelezett
A Karancs és a Medves hegy nem látott még ahhoz fogható gazdagságot, mint amilyenre Bikszlay Elemér uram tett szert az előző század fordulóján. Maga sem tudta már, pontosan mekkora vagyon fölött rendelkezik, de hát erre nem is volt semmi szüksége. Hiszen Bikszlay uram – ki család s utódok nélkül tengette dúsgazdag életét – éppen ezért taníttatta ki S. Kornélt, hogy az majd gondját viselje az uradalomnak.
>>
|
Örökség
Idősödő férfi feküdt a régi, tölgyfából ácsolt ágyon. A kis falusi szobában félhomály uralkodott, és a nyitott ablak ellenére fojtogató volt a levegő. A helyiségben még három alak állt némán. Arcukat sötétre festette a gyász előérzete. Torkukat megmagyarázhatatlan erő szorongatta vasmarkával.
>>
|
Elbirtoklás
Meglazítottam egy kicsit a biztonsági övet, és gyorsan megigazítottam a hajamat a visszapillantó tükörben. Azt a kis tincset lazán előrehúztam, úgy, ahogyan a legjobban áll. Pánt lejjebb, mosoly feljebb. Lacival ott húztunk el a házunk előtt, apám nyírta a füvet a bejárónál.
>>
|
„Miért éppen én?”
Középiskolás koromban mindig rettegtem – például az oroszórákon –, nehogy kihívjanak felelni. Persze, időnként nem úsztam meg, s ilyenkor magamban bosszúsan nyöszörögni kezdtem a címbeli kérdést. A csalódottság elhomályosította józan ítélőképességemet, ezért nem vettem figyelembe a tényt, hogy az esetek többségében azért mégse engem szólítottak a táblához felelésre.
>>
|
A titokzatos jótevő
Vasárnap reggel volt. Egy ember tétován botorkált az utcán. A fejét mintha baltával hasogatták volna. Tegnap is jól felöntött a garatra, s az éjszakát az utcán töltötte. Valamelyik árok szélén, mert odataszította a számára gyorsan forgó világ centrifugális ereje, így haza már nem érkezett meg.
>>
|
Az első kincs
– Az igazán nagy történetek a kisemberekről szólnak!
>>
|
Földet érés
Egész hadseregnyi veterán gyűlt össze Franciaországban, hogy megemlékezzenek elesett bajtársaikról. Angolok, amerikaiak, franciák és persze németek. Most nem néznek egymással farkasszemet, békésen álldogálnak, beszélgetnek.
>>
|
Példázat az ajándékról és a szorgalomról
Egy földmívesnek három fia született. Annyira egyformák voltak, hogy idegenek ikreknek vélték őket.
>>
|
Pazarló kegyelem
A Szántóvető megy és szórja a magot. Öles, egyenletes lépésekkel halad az egyenetlen talajon. A kezét a bugyrába dugja, markolja a magot és lendíti szét, szerteszét a földön.
>>
|
evél&levél |
Lapuában jártunk
A kiskőrösiek – mármint a város és az evangélikusok – friss, mindössze kétéves testvérvárosi és testvér-gyülekezeti kapcsolatot ápolnak egy finnországi településsel és lutheránusaival. A finn partner, Lapua pont akkora, mint Kiskőrös, Helsinkitől háromszáznyolcvan kilométerre fekszik. Számunkra nem mellékes, hogy evangélikus püspöki székhely és a „körtti” ébredési mozgalom központja a település.
>>
|
Közlemények, nyilatkozatok |
Reformáció – ötszáz szó
Nincs könnyű dolgunk, ha nem mondatokban, hanem szavakban kell gondolkodnunk. Tapasztaltuk: egy üzenet akkor „ütős”, ha rövid és könnyen elvihető, megjegyezhető – de nagyon nehéz megfogalmazni az üzenetet egy szóban, pár betűben.
>>
|
E heti Luther-idézet |
Luther Idézet
„Ez a hit születik és épül, ha azt hirdetik, hogy Krisztus miért jött, mit hozott, és mit ad, milyen módon és milyen célra kell azt elfogadni. Ez történik ott, ahol helyesen tanítják a keresztyén szabadságot, amelyet ...
>>
|
Luther Idézet
„Így e levél mindazok ellen szól, akik cselekedetek nélkül, egyedül a hitben akarnak élni, és akik megigazulásukat cselekedeteiktől várják, s a középső útra terel bennünket, azaz hogy a hit által ...
>>
|
Kultúrkörök |
Országunk istápja
Gyönyörű gyerekkori ünnepek villannak belém. Kezdve a forró nyári aratással: éles kaszával a férfiak, sarlóval az asszonyok, én mint vízhordó fiúcska a magas diófa alatt várom, hogy szaladjak a szomjazókhoz. És később, cséplés valamelyik közeli tanyán, összejönnek az emberek, hordják az asztagokat, a nagy szegénységben is kereszttel szegi meg a legidősebb az új kenyeret…
>>
|
Gospelfesztivál Solymáron – tizedszer
Immár tizedik alkalommal rendezik meg augusztus utolsó szombatján Solymáron a gospelfesztivált, melynek fellépői között nemcsak a műfaj hazai, hanem külföldi képviselői is jelentős számban szerepelnek. A 16 órától 22 óráig tartó fesztivál sztárvendége a Hollandiából érkező Joany and the More Gospel elnevezésű csapat, valamint a négy biatorbágyi fivér alkotta Bolyki Brothers. A rendezvény alapító-szervezőjét, Jeney Erzsébetet idén a hallgatóságról kérdeztük.
>>
|
Káprázatos pártázatok
„Nézz, nézz az ég felé!” – jutott eszembe Charlie slágere a Káprázatos pártázatok című kötet lapozgatása közben. Nem mintha eddig nem vettem volna észre, mondjuk, az Iparművészeti Múzeum (tetejének) díszes majolikaburkolatát, de ezután még tudatosabban igyekszem majd felemelni a tekintetem a járda szintjéről a magasabb régiók irányába (is).
>>
|
II. Lajos és az egri nők
Évtizedek óta hordom magamban a Magyar Nemzeti Galéria második emeletének képét. Föl a lépcsőn, azután balra, és ott vannak Székely Bertalan festményei. Rögtön az első falon a II. Lajos tetemének feltalálása (1860): a kép a tragikus mohácsi csatában elesett királyunk halálát dolgozza föl. Élethű ábrázolás, hiszen a harcok egyik résztvevője pontosan leírja a reménytelen küzdelmet. A megáradt Csele-patakba fulladt királyt még a csata alatt temették el hű emberei.
>>
|
István királytól Kossuth Lajosig
Nemcsak a főváros, hanem Magyarország egyik jelképe is az 1929-ben elkészült budapesti millenniumi emlékmű, amelyet a honfoglalás ezredik évfordulójának tiszteletére emeltek. De vajon fel tudnánk-e sorolni, pontosan kiknek a szobrai láthatók rajta, illetve hogy milyen szimbólumokat jelenít meg a méltán világhíres panteon?
>>
|
Yblről röviden
Vajon kinek melyik Ybl Miklós (1814–1891) tervezte épület lehet a kedvence? A zenerajongók minden bizonnyal az Operaházat említenék. A kastélyok és paloták szerelmesei esetleg hirtelenjében nem is tudnák, hogy melyik úri lakot válasszák: a Magyar Nemzeti Múzeum környékén elhelyezkedő paloták valamelyikét, a parádsasvári Károlyi-, a szabadkígyósi Wenckheim- vagy inkább a turai Schossberger-kastélyt? Az Isten előtti elcsendesedésre alkalmat adó hajlékok csodálói vélhetően a fóti római katolikus templomot választanák, de ha valaki közülük egy személyben kecskeméti lokálpatrióta is, akkor – legalábbis így illenék – a hírös város evangélikus templomát jelölné meg.
>>
|
Pincétől padlásig az Operában
Az építészmérnöki pálya iránti elkötelezettsége családi vonás, azonban a színház iránt érzett szeretete egy óvodáskorában neki dobott minyonnak köszönhető. Vezetékneve a sport miatt lett Bretzből Borsa, és a Magyar Állami Operaház az ő szaktudása nélkül ma egészen másként működne. Egy talentumokkal gazdagon megáldott ember rendkívüli életpályájának néhány szelete tárult elém, mialatt bejártuk az Operaház épületét a pincétől a padlásig.
>>
|
Gizella városa, Veszprém
„Eredetileg kolostorba akart lépni: szemlélődő hajlamú, vallásos lélek volt. Amikor Géza fejedelem fia számára megkérte kezét, mégis beleegyezett a házasságba. Erre elsősorban Szent Adalbert püspök bírta rá. Értésére adta, hogy jobban tetszik Istennek, ha közreműködik egy nép megtérésében, mintha kolostori elvonultságban él. Így lemondott a szemlélődő életről, és erős hitű hittérítőnő lett.” Gizelláról, István király feleségéről olvashatjuk e sorokat a katolikus egyház honlapján.
>>
|
Csesznek vára
Hétpecsétes vártúrák néven 2009-ben pecsétgyűjtő játékot hirdetett a Veszprém Megyei Várak Főkapitánysága Alapítvány. A kiváló turisztikai marketingfogás jelentősen hozzájárul az egyetemes magyar épített és kulturális értékek megismertetéséhez, történelmi ismeretekkel szolgálva a látogatók számára az eredeti helyszíneken.
>>
|
A vasárnap igéje |
Isten igazsága
Németországi ösztöndíjam alatt különleges kiállításra jutottam el német teológus barátaimmal. Egy kis középkori templomban az utolsó ítélettel foglalkozó festményeket mutattak be. Számomra furcsa alkotások között sétálgattunk. A barokk ábrázolások döbbenetes pokolmegjelenítéseivel szemben álltak a nonfiguratív, modern technikákkal megelevenített mai elképzelések.
>>
|
Élőhalott gyülekezet?
A lídiai Szárdisz valamikor a mesés gazdagságáról híres Krőzus király székhelye volt. Ez a város hirtelen pusztulásba torkolló fénykorának idejére esett. Az összeomlást a zsidók babiloni fogságának véget vető perzsa Kóres hadai hozták. Krőzus hiába bízott abban, hogy sziklára épült fellegvára a meredek sziklafal felől megostromolhatatlan. A perzsák az éjszaka leple alatt felkúsztak a sziklán, és a nem várt irányból behatolva, a meglepetés erejével elfoglalták, majd elpusztították a várost. A Jelenések könyvének írásakor már csak emlékmű hirdette az egykori fellegvár helyét.
>>
|
Oratio oecumenica |
Oratio ˝cumenica
[Lelkész:] Mindenható Atyánk! Magasztalunk téged, mert nagy vagy, és csodákat teszel! Kifürkészhetetlen akaratoddal felfeded a testté lett Istent a kicsinyek és alázatosak előtt, de elhomályosítod azok ...
>>
|
Oratio ˝cumenica
Mennyei Atyánk, köszönjük neked, hogy igéd fényében lehetőségünk nyílt arra, hogy megvizsgálhassuk életünket. A Biblia szava nyomán önvizsgálatot tarthattunk, hogy kiderüljön: valóban élő, hiteles hittel ...
>>
|
Cantate |
Szent, örök Isten, nincsen hova lennem
A humanizmus a reneszánsz időszakában a művelődés egyik meghatározó irányzata volt. Ez az eszme kiváltképp az irodalomban és az oktatásban hozott nagy jelentőségű változásokat, de még a teológiába is „beleavatkozott”. A reformáció és a humanizmus ugyanis sok tekintetben egymást erősítették, ráadásul a legtöbb reformátor egyben humanista iskolázottságú is volt.
>>
|
„…a végén …nálad vagyok” (Zsolt 139,18b)
Egy igehirdetésben hallottam egyszer: Isten és az ember története a nagy futásokról szól. Az ember fut az Isten elől, ő pedig fut az ember után, „hogy el ne vesszen…”
„Bárhová ...
>>
|
Ízt ad a só, megtart, óv romlatlanul
1982-es énekeskönyvünkbe kilenc olyan ének került, amely akkori kortárs magyar szerzőtől való. Zenei nyelvük többféle, s csak a több évtizedes használat szűrte meg, melyek azok a dallamok, amelyek gyökeret vertek evangélikus gyakorlatunkban. Sulyok Imre dallama, az Ízt ad a só (EÉ 473) ezek közé tartozik, szívesen éneklik ma is gyülekezeteink.
>>
|
Ízetlen halom? Vonzó látvány?
Ízt ad a só az ételnek, páratlan ízt és zamatot ajándékoz ez az énekbe szőtt igehirdetés énekeskönyvünknek. Legalábbis az én „toplistámon” dobogós helyen áll. Hatéves missziói lelkészi szolgálatom során ugyanis gyakran szenvedtem attól, hogy alig-alig van igazi missziói töltésű énekünk. Ezért is értékelem nagyra, hogy Scholz László énekszövegének minden sora tömény, tiszta, biblikus missziológia.
>>
|