Jó nekünk itt…
„Hogy vagy?” „Jól!” „Bővebben?” „Nem jól…” – hangzik az ismert vicc. Vagy esetleg nem is annyira vicc ez? Görbe tükör, hiszen panaszkodni általában jobban szeretünk, mint örülni a pillanatnak.
„Péter ekkor megszólalt, és ezt mondta Jézusnak: „Uram, jó nekünk itt lennünk.” (Mt 17,4) Erről a mondatról Andersen egyik meséje jut eszembe. Szomorú mese; egy fenyőfáról szól, amely egész életében arra várt, hogy karácsonyfa lehessen. Álmodozott róla, hogy milyen érzés is lehet feldíszítve csillogni a szoba közepén. Aztán amikor eljött a várva várt este, szinte csak egy pillanatig volt a középpontban. Fel sem fogta, hogy mi történt, máris kidobták, és ő ettől kezdve egyre szomorúbb és szomorúbb lett. Azért jutott eszembe ez a történet, mert akiről szól, az sosem tudott örülni annak, ami éppen történt vele. Sosem tudta azt mondani: „Jó itt nekem!” Mindig valami másra vágyott.
Ilyenek vagyunk mi is egy kicsit. Ahol éppen vagyunk, ott sohasem elég jó, mindig úgy érezzük, hogy lehetne ennél sokkal jobb is. Nem vesszük észre, hogy magunk is felelősek vagyunk azért, hogy az adott pillanatot szépnek érezzük. Nem kell itt nagy dolgokra gondolni: egy kedves mosoly, egy kinyújtott kéz, néhány jó szó elég lehet.
De ne csak másokra számítsunk: más mosolyára, más kinyújtott kezére, más kedves szavára. Mindezt mi is megtehetjük. Vagy akár a munkánk is jelenthet számunkra örömforrást. „A jól elvégzett munka egyedüli jutalma abban áll, hogy elvégezhettük” – fogalmaz Gandhi.
Péternek persze könnyű dolga volt: olyan csodálatos élményben volt része, amelynek könnyű örülni. A megdicsőülés hegyén hangzott el ugyanis a mondat: „Uram, jó nekünk itt lennünk.” Látták Jézust teljes pompájában. Katartikus élmény lehetett. De Péter – ellentétben a mesebeli fenyőfával – képes volt megfogni a pillanatot, és kimondani: „Uram, jó nekünk itt lennünk.”
Nyilván nehéz volt ezután lejönni a hegyről. Ahogyan Reményik Sándor fogalmaz: „Maradni: örök fészket rakni volna jó. / De nem lehet. / Már sápad a csoda, / Az út megint a völgybe lehalad. / Jézus a völgyben is Jézus marad.” (Lefelé menet) Ez a néhány sor számunkra is irányadó lehet. „Jézus a völgyben is Jézus marad.” Feltöltődve továbbmenni a nagy pillanatok után, és a nagy pillanatok múltával észrevenni a „kis pillanatokat”.
Nem kell idealizálni a múltat, és azt mondani: „Bezzeg akkor milyen szép volt!”, mert ilyenkor általában becsapjuk magunkat. Akkor is megvoltak a gondjaink, csak már elfelejtettük őket. A jövőtől sem várhatjuk el, hogy szép legyen, ha jelenünkkel nem vagyunk kibékülve. A kulcsa tehát mindennek az lehet, ha ki tudjuk mondani: „Jó nekünk itt”, és hozzátehetjük: „Jó nekünk itt most.” Múlt, jelen, jövő így válik folyamatossá. Így lesznek emlékeink valóban idealizálástól mentes, jó emlékek. Így lesz jövőképünk is önámítástól mentesen pozitív.
Meggyőződésem, hogy a világ bármely pontján – magyar anyanyelvű evangélikusként, protestánsként – azzal teljesítjük a legnagyobb missziót, ha a „hegyről lejőve”, a nagy pillanatok után is őszintén tudjuk mondani: „Urunk, jó itt nekünk”, és ezt mások is látják rajtunk.
Szűcs Petra