Kultúrkörök
Frankfurti könyvvásár 2010 – protestáns szemmel
Mennyi van még hátra a könyveknek? A több mint fél évezredes Gutenberg-galaxis vajon át kell hogy adja a helyét a Szilícium-völgynek? Az október 5–10. között megrendezett frankfurti könyvvásár egyik hívogató programja, a Hot-Spot – The Future of Publishing (a könyvkiadás jövője) számos új elektronikai berendezést mutatott be, amelyekre könyveket lehet feltölteni – egyszerre akár több százat is –, majd könyvoldalhoz hasonló formában olvasni is. Minden bizonnyal lesz is jövőjük ezeknek az okos, hasznos, végső soron környezetbarát szerkezeteknek, bár még nem dőlt el, melyik formátum kerül ki győztesen a versenyből, és terjed el. Mellettük azonban tovább él, sőt fantasztikus minőségben és mennyiségben ontja termékeit a nyomtatottkönyv-ipar, amelynek a legrangosabb seregszemléje ezúttal száz országból több mint 7300 kiállítóval és 300 ezer látogatóval büszkélkedhetett.
Ahogyan a könyveknek, úgy az olvasásnak sem áldozott le: a legnagyobb példányszámot elérő műfaj, a regény esetében feltűnő – ki gondolta volna –, hogy a kiadványok egyre vastagabbak lesznek. Nem ritka közöttük a hat-hétszáz oldalas.
És itt rögtön hadd hívjam fel a figyelmet Thorsten Becker Das ewige Haus (Az örökkévaló ház) című, 512 oldalas, lebilincselő Luther-életrajzára, amely a népszerű Rowohlt kiadónál jelent meg. A két síkon játszódó történet nemcsak a reformátor életét bontja ki, hanem emléket állít Jochen Kleppernek, egy evangélikus lelkész író fiának is, aki 1942-ben zsidó származású feleségével és lányával, Renatával öngyilkosságba menekült, mert nem látott más kiutat a kislányt fenyegető deportálás elől. Ő kezdte el ezzel a címmel írni „az első német protestáns parókia” lakóinak történetét.
Talán magyar sikerként könyvelhetjük el, hogy a Német Könyvdíjat idén Melinda Nadj Abonji Tauben fliegen auf (A galambok felszállnak) című regényének ítélte a zsűri. Az önéletrajzi ihletésű történetben Ildikó – a szüleivel ellentétben – Svájcban nem a lehetőségek országát látja, hanem a saját idegenségét éli át, és visszavágyik a szerbiai magyar közösségbe, ahol azonban dúl a háború. Az integráció és identitásmegőrzés kérdéseit feszegető regény díjazásával a németek ismét bizonyították érzékenységüket a társadalmi kérdések iránt.
És most nézzük a keresztény könyvpiacot! A legnagyobb standon a kisebb protestáns kiadókat felvásárló, dinamikusan növekvő SCM (Keresztény Média Alapítvány) állít ki – ők adják ki a német Family magazint, amelynek magyar változatát a Harmat Kiadó jelenteti meg. Az SCM elsősorban népszerű tanácsadó kiadványokkal, vallásos regényekkel és gyerekkönyvekkel van jelen a piacon, de hozzájuk tartozik a klasszikus CD-ket készítő Hänssler is, amely Bach összes művét árulja díszdobozban. Ha lenne rá igény – mondta a kereskedőjük –, Magyarországra is elhoznák.
Az evangélikus Chrismon Kiadó standján karácsonyi hangulat uralkodik. Vezető szerzőjük az egyház korábbi – egy közlekedési kihágás miatt lemondott –, de még mindig igen népszerű püspöke, Margot Käßmann, ám a békéről és a reménységről szóló könyveinél is jobban fogynak kilincsre akasztható adventi naptárai. A kiadó Chrismon címmel megjelenő, társadalmi és vallási kérdésekkel foglalkozó magazinját havonta behúzzák – egymillió-hatszázezer példányban – a legnagyobb német lapokba, többek között a Frankfurter Allgemeinébe, a Tagesspiegelbe és a Süddeutsche Zeitungba.
Protestáns teológia kiadására a Vandenhoeck & Ruprecht kiadó vállalkozik, ám – ahogy képviselőjük elmondta – náluk is kelendőbbek a népszerű életrajzok, de leginkább a valláspedagógiai, a hitoktatást, gyerek- és ifjúsági órák módszertani színesítését szolgáló kiadványok, mint például a 12 kreatív istentisztelet fiúknak és lányoknak vagy a 20 perc a templomban óvodásokkal, azért is, mert sok olyan önkéntes dolgozik a gyülekezetekben, akinek nincs hitoktatói végzettsége.
Kis könyvet veszek kézbe Ábrahámról – de ezúttal újszerűen, a három nagy monoteista vallás bemutatásában. Bár a nagyarányú németországi muszlim jelenlét a közbeszédet és a szépirodalom egy részét is meghatározza, a kiadó szerint ezek a könyvei inkább elébe mennek még a keresletnek.
A témában mértékadó a Bertelsmann Kiadó által a felnőttoktatás számára készített, CD-ROM-mal is kiegészített, öt leckéből álló tankönyv, a Christen und Muslime (Keresztények és muszlimok). A kiadvány mind a saját, mind az idegen hit meggyőződéseit górcső alá veszi; nemcsak információkat kíván átadni, hanem – kérdéseivel – el is gondolkodtat.
Amíg a katolikus standok felé igyekszem, nem hagyhatom ki a Losungot, amely a Herrnhuti Testvérközösségből kerül az asztalunkra – 2008 óta külön a fiataloknak is. Különböző színekben és több méretben, CD-n és naptáron – németül – már kapható a sokak által kedvelt igeolvasási Útmutató 2011-re.
Jelen van az ökumené iránt elkötelezett kiadó is, nagyon szimpatikus kinézetű, idősebb kiállítókkal, de valójában csak magukkal beszélgetnek – sajnos érdeklődőt nem látok náluk, pedig az Otto Lembeck Kiadó standján politikáról, teológiáról szóló igényes könyveket vehetünk kézbe, és az egész világra kiterjedő missziót megvitató cikkeket tartalmazó Interkulturelle Theologie című folyóirat legújabb számát is osztják.
A katolikusok hatalmas vállalkozással rukkoltak elő, tolonganak is az érdeklődők a Herder Kiadó standján rendesen. „A keresztény Európa intellektuális summázata” – hirdetik tizennégy kötetből álló, tizennégyezer nyomtatott oldalt és több mint ezerötszáz illusztrációt tartalmazó sorozatukat. A monumentális mű Augustus korától a 20. század végéig mutatja be az egyetemes kereszténység eszme-, társadalom-, teológia- és kultúrtörténetét több mint száz neves szakértő tollából.
Itt állít ki a Kreuz Kiadó is, amelynek töretlen népszerűségű és termékeny szerzője a bozontos szakállú bencés apát, Anselm Grün. A Grün és Jochen Zeitz, a Puma cég menedzsere által jegyzett, Gott, Geld und Gewissen (Isten, pénz és lelkiismeret) című kötettel ezúttal a közgazdasági könyvdíjra pályáztak, de a díjat végül az egykori kancellár, Helmut Schmidt lánya, Susanne zsebelte be, nagyon hasonló témájú, az üzleti etiká(tlanságo)t firtató, szintén alliteráló című művével: Markt ohne Moral (Erkölcs nélküli piac).
A könyvvásár utolsó két napja népünnepély is – az elmaradhatatlan sörcsapokkal és rengeteg fiatallal, akik Winnetounak vagy éppen Hamupipőkének öltöztek. Talán kitart még ez a galaxis egy ideig…
Naszádi Kriszta