A hét témája
Programsorozat a környezet- és teremtéstudatos életmódért
A Magyarországi Egyházak Ökumenikus Tanácsának Szociáletikai Bizottsága indította útnak február 5-én, szombaton Tégláson azt az ökumenikus programsorozatot, mely az Új Magyarország fejlesztési terv – Környezet és energia operatív program (KEOP 6.1.0/B) pályázatának támogatásával valósul meg. A program hivatalos címe: Tradicionális és innovatív értékek tudatosítása és érvényre juttatása a fenntartható közösségi életmód szolgálatában, rövidebben: Tradícionális és innovatív értékek dialógusban (TIÉD). A program felelőse dr. Bóna Zoltán, a Magyarországi Egyházak Ökumenikus Tanácsának főtitkára, szakmai vezetője pedig dr. Béres Tamás docens, az Evangélikus Hittudományi Egyetem Rendszeres Teológiai Tanszékének vezetője.
Téglás egyben a pályázat székhelye, a Téglási Református Egyházközség pedig a program első házigazdája. A pályázat keretében februártól októberig tizenkét településen kétnapos rendezvényeket tartanak, melyeknek keretében előadások, kiscsoportos műhelymunka, kerekasztal-beszélgetés, vetélkedő, kézműves-foglalkozás, kulturális est és istentisztelet várja a résztvevőket: fiatalokat és az idősebb korosztályt, családokat, gyülekezeti tagokat és a település minden lakóját felekezeti és vallási hovatartozástól függetlenül.
Mindezek célja, hogy tudatosítsák a programban részt vevőkkel saját, közösségi életvitelük fenntartható elemeit, emellett világossá váljon a változtatás szükségessége vagy lehetősége. Olyan közös tanulásról van tehát szó, amelyben a saját életvitelünket, szemléletünket és hétköznapi gyakorlatunkat vizsgálhatjuk meg, és a szükséges tanulságot levonva léphetünk tovább.
A hasznos ismereteket nyújtó, szakemberek által tartott előadásokon olyan területek kerülnek elő, mint az ökológia, energetika, építkezés, táplálkozás, egészségmegőrzés, munka, szabadidő és közlekedés. A műhelymunkák során a kisebbek (zenés) kézműves-foglalkozáson éneket tanulhatnak, természetes anyagokból játékot készíthetnek. A felnőttek beszélgetésen, drámafoglalkozáson vehetnek részt, és megvizsgálják azokat a lehetőségeket és nehézségeket, amelyek saját lakóhelyükön, szűkebb közösségükben jellemzőek. Ebből kiindulva olyan kisebb tervet állítanak össze, amely a mindennapokban is megvalósítható. A olvasó- és meditációs sarokban különféle kiadványok, információs anyagok várják a téma iránt érdeklődőket.
A szervezők odafigyelnek, hogy ha lehet, helyi termelőktől származó, az egészséges táplálkozásnak megfelelő ételeket kínáljanak az étkezések során, megismertetve egy-egy hagyományos specialitást is. A rendezvény ideje alatt méltányos kereskedelemből származó (fair trade + fair plant) kávét és teát fogyaszthatnak a résztvevők, hogy kedvet kapjanak az otthonra való beszerzéshez is. A program részcéljai között szerepel a fenntartható életmódhoz elengedhetetlenül szükséges összefogás, közös felelősségvállalás hangsúlyozása és elősegítése, melynek különösen jó alapot nyújthatnak az egyes gyülekezetek, közösségek.
Az alábbi helyszíneken és időpontokban lesznek evangélikus gyülekezetek a program házigazdái: Balassagyarmat, február 19–20.; Mezőberény, április 9–10.; Pápa, április 14–15.; Sopron, szeptember 24–25. A további helyszínekről, időpontokról és friss hírekről a pályázat keretében indított honlapon olvashatnak az érdeklődők: http://tied.meot.hu.