Keresztény szemmel
A legek szuperlatívusza
1953-ban Madridban elhunyt nagy erdélyi írónk, Nyírő József néhány héttel halála előtt Küzdelem a halállal című művében a következőket írja: „Nem, nem, itt nem tudok meghalni. Akárhogy szeretem, akárhogy becsülöm, idegen ez a föld nekem, minden föld idegen. Ha már azonban nem lehet kitérni a nagy törvény elől, igyekszem átvarázsolni. Hallatlanul megkényszerített képzettel idehozom magamnak a szülőföldet, a Hargitát, Rika rengetegét, Küküllőt, Csicsert, Budvárt, a pisztrángos patakokat, a virágos réteket, ellopom a bükkösöket, fehéren villámló nyíreseket, az elveszett csodás magyar világot, és gyönyörű képek vonulnak el szemeim előtt. Így talán könnyebb lesz.”
Elgondolkodtam azon, hogy mekkorát is változott az erdélyi „csodás magyar világ” Nyírő korától napjainkig. Szinte hihetetlen, ahogy hatvan-egynéhány évvel ezelőtt valakinek hitelesen megélt magyarságáért menekülnie kellett, mindent hátrahagyva: szülőföldet, szeretteit, mindazt, ami éltette, azt, aki volt.
Nos, nem lehet állítani, hogy világunk azóta ne változott volna radikálisan. Szinte hihetetlen, de ma újra divatba jött magyarrá lenni kies tájainkon.
Nem kell hatvan évet visszamenni addig az időig, amikor fajtánk életrevalóbb egyedei a remélt babérokért (meg különféle anyagi előnyökért) egészen más irányba orientálódtak. Ennek érdekében sok buzgó ember átesett egy-két könnyed névváltozáson, és lett Kovács elvtársból tovarășul Covaci, Jánosból Ion, Jenőből Eugen, Gyulából Iuliu, csak hogy tessen kenyéradó gazdáinak, az egyenlőbb elvtársaknak.
Voltak, akik még nagyobb bravúrra vállalkoztak, és tudományos marxi materialista beállítottságuk ellenére vállalták a „csodát”: egyik napról a másikra elfelejtettek magyarul beszélni, és csak ékes, tört románsággal nyilatkoztak meg, ország-világ előtt, hűségüket bizonyítandó. (Mondják is a tudósok, hogy a fajok törzsfejlődésében az alkalmazkodás képessége játszotta az egyik főszerepet.)
Ma azonban újra más szelek fújnak, másként leng a zászló, újra másképp írogatják a neveket az ilyen-olyan kedvezményes okmányokban.
Aztán itt van a meglebegtetett „Schengen-közeli állampolgárság” reménye, és így még inkább divat lett magyarnak lenni. Nagy magyarnak. Lassan kezdjük megtanulni a ragozást idehaza is – magyar, magyarabb, legmagyarabb –, és szorgalmasan memorizáljuk, hogy van magyarabb és kevésbé magyar meg jó és rossz magyar meg fekete és fehér és ezekhez hasonló.
A magyarság iránti elkötelezettségünket bizonyítandó újra előkerült valami, ami magyarságminőségünknek a mutatója lehet. Ki nem találná senki, mi ez, ha le nem lenne írva. Nem zöldmezős beruházások, vállalkozások beindítása Székelyföldön vagy Kalotaszegen, nem egy nagyszerű oktatási program startja, nem az M0 székely autópálya átadása vagy a csíkdánfalvi nemzetközi reptér megnyitása a kritérium, óh, nem efféle apróság. Most Nyírő József végakarata buzgó teljesítésének vágya, hamvainak „édes Erdély” földjébe való újratemetése az indikátor.
Most, miután bérek, nyugdíjak, szociális, egészségügyi és mindenféle ellátás megoldva, megvalósulóban az erdélyi magyar ígéret földje, a jólét, a jó közérzet, a szebb jövő, most az a nagy kérdés, hogy kik és hova temessék Nyírő Spanyolországban nyugvó hamvait. Annak a Nyírőnek a hamvait, akiről évtizedeken át beszélni sem lehetett, akinek könyveit indexre tették, aki úgy halt meg 1953-ban egy Madrid melletti kolostorban, hogy egy „jó szót is alig hajítottak” felé.
Most viszont újratemetésének nemzetépítő gondolatából lett nagy galiba, sajtóvita, öntömjénezés: ki is legyen – melyik párt, mozgalom, egyesület – Nyírő szellemi hagyatékának legfőbb örököse. A Romániai Magyar Demokrata Szövetség, a Magyar Polgári Párt, a Székely Nemzeti Tanács, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács, a néhai Pál Gyula bácsi, az Ábel Alapítvány, Bunta Levente, Szász Jenő, és még sorolhatnánk, ki mindenki jelentkezett a végakarat betöltőjeként. Mert hát Nyírő írói, emberi hitelességével takarózni momentán hasznos dolog lehetne. Ahogyan az író mondaná: „más botjával csapkodni a csalánt”. Így, ha már más fontosabb dolgunk nincs, hazafias hevülettől fűtve eldönthetjük, nagy társadalmi közakarattal, hogy kié legyen – teljes kizárólagossággal – a nagy Nyírő újratemetésének teljes dicsősége. Sic transit moda mundi!
Egyik utolsó írásában keserűen állapítja meg Nyírő: „A magyarok! Az egymást pusztító, pártoskodó, gyűlölködő, szanaszét szakadt, szerencsétlen magyarok, ez a fájdalmasan tragikus sorsú nép, az elveszett haza kísértetei! Lehet rájuk számítani? (…) Itt vívódom egyedül (sic), elhagyottan a kopár hegyek tövében, de eddig még jó szót is alig hajítottak felém.”
Erre a szomorú vallomásra őszinte szívvel egyet mondhatok: bocsáss meg nekünk, méltatlan utódaidnak, Nyírő atya!
Adorjáni Dezső Zoltán püspök Erdélyi Egyházkerület