Evangélikusok
A magyar egyházzal a legelevenebb a kapcsolatunk
Interjú dr. Johannes Friedrich bajor evangélikus püspökkel
Az Evangélikus Élet legutóbbi számában a címlapon tudósítottunk az 1992-ben kötött bajor–magyar testvéregyházi szerződés újabb öt évvel történt meghosszabbításáról. Felkért munkatársaink a Budapest-Fasori Evangélikus Gimnázium dísztermében október 12-én, kedden lezajlott ünnepélyes aláírást követően beszélgettek a mintegy negyvenfős német egyházi delegáció két vezető lelkészével. Akkor, amikor múlt heti lapszámunkon már a nyomdagépek dolgoztak… (A szerk.)
– Püspök Úr, hogyan jutott a Bajor Evangélikus Egyház arra az elhatározásra, hogy további öt évvel meghosszabbítja a testvéregyházi megállapodást?
– Nagyon fontos számomra, hogy bajor tartományi egyházként ne csak magunkra figyeljünk, ne csak magunk körül forogjunk, hanem világszerte más egyházakkal is legyenek kapcsolataink, különösen evangélikusokkal. Így más földrészeken is vannak testvéregyházaink, de ma a magyar lutheránusokkal van a legelevenebb kapcsolatunk. Ez biztosan összefügg azzal is, hogy a földrajzi távolság nem túl nagy, továbbá hogy itt sokan beszélnek németül, tehát a kommunikáció is egyszerűbb. A testvérkapcsolat gyülekezeti szinten is élénkebb, mint más egyházakkal. Ezért is örülök, hogy most további öt évvel meghosszabbíthattuk.
– Véleménye szerint vannak új elemek a mostani megállapodásban, vagy inkább arról van szó, hogy jobban kitöltsük a meglévő kereteket?
– Úgy gondolom, hogy mind a kettő. Sok minden bevált, és ez az új szerződés arra utal, hogy egy összenövő, összeforró Európában élünk. Mindketten ehhez az Európához tartozunk, fontos tehát, hogy a népek, de az egyházak is minél közelebb kerüljenek egymáshoz. Ezt magában a megállapodásban is hangsúlyoztuk.
– Említette, hogy más egyházakkal is van hasonló kapcsolatuk. Melyek ezek?
– Nagyon régi, több mint száztíz éves az együttműködésünk a Brazíliai Evangélikus Egyházzal. Az első német telepesek Bajorországból érkeztek oda, innen a szoros kapcsolat. A hatvanas évek óta Afrikában Tanzániával van együttműködésünk, amelyet a Lutheránus Világszövetség kérésére létesítettünk. Kelet-Afrikában a Lipcsei Misszió működött, de az NDK-s időkben az ottani egyházaknak nem volt lehetőségük a kapcsolattartásra. Utoljára – azaz már a magyar egyházi testvérkapcsolat létesítése után – a közép-amerikai kis evangélikus egyházak szövetségével: Honduras, Nicaragua, Salvador, Costa Rica evangélikusaival kötöttünk írásos megállapodást.
– Nézzünk az evangélikus egyházakon kívülre is. Hogyan látja az ökumené mai helyzetét, és milyen várakozással tekint a reformáció megindulásának ötszázadik évfordulójára?
– Örülök, hogy már most efelé tekinthetünk, és hogy Németországban az egyházak 2017-ig minden évben egy fontos témát határoznak meg ezzel kapcsolatban. Ebben az évben a reformáció és az oktatás áll a középpontban, Melanchthon halálának négyszázötvenedik évfordulója alkalmából, jövőre a reformáció és a keresztség, 2012-ben a reformáció és a zene, majd később 2015-ben vagy 2016-ban az évforduló közeledtével a reformáció és a Biblia lesz a téma, 2017 pedig maga az emlékév lesz.
Úgy gondolom, hogy ezt az évfordulót csak ökumenikusan ünnepelhetjük. Nem tehetünk úgy ötszáz évvel később, mintha a reformáció csak a mi egyházunkra vonatkozna. A valóságban a reformáció, illetve hatása az azóta eltelt időben minden – legalábbis minden nyugati – egyházat érintett, a katolikus egyházat is reformálta, messze túlmutatva azon az egyházon, amelyben Luther Márton élt. Közös feladatunk, hogy átgondoljuk, hogyan kerülhetünk közelebb egymáshoz. Ezért a reformáció ünnepe nem foglalkozhat csak önmagával, hanem ökumenikus formában, ökumenikus partnerekkel kell alkalmat teremteni az ünneplésre.
– Végezetül egy teljesen más kérdés. Egész Magyarországot megrázta az október 4-i vörösiszap-katasztrófa. A mostani ünnepi istentisztelet offertóriuma is az érintett gyülekezetek megsegítését szolgálta. Hálásak lennénk, ha szólna néhány szót ezzel kapcsolatban lapunk olvasóihoz, közöttük azokhoz is, akiket sújtott ez a csapás.
– Otthon a sajtóból értesültünk erről a katasztrófáról. Borzasztó volt látni – tegnap itt az országos irodában is mutattak nekünk képeket –, hogy milyen nagy mértékű és tömeges volt a rombolás. Pusztultak házak, falvak, emberek, állatok, az egész teremtettség pusztult ezen a területen… Szóval nagyon-nagyon megdöbbentett. Örülök, ha legalább egy kicsit segíthetünk, vagy legalább itt-ott a legnagyobb szükséget enyhíthetjük. Elmondhatom a lap olvasóinak, hogy Bajorországban nagyon is figyelemmel kísérjük az eseményeket, imádságban hordozzuk az érintetteket, és keressük a lehetőségeit annak, hogyan segíthetünk a továbbiakban.
Dr. Szentpétery Péter