A hét témája
Egy teljes élet – az ige világosságában
A „Vezess, Jézusunk…” kezdetű kedves énekünk egyik sora a címadója annak a könyvnek, mely most jelent meg id. Joób Olivér (1910–1969) evangélikus lelkész életéről, születésének századik évfordulója alkalmából.
Joób Olivér földi életútja Ózdról indult, és a harmincöt éves nyíregyházi szolgálat után az ostffyasszonyfai halálos balesettel szakadt meg. A Tenger harcon át című könyvet fia, Joób Olivér – aki maga is lelkész – naplójegyzetek, fennmaradt levelek, jegyzőkönyvek alapján állította össze.
Az első, ami olvasása közben megragad bennünket, az, ahogy Isten igéje formálta egy-egy igén és a rendszeres igeolvasáson keresztül Joób Olivért és egész életét.
A konfirmációi ige indította el a lelkészi szolgálat felé: „Ezt a parancsolatot adom néked (…), hogy vitézkedjél (…), megtartván a hitet és jó lelkiismeretet, melyet némelyek elvetvén, a hit dolgában hajótörést szenvedtek…” (1Tim 1,18–19) Sokszor nagyon nehéz döntések után tapasztalhatta meg Isten vezetését. Az igén keresztül szólt újra Isten ingyen való kegyelme, ahogy elfogad Jézus Krisztus érdeméért. A mai olvasónak reménységet és bátorítást ad, hogy Isten változatlanul igéjén keresztül, Lelkével munkálkodik szívünkben, az egyházban és azok életében is, akik elsodródtak Istentől.
A másik, amit megérthetünk a könyvből, hogy az ige világosságában rótt életút tenger harcot jelent. Erre utal a könyv címe. A tenger harc vívódást is jelent: „Mikor pedig megfájdul a szívem az igazi, komoly teológiai tudomány után, eszembe jut, hogy én jóformán gyermekkoromtól az egyház robotosa voltam, tanulni nem maradt időm.”
A tenger harc üldöztetést is jelentett a pártállami hatalom részéről, aminek tragikus csúcspontja, hogy a halálos balesetet nem követte bírósági tárgyalás, és okozója büszkén beszélt arról, hogy papot ütött el, hozzátéve: „…így legalább eggyel kevesebb van belőlük.” Az olvasó mégis bátorítást kap a küzdelmekhez azzal, hogy lehet az életút nehéz, talán torzónak tűnő, mégis teljes, mert Istenhez vezet, Jézus Krisztusban.
A harmadik, amit a könyv alapján Joób Olivér életútjából kiemelhetünk, Túróczy Zoltán püspök hozzá fűződő atyai barátsága. Ezzel kapcsolatban említést érdemelnének a korszak püspökválasztásai, zsinatai, új egyházi törvényei és Ordass Lajos püspök elítélése.
A kilencvenhat képet tartalmazó könyv rendkívül sok adat ismertetésével mutatja be a nyíregyházi gyülekezet életét, de olyan eseményekről, mint a világháború idején történt elhurcolások, az úgynevezett malenkij robot, nem ír bővebben. Az életrajz részletes képet nyújt Joób Olivér püspöki titkárként, missziói, gyülekezeti és igazgató lelkészként végzett szolgálatáról. Bemutatja a lelkészcsalád hétköznapjait is, és említést tesz a családnak a reformációig visszanyúló gyökereiről.
Rőzse István