A hét témája
3. helyezett – A Gonosz szőlőművesek (Lk 20,9–19)
Elbirtoklás
Meglazítottam egy kicsit a biztonsági övet, és gyorsan megigazítottam a hajamat a visszapillantó tükörben. Azt a kis tincset lazán előrehúztam, úgy, ahogyan a legjobban áll. Pánt lejjebb, mosoly feljebb. Lacival ott húztunk el a házunk előtt, apám nyírta a füvet a bejárónál.
A szomszéd üres telekből átnyúlik egy kis földrész, nem is értem, hogy parcellázhattak így telkeket. Apám nyáron minden fűnyíráskor, télen minden hókotráskor elmondja, hogy egyszerűen megszokásból nyírja és takarítja azt a sávot, bár nem az övé. Tud valamilyen elbirtoklási törvényről, amely alapján tizenöt év használat után mégis az övé lehet a föld, ha közben nem jelentkezik a tulajdonos. Ez csak akkor igaz, ha abban a jóhiszemű tudatban gondozza, hogy nem tudja, hogy nem az övé.
Apám tudja ezt, de úgy csinál, mintha nem tudná. Birtokosként kell viselkednie, így lehet majd az ő tulajdona. Még három hét van a tizenöt évből, és jelentkezhet a bíróságon az elbirtoklási kérelemmel. Nagyi tavaly majdnem átvett egy levelet a postástól, amelyet a szomszéd tulajdonosnak írtak. Tovább akarta küldeni, de apám csak annyit mondott: „Szó sem lehet róla!” Még kiderülne, hogy tudunk a tulajdonosról! Ezzel kútba esne az elbirtoklási terv. Bele is bolondulna, ha végül nem kapná meg.
Nem állunk meg az autóval, egyszerűen nem akarom még bemutatni a szüleimnek a Nagy Őt. „Szó sem lehet róla!” Jóképű srác, meg jó is vele, de azért még korai lenne. Majd ha komolyra fordul, akkor elmondom, hogy ez a mi utcánk, itt lakunk, és bemutatom a családnak. A legutóbbi sráccal nem kellett szakítanom, elég volt csak meghívni magunkhoz. Azzal nem igazán tudnám Lacit megszerezni magamnak, ha rászabadítom a családomat. Ő csak az enyém! Úgy lesz, ahogyan én akarom, és nem engedem, hogy akár anyám, akár az idióta öcsém beleszóljon. Hogyisne! Élje mindenki a saját életét, és szálljanak le rólam a maradi felfogásukkal! Ez az én életem, az én lelkem, az én szívem, az én testem.
Benzinkút, gyorsétterem. Extra benzin, hogy az esti bulin keményen gyorsuljon a verda. Kaja a gyomorban, sok ragacsos csomagolás ki az ablakon. Imádok repeszteni, Laci magabiztosan vezet, nem félek mellette. Beletapos a gázba, száguldunk az úton, a CD üvölt, közben a dolgozatomon jár a fejem.
A bevezetésen kívül lényegében mindent az internetről töltöttem le, de kicsit átírtam és átformáztam. A kötőszavakat kicseréled a mondatokban, az elválasztásokat egy-két szótaggal eltolod, a mondatokat felcseréled, így szinte lehetetlen visszakeresni. Szerintem vagyok annyira intelligens, hogy írjak olyat, mint azok az okos szerzők, akiket használtam – akár az enyém is lehetne a szöveg. Oda kellene írni lábjegyzetben, hogy honnan van, de egy internetcím olyan sután néz ki, ráadásul kékkel alá is húzza a számítógép. „Szó sem lehet róla” – hogy idézgessek –, úgysem szúrja ki a tanár ezer dolgozat közül. Ha mégis, legfeljebb két kreditet bukok vele.
Eltelt három hét. Apám ártatlanul megkeresett egy ügyvédet, hogy kié a földdarab a bejáró mellett, és nem lehetne-e megszerezni. Le akarja betonozni, így lenne még egy parkolóhely a ház előtt, és a fűnyírással sem kellene tovább vacakolni. A dolgozatomra ötöst kaptam, a tanár még meg is dicsért a csoportban. Milyen eredeti gondolatok! Haha!
Élem a saját életemet, boldogan. Éppen egy fürt édes szőlőt szemezgetünk Lacival egy padon. Minden gyönyörű. Úgy érzem, szerelmes vagyok, és ennek a bizsergő érzésnek át tudom adni egész lényemet. Megtaláltam végre magamat, sínen vagyok, jóra fordult a sorsom. Megszereztem, amit és akit akartam.
Odabújtam mellé, és a fülébe súgtam: „Mi akkor most együtt járunk?”
„Szó sem lehet róla, csak használjuk egymást” – válaszolta mosolyogva.
Mosdási Katica