Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2010
- 37
- Kipróbálták a digitális szolgálati naplót
Egyházunk egy-két hete
Egy esküvő, négy temetés, hét munkanap…
Hozzászólás a cikkhez
Kipróbálták a digitális szolgálati naplót
Az egyházról való közbeszéd egyik kényes kérdése a lelkészi munka ellenőrzése. Hogy mit is csinál valójában a lelkész a vasárnapi istentisztelet megtartásán kívül? A dilemma a régóta templomba járókat is foglalkoztatja. Hiszen a lelkészi munka nagy része láthatatlan: a gyülekezeti tagok ugyanis nemcsak az igehirdetésre való készülés idejét nem érzékelik, de azzal sincsenek tisztában, pásztoruk hány lelkészi beszélgetést folytat, vagy hány családot látogat meg egy héten, vagy éppen mennyi időt tölt egy gyermektábor megszervezésével.
A nemcsak lelkészi karát, hanem történelmét tekintve is fiatalnak számító Dél-Pest Megyei Egyházmegye ismét újító ötlettel állt elő: 2010 januárjában ugyanis bevezették a digitális munkanapló használatát. Ez azt jelenti, hogy a lelkészek nem a könyvformátumú lelkészi szolgálati napló fölött, hanem a számítógép képernyője előtt ülve iktatják elvégzett feladataikat.
Az internetes alkalmazás fejlesztője és programozója, Horváth-Hegyi Áron és a felhasználó lelkészek közötti folyamatos párbeszéd nagyban segítette a digitális formátum kialakítását. Így a megfelelő táblázatban rögzíteni lehet a tevékenységek nevét, kezdetét, az alkalmakon részt vevők számát, a textust vagy akár a megfelelő énekszámokat is.
A digitális alapú adminisztráció egyik sajátossága a papíralapúval szemben, hogy folyamatos munkát igényel. A hetenkénti kitöltés megkönnyíti az ellenőrzést, így az eddigi két-három évenkénti hivatalvizsgálatok helyett most az esperes szinte percről percre követheti lelkészei tevékenységét.
Az önkontroll lehetősége is megnő, azért is, mert a beírt feladatokról statisztika készül, amely százalékos arányban mutatja, hogy milyen feladatokkal mennyi időt töltött a lelkész. Egy ilyen mérleget aztán átfogóan is lehet értelmezni: helyes-e például, ha a lelkész több időt tölt ügyintézéssel, mint lelkigondozással?
Krámer György esperes – aki az Északi Egyházkerület lelkészi munkaévkezdő értekezletén mutatta be a digitális naplót – óriási lehetőségnek látja ezekben az összesítésekben, hogy a lelkész számot tud vetni a saját munkájával. Ugyanakkor a népmozgalmi adatok is kiolvashatók a statisztikából – ez is hozzájárul ahhoz, hogy a digitális munkanapló segítségével radikálisan csökkenhet az adminisztrációra szánt idő.
Koczor Kinga Dóra
::Nyomtatható változat::
|