Egyházunk egy-két hete
A mártós tolltól a laptopig
Északi kerületi pedagógustalálkozó
Hogy többé ne legyünk kiskorúak (Ef 4,14a) mottóval szervezett találkozót az Északi Egyházkerület a területén működő tizenkét evangélikus oktatási intézmény pedagógusai számára. Az október 16-i együttlét elsődleges célja nem a szakmai továbbképzés volt, inkább a találkozásra és a lelki táplálék „fogyasztására” került a hangsúly.
Az alkalom az 1994 óta működő Váci Evangélikus Óvoda nagycsoportjának táncos-énekes műsorával kezdődött. A nap során elhangzott énekeket a Huszák Zsolt vezette Szélrózsa Band kísérte.
Detre Jánosnak, a vendéglátó Váci Evangélikus Egyházközség lelkészének nyitóáhítata és Benczúr László kerületi felügyelő köszöntő szavai után dr. Gaál Sándor református esperes, teológiai tanár előadása következett A változó társadalmi környezet, intézményeink és a család egymásra hatása címmel. Személyes, gyermekkori élményeken keresztül jutott el az előadó a hajdan volt társadalmi környezettől a máig; e kor embere – az esperes meglátása szerint – sokkal kevésbé ápolja a személyes kapcsolatokat, lényegesen kevesebb a rokon- és családlátogatás. Ilyen helyzetben a hajszolt, magát túlvállaló embernek még inkább szüksége van mindarra, amit a közösségek tudnak nyújtani – beleértve az egyházi közösségeket is. Így az oktatási intézményeknek – melyek naponta akár háromszor annyi emberrel érintkeznek, mint amekkora a tanulói létszámuk – rendkívül megnőtt a felelősségük a rájuk bízott – mondhatjuk azt is: rájuk hagyott – gyermekek nevelését illetően.
A délutáni szekcióban négy előadó osztotta meg gondolatait a jelenlévőkkel a keresztény értékek megőrzése és átadása témájában: Fodorné Pecznyik Zsuzsa, a nagytarcsai Szivárvány Evangélikus Keresztyén Óvoda vezetője, Tar Jánosné, a Nyíregyházi Evangélikus Kossuth Lajos Gimnázium igazgatója, Dubsky Mercédesz, az Aszódi Evangélikus Gimnázium kollégiumának vezetője és Tóth Katalin, a nyíregyházi gimnázium iskolalelkésze. A különböző szemszögből elhangzott referátumok egybehangzóan megállapították, hogy az egyházi intézmények képesek olyan pluszt adni ebben a teljesítmény-központú világban, amelyet más intézmények nem; olyannyira, hogy sok esetben családpótló közegként szolgálnak.
A találkozó istentisztelettel zárult a templomban. Dr. Fabiny Tamás, az Északi Egyházkerület püspöke Mt 22,1–14 alapján tartott prédikációjában az úrvacsorai közösség súlyát emelte ki: „Boldog, aki Isten országának vendége. A meghívás elfogadásának van következménye: új életben járás.” Egyházi intézményben oktatók számára különösen fontos mindennek a megélése, hogy hitelesen tudjanak szólni róla a rájuk bízott diákoknak.
– HHÁ –