Kultúrkörök
József Attilára emlékeztek
A 20. század talán legnagyobb hatású magyar poétája 1937. december 3-án hunyt el tragikus hirtelenséggel. A pápai Nagy László Kör december 3-án adventi irodalmi ankétra, kötetlen József Attila-emlékestre invitálta az érdeklődőket a helyi pedagógus művelődési otthonba, hogy versek felolvasásával és a költő életéről való elmélkedéssel tegyék emlékeztetővé az évfordulót.
Az esten az irodalombarátok Gosztola István Pro Cultura díszokleveles versmondó és Kerecsényi Zoltán körvezető segítségével tekinthettek be József Attila költészetébe.
A bensőséges alkalmon – többek mellett – Varga György nyugalmazott evangélikus esperes is megosztotta versélményeit József Attilával kapcsolatosan. Feleségével fel is olvastak egyet-egyet a költő istenes versei közül, illetve megismertették a jelenlévőkkel azt a kevéssé ismert tényt, hogy a költő műfordítóként Hódmezővásárhelyről 1934-ben írt levelében jelezte Radvánszky Albertnek, az evangélikus egyház egyetemes felügyelőjének: „szeretnék részt venni a pályázaton” – azon, amelyet az egyház Luther Márton Eine feste Burg ist unser Gott kezdetű himnuszának megfelelő fordítására írt ki. (József Attila műfordítása az Evangélikus énekeskönyv 256. énekeként ismert.)
Az esten elhangzott, hogy a Kossuth-díjas Nagy László költő számára pápai diákként 1941 adventje József Attila költészetének jegyében telt: akkor nem volt számára áhítottabb könyv a karácsonyi kirakatban, mint egy sötétzöld táblás, arany címbetűs József Attila-verseskötet. A református kollégiumból naponta odavonzotta a könyv a fiatal Nagy Lászlót, s minél többször meglátogatta, annál inkább akarta. Végül sikerült megszereznie a kötetet: eladta két lovas vízfestményét, és eljárt egy keramikushoz karácsonyi szobrocskákat színezni. „Sok Mária-szemöldököt, Jézuska-rózsaszínt, szamár-szürkét” kellett megfestenie – írta a költő –, mire összegyűlt a könyv ára, és megvásárolhatta.
EvÉlet-infó