Evangélikusok
Kántor volt Galyatetőn
Két éve ment el tőlünk az örök hazába Fasang Árpád zongoraművész, diplomata, író, a hűséges evangélikus testvér, barát. Talán kevesen tudják, hogy az ökumenikus szellem mennyire meghatározó volt az életében. A természet, a hegyek szerelmese volt; ő is hallotta – ahogyan a mester, Kodály Zoltán – azt az imádságot, amelyet a bércek „néma hangokkal” mondtak el. A közös kis haza, a Mátra volt Árpád számára is az, ami Kodály szellemének: pihenő és ihletsugalom. Gyakran futotta meg a hegyi ösvényeket, emelte fejét az éjszakai csillagoknak. Kevés ilyen tiszta, hitbe kapaszkodó családapát, művészt, nagyapát ismerek, mint amilyen ő volt.
Megdöbbentett a halála; könny tódult a szemembe: láttam a galyatetői katolikus kápolna üres helyét a harmóniumnál, melyen Kodály a Csendes misét komponálta a háború idején, amikor– mint írta – kántor volt Galyatetőn.
Fasang Árpád késői utódként követte a zeneköltőt, ő, az evangélikus, aki az istenszolgálatban is a komolyság példája volt. A nyolcvanas évek elejétől szolgált a miséken, előtte a katolikus énektár meg édesapja orgonás könyve, saját szerzeményeivel is, zsoltárharmóniákkal.
A család az idei nyáron emléktáblát helyezett el a kápolna belső falán Fasang Árpádnak, az itteni első evangélikus kántornak. Kacsik Árpád esperesplébános áldotta meg mise keretében, emlékező beszédet Jeszenszky Géza volt külügyminiszter és e sorok írója mondott. Berczelly István operaénekes Kodály Magyar miséjét énekelte, a harmóniumon Fassang László, az unokatestvér, európai hírű orgonaművész kísérte. A család művésztagjai zenéltek. Fájdalmas-szép pillanatok voltak, hiszen három esztendeje, a Kodály-jubileumon még Árpád játszott, szervezte a kórusok együtt éneklését a templom előtti téren. A „szárnyas idő” megrabolja a szépséget is, de az emlékezés mélységét soha el nem érheti.
Soha ki ne aludjék.
Tóth Sándor író