Kultúrkörök
Gospelfesztivál Solymáron – tizedszer
Immár tizedik alkalommal rendezik meg augusztus utolsó szombatján Solymáron a gospelfesztivált, melynek fellépői között nemcsak a műfaj hazai, hanem külföldi képviselői is jelentős számban szerepelnek. A 16 órától 22 óráig tartó fesztivál sztárvendége a Hollandiából érkező Joany and the More Gospel elnevezésű csapat, valamint a négy biatorbágyi fivér alkotta Bolyki Brothers. A rendezvény alapító-szervezőjét, Jeney Erzsébetet idén a hallgatóságról kérdeztük.
– Kikből tevődik össze a hallgatóság? Korukat, vallásos érzületüket, más tényezőket figyelembe véve mennyire homogén a közönség? Másként hallgat-e gospelt egy hívő, mint az, aki kizárólag a zene szépségéért, a műfajért megy el?
– A hallgatóság rendkívül sokféle, mégis az az ember érzése, mintha már régen ismernék egymást, hisz mindenki kedvesen beszélget az ismeretlenekkel is. Igazi családi délután jellege van a fesztiválnak, melynek hűséges látogatói a pokrócokon helyet foglaló nagycsaládosok is.
Ha már a törzsközönségnél tartunk: elsőként említem a solymári nyugdíjasklub egyáltalán nem nyugdíjasnak kinéző, nagyon is aktív tagjait, akik az első fesztiváltól kezdve évről évre egyre többen foglalnak helyet a közönség soraiban. Minden évben velünk vannak az együttesek fellépőinek hozzátartozói, szintén nem kis létszámban. Solymár zenekedvelő polgárainak életében is nagybetűs esemény augusztus utolsó szombatja. Számtalan „ismeretlen” a különböző híradások nyomán vagy kíváncsiságból, esetleg egy kellemes kirándulás kísérőprogramjaként látogat el hozzánk. Még Ausztráliából, Vietnamból és Surinaméból is érkeztek vendégek a fesztiválra.
Többnyire vallásos emberek alkotják a közönséget, akik nem hivalkodóan, hanem viselkedésükkel tesznek hitükről bizonyságot. Vannak persze világi látogatók is, akik talán a legfontosabbak az újraevangelizálás lehetősége szempontjából. Ők sosem mennének be egy templomi istentiszteletre, itt a sportpályán viszont, világi környezetben a tisztelet jegyében meghallgatják a történelmi egyházak lelkészeinek közös imádságát, sőt részt is vesznek a rövid szertartásban. Elhanyagolható azoknak a száma, akik ilyenkor fölállnak és kimennek. Ellenben több olyan hálás levelet is kaptam, amelynek írói arról számoltak be, milyen lelki erőt merítettek a rendezvényből, és hogy ezek után fogják keresni az utat valamelyik egyházhoz, hogy ezzel a lelki energiával az év többi napján is feltöltekezhessenek.
Mindenki egyformán élvezi a zenét és érti örök érvényű üzenetét. Persze nyilván ahány résztvevő, annyiféleképpen fogalmazza meg a maga számára a hallottak alapján a személyes mondanivalót.
K. D.