Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2010 - 37 - Ki­pró­bál­ták a di­gi­tá­lis szol­gá­la­ti nap­lót

Egyházunk egy-két hete

Egy es­kü­vő, négy te­me­tés, hét mun­ka­nap…

Ki­pró­bál­ták a di­gi­tá­lis szol­gá­la­ti nap­lót

Az egy­ház­ról va­ló köz­be­széd egyik ké­nyes kér­dé­se a lel­ké­szi mun­ka el­len­őr­zé­se. Hogy mit is csi­nál va­ló­já­ban a lel­kész a va­sár­na­pi is­ten­tisz­te­let meg­tar­tá­sán kí­vül? A di­lem­ma a rég­óta temp­lom­ba já­ró­kat is fog­lal­koz­tat­ja. Hi­szen a lel­ké­szi mun­ka nagy ré­sze lát­ha­tat­lan: a gyü­le­ke­ze­ti ta­gok ugyan­is nem­csak az ige­hir­de­tés­re va­ló ké­szü­lés ide­jét nem ér­zé­ke­lik, de az­zal sin­cse­nek tisz­tá­ban, pász­to­ruk hány lel­ké­szi be­szél­ge­tést foly­tat, vagy hány csa­ládot látogat meg egy hé­ten, vagy ép­pen mennyi időt tölt egy gyer­mek­tá­bor meg­szer­ve­zé­sé­vel.

A nem­csak lel­ké­szi ka­rát, ha­nem tör­té­nel­mét te­kint­ve is fi­a­tal­nak szá­mí­tó Dél-Pest Me­gyei Egy­ház­me­gye is­mét újí­tó öt­let­tel állt elő: 2010 ja­nu­ár­já­ban ugyan­is be­ve­zet­ték a di­gi­tá­lis mun­ka­nap­ló hasz­ná­la­tát. Ez azt je­len­ti, hogy a lel­ké­szek nem a könyv­for­má­tu­mú lel­ké­szi szol­gá­la­ti nap­ló fö­lött, ha­nem a szá­mí­tó­gép kép­er­nyő­je előtt ül­ve ik­tat­ják el­vég­zett fel­ada­ta­i­kat.

Az internetes alkalmazás fej­lesz­tő­je és programozója, Hor­váth-He­gyi Áron és a fel­hasz­ná­ló lel­ké­szek kö­zöt­ti fo­lya­ma­tos pár­be­széd nagy­ban se­gí­tet­te a di­gi­tá­lis for­má­tum ki­ala­kí­tá­sát. Így a meg­fe­le­lő táb­lá­zat­ban rög­zí­te­ni le­het a te­vé­keny­sé­gek ne­vét, kez­de­tét, az al­kal­makon részt vevők ­szá­mát, a tex­tust vagy akár a meg­fe­le­lő ének­szá­mo­kat is.

A di­gi­tá­lis ala­pú ad­mi­niszt­rá­ció egyik sa­já­tos­sá­ga a pa­pír­ala­pú­val szem­ben, hogy fo­lya­ma­tos mun­kát igé­nyel. A hetenkénti ki­töl­tés meg­könnyí­ti az el­len­őr­zést, így az ed­di­gi két-há­rom ­éven­kén­ti hi­va­tal­vizs­gá­la­tok he­lyett most az es­pe­res szin­te perc­ről perc­re kö­vet­he­ti lel­ké­szei te­vé­keny­sé­gét.

Az ön­kont­roll le­he­tő­sé­ge is meg­nő, azért is, mert a be­írt fel­ada­tok­ról sta­tisz­ti­ka ké­szül, amely szá­za­lé­kos arány­ban mu­tat­ja, hogy mi­lyen fel­ada­tok­kal mennyi időt töl­tött a lel­kész. Egy ilyen mér­le­get az­tán át­fo­gó­an is le­het ér­tel­mez­ni: he­lyes-e pél­dá­ul, ha a lel­kész több időt tölt ügy­in­té­zés­sel, mint lel­ki­gon­do­zás­sal?

Krá­mer György es­pe­res – aki az Északi Egyházkerület lelkészi munkaévkezdő értekezletén mu­tatta be a digitális naplót – óri­á­si le­he­tő­ség­nek látja ezek­ben az össze­sí­té­sek­ben, hogy a lel­kész szá­mot tud vet­ni a sa­ját mun­ká­já­val. Ugyan­ak­kor a nép­moz­gal­mi ada­tok is ki­ol­vas­ha­tók a sta­tisz­ti­ká­ból – ez is hoz­zá­já­rul ah­hoz, hogy a di­gi­tá­lis mun­ka­nap­ló se­gít­sé­gé­vel ra­di­ká­li­san csök­ken­het az ad­mi­niszt­rá­ci­ó­ra szánt idő.

Ko­czor Kin­ga Dó­ra