Egyházunk egy-két hete
Várakozás és reménység
Oktatási intézményeink munkatársainak eszmecseréje
Már hagyományosnak tekinthető adventi konferenciájukra gyűltek össze november 29–30-án oktatási intézményeink vezetői és munkatársai Révfülöpön, az Ordass Lajos Evangélikus Oktatási Központban. Várakozás és reménység: talán ez a két szó fejezi ki legjobban az együttlét hangulatát. Az adventi örömteli várakozás mellett fokozott figyelem és érdeklődés volt tapasztalható az oktatásban várható változások iránt. A konferencia házigazdája Hajdó Ákos, egyházunk oktatási osztályának vezetője volt. Megtisztelte jelenlétével a rendezvényt egyházunk leköszönő, illetve új elnök-püspöke, Ittzés János és Gáncs Péter is.
A tanácskozás Deák Lászlónak, az orosházi gyülekezet igazgató lelkészének 2Pt 1,10 alapján tartott áhítatával kezdődött. A délelőtti programban speciális, de egyre fontosabb kérdéskör került előtérbe: a problémákkal küszködő, különösen a sajátos nevelési igényű gyerekek beilleszkedési lehetőségeiről volt szó a keresztény pedagógus szemszögéből.
A két előadó, Horváth Ernő gyógypedagógus tanár és Frühwirthné Payrits Marianna klinikai szakpszichológus a soproni Eötvös József Evangélikus Gimnázium és Egészségügyi Szakközépiskola munkatársai. Referátumaikat (Jelek a tanulási zavarok tekintetében, illetve Jelek körülöttünk és bennünk – mire figyeljen a pedagógus? címmel) a szakértelem, a gyakorlati tapasztalatok, a közérthető és érdekes felépítés, a sodró lendület mellett az elkötelezett, hitét őszintén megvalló keresztény ember kisugárzása tette hitelessé. Mindketten kihangsúlyozták a szakszerűség mellett az elfogadás és a szeretet fontosságát. A hallgatóság élénk figyelemmel követte az előadásokat, sok érdekes kérdés merült fel, a válaszok is továbbgondolásra késztettek.
A délutáni programra megérkeztek az intézmények tantárgygondozói, akik – a vezetőkkel együtt – a tanév feladatai mellett a közös gondolkodás, a várható szakpolitikai intézkedésekre való felkészülés-felkészítés fontosságáról szóltak. Vázolták szakterületük továbbképzési formáit, a pedagógusokkal való kapcsolattartás lehetőségeit, kérve az intézményvezetők támogatását. Testvéri légkörben élénk beszélgetés, vita alakult ki a szűkre szabott időkeretben.
Orlovits Gábor, az oktatási osztály gazdasági referense a finanszírozással, normatívaigényléssel kapcsolatban várható változásokról tájékoztatta az igazgatókat, óvodavezetőket.
A tartalmas szakmai programot a szombathelyi Reményik Sándor Általános Iskola Suliszínpadának műsora követte Szakíts, ha tudsz címmel. A gyermekjátékra utaló cím és a keretjáték könnyedsége komoly, elgondolkodtató tanulságokat rejtett: a téma ugyanis Trianon volt – gyermekszemmel, mély tartalommal, kitűnő előadásban, melyet a hallgatóság vastapssal köszönt meg.
Vacsora után került sor a Péterfy Sándor-díj átadására. Az elismerést ebben az évben Fellegvári Zoltán, a miskolci Evangélikus Kossuth Lajos Gimnázium és Pedagógiai Szakközépiskola igazgatója kapta. Az első nap programját Ittzés János püspök áhítata zárta.
A második napon Kákay István országos irodaigazgató bemutatta a külügyi osztály új munkatársát, Révész Ritát. A bajor–magyar oktatási kapcsolatok új referense ezután az együttműködés 2010. évi eseményeiről szólt, intézményekre lebontva.
Rövid szünet következett, majd Kerpen Gábor, az Oktatási Hivatal újonnan kinevezett elnöke tartott színes, érdekfeszítő, fontos információkat közvetítő előadást. Felvázolta az általa preferált, érték- és pedagógus-központú, humanizált hivatal képét, melynek legfontosabb feladata az intézmények segítése lesz. Több, változtatást igénylő feladat közül kiemelte a komplex mérési-értékelési rendszer fontosságát, mely az intézmények szakmai munkáját tartja elsődlegesnek.
Természetes, hogy nagy érdeklődés kísérte a pedagógus-életpályamodell kialakításának koncepcióját; a cél a pedagóguspálya tekintélyének helyreállítása erkölcsi és anyagi téren. Ez vonatkozik a felsőoktatásban a pedagógusképzésre, az intézményekben dolgozó pedagógusok szakmai munkájának megítélésére, elismerésére, differenciálására egyaránt.
A konferencia úrvacsorai istentisztelettel zárult, melyen Gáncs Péter elnök-püspök hirdette Isten igéjét.
Jancsó Kálmánné