Keresztutak
Kompromisszum nélkül! 72 óra
De hiszen az egész emberiség megváltása belefért 72 órába! – emlékeztetett mindenkit Szabó István református püspök a 72 óra kompromisszum nélkül elnevezésű programsorozat országos megnyitóján, mintegy választ adva azoknak, akik szerint ennyi idő alatt nem lehet nagy dolgokat véghezvinni. Egyedül valóban kevesek vagyunk ahhoz, hogy jelentős változásokat indítsunk el a társadalomban, de együtt sokra vagyunk képesek – hangzott Spányi Antal katolikus püspök bátorítása október 15-én kora délután a budapesti Szent István-bazilika előtti téren. Különösen akkor – tette hozzá Fabiny Tamás evangélikus püspök –, ha ki-ki nem válogat a feladatok között, hanem mindenki oda megy, ahol szükség van rá, ahová a küldetése szólítja.
A három történelmi egyház képviselői az imént felidézett gondolatokkal nyitották meg az Ökumenikus Ifjúsági Iroda koordinálása mellett megvalósuló, felekezeteken átívelő, Magyarország egész területét lefedő szociális akciót. Október 15. és 17. között országszerte mintegy négyezer-ötszáz fiatal teljesített közhasznú feladatokat – nem titkoltan azzal a szándékkal, hogy szolgálatuk révén ne csak az önkéntes munka elismertségét növeljék, hanem egyúttal bizonyságot is tegyenek hitükről. (A kezdeményezés hátteréről az Evangélikus Élet október 10-ei számának 15. oldalán, Három nap a tettek mezején című cikkünkben írtunk bővebben. – A szerk.)
– Igaz, hogy a projekt egyházi kezdeményezésű, de nem kizárólag keresztény fiataloknak szól; gyakorlatilag bárki csatlakozhatott hozzá – mondta el lapunknak Jakab Rita főkoordinátor, amikor a Szélrózsa Band szolgálatával színesített hivatalos megnyitó után arról kérdeztük, vajon egyházi berkeken kívül mennyire ismerik az akciót, és vannak-e világi követőik. – Számos oktatási intézménnyel vettük fel a kapcsolatot, és buzdítottuk őket, nézzenek szét a környezetükben, és találják ki, ők miként kapcsolódhatnánk be a programba. Nagy örömünkre nem csak egyházi fenntartású iskolákat sikerült megnyernünk; sok önkormányzati iskola is jelezte részvételét. De például a tavaszi Közöd! – önkéntes fiatalok napját szervező Demokratikus Ifjúságért Alapítvány is csatlakozott a felhívásunkhoz.
Az evangélikus iskolák közül – tudomásunk szerint – a Deák téri, a nyíregyházi és az orosházi gimnázium vett aktívan részt az akcióban, utóbbi ráadásul nem is csak egyféle projektet szervezett.
Mint azt az orosházi Székács József Evangélikus Óvoda, Általános Iskola és Gimnázium iskolalelkészétől megtudtuk, minden korosztályt igyekeztek bevonni. Húsz óvodás az Ezüstfenyő Idősek Otthonában Lélek gyümölcsei címmel adott műsort a lakóknak. Az alsósok közül mintegy félszázan a helyi kutyamenhelyet keresték fel, és segítettek az állatok gondozásában. Ugyanennyi felsős diák az iskola udvarán és az épület utcafrontján serénykedett: szemetet szedtek, gyomláltak, gereblyéztek, gallyakat és leveleket gyűjtöttek össze. A nyolcadik osztályosok a gyopárhalmi temetőben, a gimnazisták pedig az orosházi alvégi temetőben tették rendbe hősi halott magyar, szovjet és román katonák sírjait.
– A 72 óra remek lehetőség volt arra, hogy intézményünk tanulói – természetesen önkéntes alapon – közösen dolgozzanak egy-egy előre kitűzött célért, és közben megtapasztalják az egység erejét – fogalmazott Ribárszki Ákos. – A pedagógusok és a szülők is egyértelműen pozitívan álltak a dologhoz, mondván: „Ahol a gyerekek maguk takarították az udvart, ott a következő héten biztosan nem fogják eldobni a szemetet.”
Az iskolalelkész a programhoz kapcsolódóan nem szervezett rendhagyó áhítatot, de a katonasíroknál – a koszorúzás után – egyperces néma csenddel és a Miatyánkkal zárták az alkalmat. – Bár az Ökumenikus Ifjúsági Iroda csak kétévente rendezi meg az akciót, abban már most megállapodtunk, hogy Orosházán jövőre is megrendezzük a saját 72 óránkat – tette hozzá Ribárszki Ákos.
Pongrácz Máté nagyalásonyi beosztott lelkész már a tanév megkezdése óta tervezte, hogy elviszi kirándulni a gyülekezet hittanosait. Ezt a túrát kötötték össze a 72 óra kompromisszum nélkül keretében vállalt projektjükkel: a falutól mintegy tíz kilométerre fekvő Somló hegyet tisztították meg a szeméttől. A pápai református gimnáziumból és Somlószőlősről is csatlakoztak hozzájuk, így összesen több mint harmincöten vágtak neki az útnak.
– Húsz kilométer választja el Nagyalásonyt Devecsertől, illetve Kolontártól; a hegy pont félúton emelkedik. Vagyis elég messze van a vörösiszappal elöntött területtől ahhoz, hogy nyugodt szívvel odavigyem a gyerekeket. A szülők is megértették, hogy körülbelül annyi veszélyt jelent rájuk nézve, mint amikor az utcára engedik ki őket.
(A 72 óra hétvégéjén egyébként – országos projektként – külön csapat utazott Devecserre. A százhúsz önkéntes a katasztrófa óta a helyszínen tartózkodó Katolikus Karitász munkájába kapcsolódott be. – A szerk.)
Megismerkednél egy mozgássérült fiatallal? Nem tudod, hogyan viszonyulj hozzá? Nem tudod, hogyan segítsél? Nehéz elképzelni, hogy ő is lehet a legjobb barátod? A Magyarországi Evangélikus Ifjúsági Szövetség (Mevisz) Bárka szakcsoportja ezekkel a kérdésekkel hívogatta a vállalkozó szelleműeket demonstrációs (bemutató) hétvégéjére. A részletekről Bence Orsolya témafelelőst kérdeztük.
– Öt mozgássérülttel utaztunk le Csákvárra, az evangélikus parókiánál működő, jól bevált táborhelyre. Olyan bárkásokat vittünk magunkkal, akik vállalják helyzetüket, és feladatuknak érzik, hogy másokkal is megismertessék, mit jelent kerekes székben élni. Nyolc székesfehérvári, illetve soproni fiatal „vállalta be” az ottalvós programot. Nem szerveztünk különleges dolgokat; ugyanazt csináltuk, mint a hagyományos táborainkban, illetve (tábor)találkozóinkon: ebédeltünk, sétáltunk, játszottunk, beszélgettünk – és közben az „újoncok” nemcsak figyeltek bennünket, hanem maguk is bekapcsolódtak. Jó volt látni, hogy nemcsak az étkezésben és az ágynemű felhúzásában segítettek, hanem a játék során azt is megértették: épek és mozgássérültek jól érezhetik magukat egymás társaságában. Az egyik mozgássérült fiatal búcsúzáskor odasúgta nekem: szerinte a fiatalok nem úgy mentek el, mint akik végre kiszabadulnak, hanem mint akik kaptak valamit a hétvégén…
Hogy mit kaphattak az önkéntesek akár az idősekkel való beszélgetés, akár szemétszedés, akár ágyneműhúzás közben? A Béres Tamás evangélikus lelkész által még a megnyitón kiosztott „házi feladat” szavaival élve: észrevették a szenvedést, ugyanakkor meglátták az örömöt és a szépséget is – és ami a legfontosabb: megtapasztalták a Lélek erejét.
V. J.