Kultúrkörök
A hónap könyve
„Tanított egy életen át”
Tanuljunk újra Luthertől! – Dr. Sólyom Jenő válogatott írásai
Születése századik évfordulójának alkalmából a Magyarországi Evangélikus Egyház válogatott írásait tartalmazó tanulmánykötettel tisztelgett dr. Sólyom Jenő egyháztörténész, teológiai tanár emléke előtt. A 2004-ben kiadott kötet több kíván lenni, mint méltó tiszteletadás egy emlékkönyv formájában: az 1976-ban elhunyt kiváló egyháztörténészt a kommunista hatalomátvétel után, az ötvenes évek második felében a „politikai erőszak” nemtelen eszközeivel távolították el az Evangélikus Teológiai Akadémia tanári karából, és élete hátralévő részében kényszerű elhallgattatás és háttérbe szorítás volt az osztályrésze. Az életművét áttekintő, tanításait tartalmazó emlékkötet így a történelmi igazságtalanságot elszenvedett Sólyom Jenő egyházi rehabilitációjának is jelentős részét képezi.
Az egyház fiatalabb generációi Sólyom Jenő nevével az 1990 óta kiadott, Hazai egyháztörténelem című rövid könyvecske kapcsán találkozhattak, amely a teológiai felvételi anyag részét képezi. Ezen kívül csak az 1994-ben kiadott Hiszem – tudom. Bevezetés az egyház tanításába címmel megjelent kötete volt hozzáférhető, amely az 1949/1950-es tanévben elhangzott előadásainak szerkesztett változatát tette közkinccsé az Ordass Lajos Baráti Kör jóvoltából. Publikációinak tekintélyes listáját látva úgy tűnik, mintha egyháza két évtizeden át megfeledkezett volna Sólyom Jenőről, aki teológiai tanárként, egyháztörténészként és – későbbi félreállítása után – a levéltár tudományos munkatársaként is jelentős életművet hagyott hátra.
A születésének százéves jubileumára időzített válogatáskötet tehát nemcsak Sólyom Jenő örökségéről kíván átfogó képet adni, hanem hiánypótló műnek is számít egyházunk közelmúltjának sötét fejezetei, az egyes lelkészekre, teológusokra kirótt publikációs tilalom, az egyházat hűen szolgálók kényszerű „szilenciuma” miatt.
A kötet szerkesztőjének, ifj. Sólyom Jenőnek a munkáját egy egész „bizottság” segítette: dr. Fabiny Tibor, Keveházi László, dr. Csepregi Zoltán, dr. Szabó Lajos, Terray László és dr. Korányi András nézték át Sólyom Jenő gazdag teológiai munkásságát, és tettek javaslatokat az írások válogatásával, rendszerezésével kapcsolatban.
A kötet elején két bevezető tanulmányt olvashatunk: dr. Sólyom Jenő életútját dr. Fabiny Tibor egyháztörténész-professzor dolgozta fel, míg az írásainak tartalmából kibontakozó összképről, Sólyom Jenő teológiai tanításáról Keveházi László írt átfogó igényű értekezést. Utóbbi a nagy tudós munkásságának értékelése során hangsúlyozza, hogy a tanítás életeleme volt Sólyom Jenőnek, aki állandóan tanulva semmi mást nem akart, mint tanítani és nevelni, mivel voltaképpen ez volt egész életútjának, művének és egyházi szolgálatának a lényege.
Mint az a könyv végén található bibliográfiából is kiderül, Sólyom Jenő írásai több kötetet tennének ki. A cikkek, tanulmányok zömét értelemszerűen az egyháztörténeti írások képezik. Olyan fejezetcímeket találunk a könyv legnagyobb részében, mint például Az egyháztörténet-írásról; A Bibliáról és hitvallásainkról; A reformációról és Lutherről; A reformáció énekeiről; Dévai Mátyásról. Olvashatunk azonban ma is aktuális gondolatmeneteket például a valláspedagógia helyzetéről és reformjáról, „az egyház jó rendjéről”, vagyis az egyházjogi munka, az egyházi jogalkotás napjainkban is időszerű kérdéseiről. „Igeközlő írások” címszó alatt igehirdetések és igei meditációk révén kaphatunk ízelítőt Sólyom Jenő prédikációs stílusáról, igei tanításáról és igeközpontú gondolatairól.
A kötet címét Sólyom Jenő Előre Lutherrel! című cikkének zárógondolatai inspirálták: „Tanuljunk újra mentől többet Luthertől! Tanuljunk tőle legalább annyit, mint amennyit tanultak tőle annak idején magyar tanítványai! Tanuljuk meg tőle újra: az egyházban az evangéliom minden előtt!”
P. G.