Egyházunk egy-két hete
2017 felé
Lutheránus kincsek kattintásnyira
Tematikus Evangélikus naptár 2011-re, sikeres vallási néprajzi konferencia, a Magyar Evangélikus Digitális Könyvtár első lépései, pályázat középiskolai újságok megjelentetésének támogatására, elfogadott logó- és arculatterv-pályázat – többek között ezekről a konkrét lépésekről számoltak be, illetve hoztak döntést a Magyarországi Evangélikus Egyház reformációi emlékbizottságának tagjai a legutóbbi, december 1-jei ülésükön. A testület áttekintette a reformáció kezdetének ötszázadik évfordulója alkalmából szervezendő rendezvénysorozat egyéb, folyamatban lévő terveit is. Az Északi Egyházkerület püspöki hivatalában zajlott tanácskozáson egyházunk több munkaága is képviseltette magát.
A közel háromórás ülés egyik legfontosabb döntése értelmében a bizottság tagjai az evangélikus Balás Gyula formatervező iparművészt, a Birch Design tulajdonosát bízták meg – az általa benyújtott pályamunkák alapján – a Reformáció 500 arculattervének részletes kidolgozásával.
Az emlékbizottság pályázatokkal igyekszik támogatni a jubileumi felkészülést. Mivel a 2010. év témája a Reformáció és nyilvánosság, a testület – egyházunk országos irodájának oktatási osztályával közösen – oktatási intézményeink számára hirdet pályázatot, amelyen rendszeresen megjelenő iskolaújsággal lehet részt venni. (A pályázati felhívás lapunk e számának 4. oldalán olvasható.)
Már beértek az első gyümölcsei is a jubileumra való felkészülés 2009-ben megkezdett munkájának. A Luther Kiadónál megjelent 2011-es Evangélikus naptár – az emlékbizottság által kidolgozott és 2017-ig évekre lebontott tematikát követve – a Tanulmányok és az Évfordulók rovatában a Reformáció és szabadság téma köré csoportosított írásokat közöl.
A 2017-es jubileumi évre való tartalmi felkészülés részeként elkezdődött a magyarországi evangélikus művek digitalizálása – számolt be dr. Hubert Gabriella, a reformációi emlékbizottság egyháztörténeti alcsoportjának tagja. A munka első évi eredménye a reformációi emlékbizottság, az Evangélikus Országos Könyvtár és az Evangélikus Hittudományi Egyetem szellemi és pénzügyi támogatásával született meg. A mintegy tizenhétezer oldal digitalizálását az Arcanum Kft. készítette el (http://www2.arcanum.hu/evangelikus). A kétrétegű PDF formátumban digitalizált művek között megtalálhatóak monográfiák, Payr Sándor és Zsilinszky Mihály művei, a Magyar Protestáns Egyháztörténeti Adattár 1–15. kötete, valamint a Credo folyóirat 1995–2009 közötti számai. 2011-ben Payr Sándor további műveit és a gyülekezettörténeteket szeretné a bizottság – lehetőleg külső pályázat segítségével – digitalizáltatni.
Bogdányi Gábornak, az internetmunkacsoport vezetőjének a munkája révén az evangélikus digitális könyvtárat az evangélikus egyház szervere is őrzi, illetve ingyenesen, kereshető formában közzéteszi: http://medk.lutheran.hu. (Elérhető a http://www.evangelikus.hu, illetve a http://reformacio.500.hu portálon a MEDK fülre kattintva is.) Az Országos Széchényi Könyvtár, a Luther Kiadó vagy mások által az interneten közzétett evangélikus műveket linkek segítségével lehet elérni.
– bodazs –