Befejezte tevékenységét a KÉMELM
A Külföldön Élő Magyar Evangélikus Lelkigondozók Munkaközössége ötvenegy évnyi szolgálat után immár hivatalosan is lezárta működését a 2008. május 22-én Piliscsabán megtartott utolsó közgyűlésén. A tartalmi befejezés voltaképpen már a 2007-ben kiadott Őriszigeti nyilatkozattal realizálódott, de a formai bezárásra csak most, egy évvel később került sor.
A KÉMELM 1957. március 3-tól 5-ig Bécsben tartotta alakuló ülését – alig fél esztendővel az ’56-os magyarországi forradalom leverése után. Az alapító „atyák” között volt Vajta Vilmos, Pósfay György, Terray László, Pátkai Róbert és Gémes István is.
A KÉMELM-et megalakító lelkészek a következő ünnepélyes nyilatkozatot tették:
„Az Egyház Ura iránti hálával kijelentjük, hogy
A közösség tagjai a legnehezebb időkben is hűen végezték munkájukat az idézett nyilatkozat szellemében. Saját szolgálati helyükön, egymástól szétszóródva teljesítették a rájuk bízott küldetést. Ugyanakkor egymással szoros kapcsolatban álltak egy olyan világban, amelyikben még korántsem volt annyira természetes, hogy az információk földrészeken átívelve pillanatok alatt, minimális anyagi ráfordítással terjedhetnek.
Ritkán lehet az ember tanúja annak, hogy egy szervezet, amelyik hosszú történetet tudhat maga mögött, teljesítve küldetését, méltósággal kimondja megszűnését. Az ilyen – tulajdonképpeni funkciójukat már betöltött – szerveződések általában elsorvadnak, „végelgyengülésben kimúlnak”, de a KÉMELM esetében nem ez történt. Tagjai vállalták, hogy a nyilvánosság elé lépve kimondják: „leteszik a lantot”. Mindez nem jelenti azt, hogy a fraternitásról is lemondtak; a korábbi kapcsolatokat továbbra is ápolni szeretnék, mindössze a szervezeti kereteket építik le. Ebben a tekintetben egyébként a Magyar Evangélikus Konferencia (Maek) munkálkodásában látják a folytonosságot.
A piliscsabai záróalkalmon a résztvevők dr. Fabiny Tibor egyetemi tanár társaságában beszélgettek Vajta Vilmosnak A diakóniai teológia a magyar társadalmi rendszerben című könyvéről, amely 2006-ban a Luther Kiadó gondozásában – nem kis várakozást követően – magyarul is megjelent.
A diszkusszió után Pátkai Róbert püspök értékelte a KÉMELM ötvenegy éves történetét, majd dr. Fabiny Tamás püspök méltatta a szervezet működését. Személyes hangon idézte fel találkozásait a KÉMELM tagjaival, majd sorra vette a fent idézett, az alapító nyilatkozatban megfogalmazott pontokat, amelyeket a munkaközösség mindvégig szem előtt tartott. Végül kiemelte, hogy eljött a szerepcsere ideje: korábban az anyaegyház volt az, amelynek a szervezet tagjai lelki, szellemi és anyagi tekintetben adni tudtak, most az anyaegyház „van soron”: azon kell lenni, hogy mindezt megköszönve ő is visszaadhasson nekik valamit mindabból, amit tőlük és rajtuk keresztül kapott. Adja Isten, hogy az Útitárs is eszköz legyen ebben.
– eszpé –