Evangélikusok
Istentisztelet-közvetítés a rádióban
Bemutatkozik a budakeszi evangélikus gyülekezet
„Hálát adunk az Istennek mindenkor mindnyájatokért…” – Pál apostol gyülekezetekhez írt leveleinek bevezető formulája ez. Távol áll tőlem, hogy hozzá mérjem magam, de szívemből szól. Visszagondolok arra a három évvel ezelőtti, nyár végi napra, amikor leszállva a 22-es buszról megálltam Budakeszi Fő utcáján, és azon gondolkoztam, merre is induljak, kit és mit keressek itt. Sok minden változott azóta.
Budakeszi – a hozzá tartozó Budajenővel, Páttyal és Telkivel együtt – a Budahegyvidéki Evangélikus Egyházközség szórványa volt; tavasszal az anyagyülekezet és az egyházmegye presbitériuma is jóváhagyta Budakeszi szórványból leányegyházközséggé történő kinevezését.
A gyülekezet történetéről megjelent kiadvány tanúsága szerint az itteni fiatal közösség múltja az ötvenes évekig, Danhauser László lelkészségének idejére nyúlik vissza. Akkor még családoknál tartottak istentiszteleteket, bibliaórákat, ifjúsági alkalmakat. Később az akkoriak közül sokan meghaltak, elköltöztek, vagy Budapestre jártak be istentiszteletre.
1981-től Kőszeghy Tamás és felesége látta el a szórványgyülekezetet, kutatta fel az evangélikusokat. Az 57 nyilvántartott gyülekezeti tagból 39-en vettek részt aktívan a – kis létszám dacára igen változatos – alkalmakon. Ez idő alatt épült a református templom, amihez jelentős segítséget nyújtott a németországi Neckarsulm evangélikus gyülekezete.
A 2000-ben tartott népszámlálás alkalmával háromszázan vallották magukat evangélikusnak, ami megerősítette az itt élő, eddig még ismeretlen evangélikusok felkeresésének szándékát. 2002-től a helyben lakó Fabiny Tibor folytatta a szervezési munkákat a Budakeszin élő evangélikusok találkozója megrendezésével, valamint az istentiszteletek számának havi egyről kettőre emelésével. Az istentiszteleteket a református templomban tartották. A hegyvidéki lelkészek látták el a szolgálatokat, és tartottak hittanórákat.
Magam ebbe a munkába kapcsolódtam be 2007 augusztusában kezdődő megbízatásommal. Névsorral a kezemben fogtam hozzá az akkor még teljesen ismeretlen emberek látogatásához.
Sokat jelentett gyülekezetünk életében, hogy egy évvel ezelőtt felszentelhettük gyülekezeti termünket, amelyet a közegyház, az egyházmegye, az anyagyülekezet támogatásával, külföldi hozzájárulással (Gusztáv Adolf Segélyszervezet) és természetesen a helyi hívek áldozatkészségével, valamint Benczúr László szakmai segítségével sikerült létrehozni. Azóta érezhetően otthona lett közösségünknek. Minden héten tudunk istentiszteletet tartani, a korai kezdés helyett most már fél 10-kor. Az egyházi év ünnepeit is „teljes terjedelmükben”, méltóképpen tudjuk megünnepelni. Bibliaórákat, gyülekezeti esteket tartunk, amelyeken egyre bővülő létszámmal, meghitt légkörben vagyunk együtt, és éljük át Urunk felénk áradó szeretetét és a testvéri közösséget. Őszi terveink között szerepel a presbitérium megalakítása. Mindennap van miért s van kikért hálát adnunk.