Keresztutak
Aki a sortűz áldozatait gyógyította
Interjú dr. Székelyhidi László nyugalmazott orvossal
1956. október 26-án egyetemisták és munkások, asszonyok és iskoláskorú gyermekek indultak el Mosonmagyaróváron a helyi határőrlaktanya felé, hogy az épületen lévő vörös csillagot levetessék. A laktanya előtt géppuskák mögött fekvő határőrök várták a fegyvertelen, békésen éneklő tömeget, majd több alkalommal is sortüzet zúdítottak az emberekre, miközben az épület emeleti ablakaiból kézigránátokat hajigáltak a menekülők közé. Dr. Székelyhidi László katonaorvosként az elsők között érkezett a borzalmas mészárlás helyszínére, később a kórházban vett részt a sortűzben megsebesültek gyógyításában. A tragikus események évfordulóján beszélgettünk vele.
– Hogyan került Mosonmagyaróvárra?
– 1953-ban bővítették a néphadsereget, ötszáz új katonaorvosra volt szükség. Akkor végeztem az egyetemen, és felajánlottak egy katonaorvosi állást. Annyi engedményt tettek, hogy megválaszthattam, az ország melyik településére menjek. Miután a feleségem mosonmagyaróvári volt, ezt a várost jelöltem meg. Két-három hét múlva megkaptam a behívómat, hogy jelentkezzem Mosonmagyaróváron a műszaki zászlóalj parancsnokánál.
– Lehetett-e valamit érzékelni október 26-án a laktanyában abból, hogy valami készül?
– Bizonyos jelek mutatták, hogy készülődik valami. Ambrus József őrnagy, laktanyaparancsnok reggel öt órakor riadót rendelt el a laktanyában, de akkor még nem tudtuk, hogy miért. Később aztán kiderült, hogy felvonulók gyülekeznek a pártbizottság székháza előtt. Azt is megtudtuk, hogy a tömeg elindult a laktanya felé, sőt a vonulók száma, ahogy hozzájuk csatlakoztak a gyárakból hazafelé induló emberek, egyre nő. Még ekkor sem gondoltuk azonban, hogy ebből ilyen tragédia keletkezik.
– Miként került a sortűz helyszínére, majd később a kórházba?
– Nagyjából délelőtt fél tizenegy lehetett, amikor meghallottuk a lövéseket. Nagyon megdöbbentünk. A mi laktanyánk a határőrlaktanya szomszédságában volt, és néhány tiszthelyettes kiszaladt, hogy megnézze, mi történt. Szinte sokkos állapotban tértek vissza, és elmondták, hogy a határőrlaktanya előtti tér tele van halottakkal és sebesültekkel, illetve pánikszerűen menekülő emberekkel. Akkor, katonaorvosként, azonnal parancsot adtam az egyik tiszthelyettesnek, hogy álljon elő a mentőautóval, mert nekünk dolgunk lesz.
A helyszínre érve iszonyatos kép tárult a szemem elé. Mindenfelé halottak és sebesültek hevertek. Véres volt minden. Sok halottat akkor már letakartak egy-egy piros-fehér-zöld zászlóval. Én azonnal sebesülteket kerestem, és megláttam két egyetemistát. Az egyiknek comb-, a másiknak pedig fejsérülése volt. Betettem őket a mentőautóba, és bevittem őket a kórházba. Aztán már ki sem tudtam jönni, mert odabent minden emberre szükség volt.
– Milyen helyzet fogadta a kórházban?
– Szörnyű állapotok uralkodtak. Amikor megérkeztem, Veres Béla gondnok épp azok nevét írta fel, akiket már holtan hoztak be a kórházba. Ők a kapu mögött feküdtek kiterítve. A két sebesült egyetemistát felvittem az emeletre, ahol megint pokoli kép tárult a szemem elé. A folyosót vérző, fájdalomtól üvöltő betegek, hozzátartozóikat kétségbeesetten kereső emberek töltötték meg. A kórház sebészei akkor már a műtőkben dolgoztak, én pedig, aki nem sebész voltam, több más kollégával és a nővérekkel azokat a sérülteket láttuk el, akiket nem kellett műteni. A sérültek legtöbbjének végtag-, fej- és mellkasi sérülései voltak.
– Mennyire volt felkészülve a kórház a sebesültek ellátására?
– Egyáltalán nem volt felkészülve a kórház ilyen nagyszámú sérültre. Ez rendkívül nagy gondot jelentett számunkra. Osztályozni kellett a sebesülteket. Kevés volt a rendelkezésre álló vér. Infúziókat kellett bekötni. Ez minden ott dolgozó számára óriási idegi terhelést jelentett. Kevés volt a hely. Sok sérült a folyosón feküdt. Volt, akit a nőgyógyászatra vittek, mert éppen ott volt szabad ágy. Délután már jöttek orvosok és mentőautók Győrből is, így sok áldozatot elszállítottak a győri kórházba. Ennek köszönhetően éjfélre, hajnali két órára sikerült ellátni a rászorulókat. Akkor tört ránk az ólmos fáradtság, de lehunyni akkor sem tudtam a szememet, mert előttem lebegett mindaz, amit láttam és átéltem aznap a gyásztéren és a kórházban.
– Egy ÁVO-s tisztet is kezeltek a kórházban, akit később meglincseltek. Erről mit tud?
– Igen, Stefkó József főhadnagy került be a kórházba. Őneki arc- és fejsérülése volt, de egyébként is az események hatása alatt állt. Egy, a mi laktanyánkban szolgáló katona vigyázott rá fegyverrel. Másnap, október 27-én reggel már jelentős tömeg gyűlt össze a kórház előtt, és azt követelték, hogy adják ki nekik a főhadnagyot. A kórházigazgató azt válaszolta nekik, hogy amíg Stefkó ellátásra szorul, addig nem adja ki őt. Ám mind vehemensebben követelték a tiszt kiadását. Az igazgató erre azt mondta, hogy szerezzenek a parancsnoktól egy igazolást. Ezt Ambrus József parancsnok megadta. Így a tömeg kihozhatta Stefkót. Nem vitték messze. A kórház szomszédságában álló evangélikus templom előtti fára fejjel lefelé fellógatták, letépték a ruháját, majd halálra verték…
– Lehet-e tudni a kórházban elhunyt áldozatok számát?
– Adminisztratív módon ötvenhat halottat tudunk bizonyítani. Ám a halálos áldozatok száma száznál is több volt, csak sok sebesültet és halottat elvittek a környező falvakból érkezett hozzátartozók.
Számomra a legmegdöbbentőbb az volt, hogy amikor 1989 után az egykori határőrlaktanya-parancsnok, Dudás István perére készültünk, és kórházigazgató-helyettesként kutatni kezdtem a kórház irattárában és a városi levéltárban, azt tapasztaltam, hogy a sebészeti osztály október–novemberi kórlapjai szőrén-szálán eltűntek. A városi levéltárban pedig olyan anyakönyvi bejegyzéseket találtam, amelyekben azok neve mellett, akikről biztosan tudtam, hogy a sortűz végzett velük, tüdőgyulladás szerepelt a halál okaként. Így igazán nehéz pontos számokat mondani a kórházban elhunytak, illetve az ott kezelt sebesültek számáról.
– Hogy gondol vissza ennyi év távlatából az akkor történtekre?
– Hosszú éveknek kellett eltelniük ahhoz, hogy fel tudjam dolgozni az október 26-i eseményeket. Próbáltam választ találni arra, hogy miért történt mindez. Most már letisztultak bennem az emlékek, de még most is sokszor magam előtt látom a gyásztér apokaliptikus képét a halottak és a sebesültek tömegével. Ezt az emléket halálom pillanatáig magammal cipelem.
Kiss Miklós