Kultúrkörök
Fénysugár az égből
Beszélgetés Benedikty Tamás íróval nagyregényéről és az 1956-os forradalomról
Ha íróknál vagyok vendégségben, sokszor látom mögöttük a fölnevelő tájat, a várost, ahol születtek, és megízlelték anyanyelvünket. Szemükben visszatükröződik a szülőföld, mozdulataikban őseik fáradsága és küszködése. Benedikty Tamásnak a Tisza-parti Szeged fájdalmat, vesszőfutást adott. Igaz, ő is tehetett róla: az igazságért mindig fölemelte a hangját. Soha nem tudott megalkudni. Írásaiban pedig keményen fogalmazott. 1965-ben államellenes összeesküvés vádjával letartóztatták és börtönbe zárták, mert hevenyészve felvázolta egy többpártrendszeren alapuló kormány tervezetét. Csak jóval szabadulása után, 1971-ben tudta befejezni tanulmányait Budapesten. Egész életét meghatározta, végigkísérte az 1956-os forradalom dicsősége, veresége, gyásza és – könyvében föltámadó – fiatal hősei. A sok esztendőn át készült Szuvenír történelmi regény és családkrónika is. Több tízezer család széthullásának foglalata, tele világháborúk, forradalmak epizódjaival.
A hetvenedik évében járó íróval a lombarany ősz csendjében idéztük meg október fájó napjait. Kicsit keserűen, de az emlékek megszépítő lázában.
– Mást se hallok, mást se olvasok az újságokban két évtizede, mint hogy nem voltak írások az asztalfiókokban, nem voltak olyan értékes művek, amelyek ’90 előtt csak a tiltás miatt nem jelenhettek meg – kezdi a beszélgetést. – Erre csak egy példát mondok: Hamvas Béla nem volt a fiókban? Életműve a kilencvenes években jelent meg. Miért nem készülhetett ’56-os nagyregény? Nem szólalhattak meg a résztvevők! Mindenkibe belefojtották a szót, mindenkinek titkolnia kellett, ha múltja volt, mint nekem. Állandóan a rövidebbet húztuk, ott volt a homlokunkon a megbélyegzés. „Politikai bűnözőknek” tartottak… Hogyan lehetett volna ilyen körülmények között anyagot gyűjteni ’89 előtt?
– Hogyan talált rá a történetre, és mikor került a könyv az olvasók kezébe?
– Újságban találkoztam a hírrel: a Corvin köz legfiatalabb szakaszparancsnokát egy orosz őrjárat elfogta, és kivégezte, de az ifjú szabadságharcos túlélte a „kivégzését”. Ez az újsághír nekem elegendő volt az írás elkezdéséhez.
Tizenegy évvel ezelőtt jelent meg a könyv először, 2006-ban másodszor. Regényszörny, nem vitás, nagyon vastag, majdnem ezer oldal. Nemcsak történelmi és családregény, pszichológiai és kalandregény is. Teljes tablót akartam, nem csupán 1956-ról vallani, hanem a megelőző időről is, a 19. század végétől, benne az első és második világháborúval, körülbelül száz szereplővel. Mit mondjak még? Teljes hallgatás és közöny övezi a könyvemet.
– Filmjeinek sorsa szerencsésebben alakult?
– Külön téma lehetne, hogy miért tiltották be a Corvin közről készült filmünket. Senki más nem készített erről dokumentumot. Egy kis stábbal dolgoztam, én voltam a forgatókönyv írója, a film szerkesztő-riportere. A másik ilyen nagy vállalkozásunk: Tóth Ilona tragikus élete, amit szintén levettek a műsorról…
– Térjünk még vissza a regényhez…
– 1990-ben kezdtem hozzá, azt kellett először kiderítenem, hogy mi is történt a Ludovika kertjében ezzel a fiúval. Írtam neki levelet, meglátogattam Hamburgban, s ő három hét múlva hazajött, először ’56 óta. Sokat beszélgettünk, végigjártuk a harcok helyszíneit, átitatódtam a történeteivel. Nyolc év után tettem ki a pontot a könyv végére.
– Beszéljünk 1956-ról.
– Előzmények nélkül nem lehet. Nagyon fontos az odáig vezető út. Akik benne voltak, megélték, azokat a győzelem illúziója csak egy pillanatra kápráztatta el. Nem a győzelemért dobták oda az életüket a szabadságharcos fiatalok, hanem elsősorban azért, mert betelt a pohár! Rádöbbentek, hogy ebben a szovjet rabságban nem érdemes tovább élni. Ezt a mai ifjúság el se tudja képzelni, mert a globalizmus, a digitális képernyővilág elfakítja bennük az empátiát, a fantáziát. A sivár történelmi reménytelenség vitt bennünket annak idején a forradalomba. A hétköznapi élet elviselhetetlen iszonyata. Minden más ebből következett. Az első napok helytállása kellett, hogy megszülessenek a nemzeti érzelmek: Magyarország legyen független, semleges, szabad állam.
– Bizonyos szempontból mai életünk is reménytelennek tetszik…
– Alapvetően pesszimista vagyok. Én a világ sorsát elég sötéten látom. Emil Cioran román származású filozófus mondta, hogy a történelem egyetlen véget nem érő félreértés. Ezt kibővíteném azzal, hogy nemcsak félreértés, de egy véresen hömpölygő folyam is. Ennek ellenére létezik valamiféle magasabb rendű akarat a világban, mely idővel elrendezi a kiegyenlítetlen számlákat, lerántja a leplet a politikai manipulációkról, pontot tesz az egykor átláthatatlannak ítélt hatalmi játszmák végére.
– Nehéz évtizedek várnak a fiatalokra.
– Szoktam mondani a fiataloknak: még nem tudjátok, hogy rátok vár a világ legszörnyűbb rabszolgasága. A technológia annyira körbefonja az életünket, oly mértékben hatol be a lelkünkbe, a gondolatainkba, hogy menthetetlenek vagyunk. Működnek kutatóintézetek, történészek egész hada, mint a zsizsik, őrli október 23-át, csak liszt marad belőle. Minden részletet leírtak már, csak az egészről nincs képünk. Hogy mit éreztek az emberek. Mit éltek át? Milyen volt, mikor kilőtték mellőled a társadat? Elfogy gyönyörű forradalmunk, lassan marék porhamu lesz a tenyeremben.
– Pedig csoda volt.
– Sorsfordító világcsoda. A magyar történelemben csak még egy ehhez hasonló van: 1456, a nándorfehérvári győzelem. Természetesen minden dátum fontos, a honfoglalástól az Árpád-koron át a tatárjárásig, Mohácsig, 1848 dicső napjaiig… De ez volt az a két nagy esemény, amelyik Európa és a világ jövőjét befolyásolta. A 15. század közepén Törökország a csúcson volt. Egy felfelé törő hatalom, a trónon II. Mehmed, aki fanatikus volt. Elindult, és meg sem akart állni Franciaországig. Ezt a szultánt verte tönkre Hunyadi János, és hetven évre megállította nyomulásukat.
– Kik voltak az ötvenhatosok? A pesti srácok?
– Fónay Jenő Kiáltás című kötetének egyik hőse Angyal István, a Tűzoltó utca parancsnoka, 1956 kivégzett mártírja. Kérlelhetetlen igazságérzete példaként szolgált rabtársai számára. Néhány mondata ma is nagyon időszerű: „Miért nehezebb ma? Mert aki tegnap még egyet sóhajtott velünk, ma már ítélkezik felettünk, és őriz bennünket, hogy holnap meg tudjon gyilkolni idegen érdekekért. Ez az igazi átok, ami ezt a szerencsétlen népet sújtja évszázadok óta.”
Az én számomra egyetlen nemesség létezik Magyarországon, az ötvenhatos szabadságharcosok egyre fogyatkozó gyülekezete! Egyetlen olyan tiszta pontja van 20. századi történelmünknek, ahová vissza lehet nyúlni hazaszeretetért, tartásért, emberi nagyságért: ez 1956!
A harcolók úgy jöttek össze, mint a falevelek, melyeket befúj egy zugba az őszi szél. Hihetetlen találékonyak voltak, bátrak, az erkölcsi magasugrás világbajnokai, nem szenvedtek rangkórságban, világjobbító szándék vezette őket, idealizmus, önzetlenség, bajtársiasság, a humor, a vagányság is alkalmassá tette őket a forradalmár magatartásra… és rájöttek az igazság energiatörvényére, hogy akkorát kell ütni az ellenségre, amekkorát csak tudnak.
Szürkék voltak mindannyian, semmilyenek, de ez a csodálatos forradalom a lehető legjobbat hozta ki belőlük. Ezek a gyerekemberek arra kényszerültek, hogy fegyvert fogjanak, egy másodperc alatt több száz évet éltek át, váltak felnőtté, öntudatossá, okossá és hőssé: fiatal életüket adták a hazáért! Akik ezt átélték, túlélték, minden borzalmával együtt – mert egy polgárháború mindig rettenetes és szörnyű –, azok a testvéri szeretetet soha nem felejtik el!
Fenyvesi Félix Lajos