Egyházunk egy-két hete
Ajándék Pécsnek
A Magyarországi Evangélikus Egyház rendezett zenés programot – Családi matiné címmel – Európa kulturális fővárosában, Pécsett. A város Nemzeti Színházában október 16-án zajlott eseményt Németh Zoltán, a szervezésben is részt vállaló helyi evangélikus egyházközség lelkésze nyitotta meg, hangsúlyozva, hogy e délelőtt lényegében az evangélikusok ajándéka Pécsnek. A belépődíj nélküli rendezvényre nem csak helybéliek voltak kíváncsiak, a környező településekről is szép számmal érkeztek kicsik és nagyok, hogy megtöltsék a gyönyörű színházépület nézőterét.
A műsor első számaként a pécsi gyülekezet nagykórusa lépett fel. Az együttes harminc esztendeje szerveződött újjá, azóta ápolja és szolgálja hűségesen a kórusművészet ügyét. A negyventagú énekkar ezúttal protestáns barokk szerzők műveit adta elő Lovász Péterné Balázs Magdolna karnagy vezetésével.
A nagykórust a Pécsi Gospelkórus követte. Az Árvai Dániel és Bánki András vezette együttes a szivárvány színeibe öltözve vonult a színpadra. A huszonöt fiatal előadásában magyarul, angolul és afrikai nyelveken csendültek fel az Istent dicsőítő énekek. A kóruskoncerteket méltán honorálta tapssal és elismerő kiáltásokkal a közönség.
Szünet után – a matiné második részében – az országszerte ismert és elismert Kaláka ajándékozta meg műsorával a kulturális fővárosba érkezetteket. A harminc éve alakult és az idők folyamán – többek között – Kossuth-díjjal és a Magyarországi Evangélikus Egyház Prónay Sándor-díjával kitüntetett együttes tagjai (Becze Gábor, Gryllus Dániel, Gryllus Vilmos, Radványi Balázs) a tőlük megszokott virtuozitással adták elő szerzeményeiket (képünkön). Kosztolányi Dezső, Tóth Árpád, József Attila, Kányádi Sándor és mások megzenésített verseinek némelyikét velük együtt énekelték a nézőtéren helyet foglaló idősebbek és fiatalok.
„Ennek az alkalomnak a megvalósításával nem csupán a pécsi kulturális eseményekhez való csatlakozás volt a célunk – mondta Gáncs Péter, a Déli Egyházkerület püspöke, aki Lengyel Anna kerületi felügyelővel együtt képviselte egyházunkat –, azt is szerettük volna elérni, hogy legyen egy jó délelőttjük mindazoknak, akik eljöttek, és valóban »szeretetalapú« családi együttlétben lehessen részük.”
Wiszkidenszky András