Keresztutak
Romaügyben szükség van az egyházakra is
Balog Zoltán szerint a tervezett európai roma keretstratégia részeként át kell tekinteni, hogy a szociális ellátórendszerek mennyiben segítik a munkavállalást. A társadalmi felzárkózásért felelős államtitkár Tőkés László EP-alelnökkel közös október 8-i sajtótájékoztatóján, Budapesten kitért arra is, hogy az egyházak segítsége nélkül nem lehet előrelépni romaügyben.
Az államtitkár kiemelte: a szociális ellátórendszereket úgy kell átalakítani, hogy a munkavállalást segítsék. Hangsúlyos helyen kell szerepeltetni a belbiztonság kérdését is – mondta, utalva a franciaországi történésekre.
A kormánypárti politikus nagyon fontosnak tartotta a stratégia kapcsán a jó gyakorlatok összegyűjtését és az értékek bemutatását is, különös tekintettel a cigány kultúrára.
Balog Zoltán hangsúlyozta: az egyházak segítsége nélkül nem lehet előrelépni romaügyben. A konkrét elképzelések közül az egyházak képviselőivel tervezett keretmegállapodást említette kollégiumok létrehozásáról. Ugyanakkor kitért arra is, hogy mindenkivel szeretnének együttműködni, aki javítani és nem rontani szeretne a helyzeten. Mint kifejtette, a tapasztalatok szerint azok a programok működőképesek, amelyekbe az érintetteket is bevonják. Az a cél, hogy a romák ott boldoguljanak, ahol születtek – fűzte hozzá.
Tőkés László, az Európai Parlament néppárti alelnöke szintén szólt arról, hogy az egyházakat is mozgósítani kell a cigányság felzárkózása érdekében. Fontosnak nevezte, hogy az unió, az Európa Tanács és az Európai Parlament összefogjon a tagállamokkal a cigányság helyzetének megoldása, szülőföldön maradása érdekében. „Ezt tartanám az igazi megoldásnak és járható útnak” – fogalmazott az alelnök.
A volt református püspök utalt az Európai Néppárt múlt hónapban Budapesten tartott rendezvényére, ahol Orbán Viktor miniszterelnök bejelentette, hogy a magyar elnökség egyik legfőbb feladata az európai roma keretstratégia kidolgozása. Ennek folytatására a soron következő lengyel EU-elnökség jelenthet garanciát. A cigánykérdés messzemenően európai ügy, erre európai megoldást kell találni – mutatott rá Tőkés –, ugyanakkor egyszersmind magyar nemzeti ügynek is minősül. Kitért arra is, hogy az elmúlt húsz évben semmilyen előrehaladás nem történt, nagyon sok tekintetben romlott a cigányság helyzete.
A néppárti politikus úgy látta, hogy az Európai Parlamentben a kérdés átpolitizálódott, s ezzel éppen a lényegről terelődik el a figyelem. A sajtótájékoztatón kiosztott nyilatkozatában azt írta: a szocialista-liberális tábor a cigányok európai helyzetének megítélését szélsőséges elfogultsággal hajlamos az őket sújtó diszkriminációra, kirekesztésre és rasszizmusra leszűkíteni.
MTI