Evangélikusok
Százötven éve született Szlávik Mátyás teológiai professzor
Nagyapámra emlékezem. Népes családunkban ő volt a példakép. Bár én még kicsi gyermek voltam, amikor meghalt, mégis mintha velünk élt volna, mert édesanyám és számos nagynéném mindig meséltek valami történetet vele kapcsolatban. Példaként állították őt az unokák elé.
Szlávik Mátyás 1860. október 24-én bányászcsaládban született Dobsinán (ma Szlovákia). Rozsnyón érettségizett kiváló eredménnyel. Eperjesen tanult tovább az evangélikus kollégiumban. Mivel itt is kiváló eredménnyel végzett, ösztöndíjat kapott a Halle–Wittenbergi Egyetemen, ahol filozófiát és bölcsészetet tanult. Die Reformation in Ungarn című disszertációjával 1884-ben itt szerezte meg doktori címét. (Doktori diplomáját jelenleg is őrzöm.)
Írói tehetsége már fiatalon megmutatkozott. 1883-ban, a Luther születésének négyszázadik évfordulóján rendezett ünnepségek alkalmából bejárta a lutheri városokat, élvezetes beszámolókat írt magyar és német egyházi és napilapokba.
1884-ben tanári állást kapott az eperjesi kollégium rendszeres teológiai tanszékén. Később professzorrá nevezték ki: dogmatikát, etikát, bölcsészettörténetet tanított. Az utóbbit és a művelődéstörténetet évtizedekig tanította az eperjesi Jogakadémián is. Többször volt dékán és rektor.
Nagyapámat szikár, szúrós szemű, de nagyon melegszívű embernek tartották. Tanítványai rajongtak érte, pedagógiai működése áldásos volt. Hosszú évekig ellátta az eperjesi magyar–német egyház lelkészi teendőit is.
Első könyve 1887-ben jelent meg A legújabb theologia történetéből címmel. Számos publikációja közül néhány: Bölcsészettörténet 1–2. (1888–1889), Kant ethikája (1894), A szabadakarat kérdéséhez (1896), A két protestáns vallási típus kérdéséhez (1914).
Hosszú, mozgalmas és tartalmas élete folyamán számtalan magyar és német nyelvű napilapnak és folyóiratnak írt utazási beszámolókat, irodalmi dolgozatokat. Ezeket összegyűjtötte és beköttette 1883-tól 1914-ig. A cikkgyűjtemény olvasható az Evangélikus Országos Könyvtárban, ahol nagyapám könyvtára is megtalálható. Rengeteg könyvismertetőt írt, rendszeresen tudósította a magyar evangélikus újságokat a német teológiai, filozófiai és világi irodalomról.
Írásaiból és családi krónikákból megismerhető színes egyénisége, sziklaszilárd jelleme, hazafiassága.
1885-ben feleségül vette Siebert Olgát, akivel ötvenkét boldog évet élt együtt. Kilenc leányuk született, közülük az egyik az én édesanyám. Egyik gyermekük tizenhét éves korában meghalt, ezt a traumát nagyszüleim egész életükben nem tudták elfelejteni. Valamennyi lányukat férjhez adták, szorgalmas és tehetséges unokáik születtek.
Számos elfoglaltsága mellett Szlávik Mátyásnak jutott ideje hobbijára, a természetjárásra is. Nagy szerelme volt a Magas-Tátra, ahová sok tanítványát is elvitte hosszú túrákra. Alapító tagja volt a Tátrai Turista Egyletnek. 1911-ben háromnyelvű, képes tátrai útikönyvet írt.
Eperjesen a 19–20. század fordulóján élénk irodalmi és zenei élet folyt. Országos hírű volt a Széchenyi-kör, melynél egyszer két napig Jókai Mór is vendégeskedett. Nagyapám és tanítványai aktív tagjai voltak ennek a körnek és az eperjesi kulturális életnek.
Szlávik Mátyás sokat utazott. Részletes beszámolókat írt különböző újságoknak. Legérdekesebb útja Szerbián és Bulgárián át Törökországba vezetett. Bulgáriában éppen a király koronázási ünnepségén vett részt. Isztambulban az osztrák követség révén egy szultáni ebédre kapott meghívást. Beszámolóiban részletesen írt az iszlám hitről, a ramadánról, a török életről. Hosszú utazást tett Kis-Ázsiában is.
A trianoni békeszerződés nagy traumát jelentett a család számára. Mivel nagyapám magyarnak vallotta magát, az egész családnak el kellett hagynia a Csehszlovákiához csatolt szülőföldet és a szeretett Eperjest. Hosszú hónapokon át vagonban lakott a család.
Tanított még az ideiglenesen Budapesten működő teológián, majd 1922-ben nyugdíjba vonult. Ezután is aktív maradt azonban: számtalan helyen tartott istentiszteletet, főleg német nyelven, évekig az evangélikus gimnáziumok és a tanítónőképzők érettségi biztosaként tevékenykedett.
1931-ben a Magyar Tudományos Akadémia Kazinczy Gábor-díjat és emlékérmet adományozott neki hosszú tanári és írói munkájának elismeréséül. 1934-ben aranydiplomát kapott Halléban. 1937. december 3-án hunyt el Rákosszentmihályon. A Jogakadémia 1938. január 13-ai kari ülésén jegyzőkönyvben örökítették meg emlékét.
A családban ma is sokat beszélgetünk róla, gyakran nézegetjük a régi fényképeket, olvasgatjuk írásait. Egyik rokonom a Szlávik család felmenőit keresi, és már a 18. század végén talált adatokat. Egyik unokám, amikor egy neves egyházi személyről kellett esszét írnia a gimnáziumban, ükapját, Szlávik Mátyást választotta témának. Híres nagyapám élő emlékét őrzi családunk és az evangélikus egyház.
Dr. Gávay Éva