|
Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Útitárs
- 2008
- 4
4. szám – 2008/08/17
Az egyház határa az utolsó ember mögött van…?!
Megállja-e vajon a helyét a fenti mondat? Avagy csupán szépen hangzó frázis, amelynek a valósághoz vajmi kevés köze van? A Kőszegen július 16. és 20. között megrendezett 7. Szélrózsa evangélikus ifjúsági találkozó egyik pódiumbeszélgetésén ezekre és hasonló kérdésekre igyekezett választ találni három, az anyaországon kívülről érkezett vendég: Gémes István stuttgarti lelkész, dr. Csendes László, a bukaresti magyar evangélikus gyülekezet felügyelője és Holger Manke nürnbergi teológushallgató.
>>
|
Jó nekünk itt…
„Hogy vagy?” „Jól!” „Bővebben?” „Nem jól…” – hangzik az ismert vicc. Vagy esetleg nem is annyira vicc ez? Görbe tükör, hiszen panaszkodni általában jobban szeretünk, mint örülni a pillanatnak.
>>
|
Hírek, kitekintés
Tarsus, Törökország. A 2008. június 28-án kezdődött Pál-emlékév alkalmából a török hatóságok engedélyezték a helyi Szent Péter-templom istentiszteleti használatát. Pál apostol a város szülöttje volt, ám az egykor emlékére épített templomot múzeummá alakíttatta át a török kormány. Főleg németországi római katolikus részről hangzott el már többször a kívánság, hogy az apostol szülővárosában engedélyezzék hozzá méltó nagy templom építését. Ezzel a Törökországban elnyomott keresztény közösségnek is segíthetne a keresztény világ.
>>
|
Közép-európai életutak 1.
Új rovatunkban olyan magyar származású evangélikusok beszámolóinak igyekszünk teret adni, akiknek az életútja a 20. század viharos történelmének következményeként egyfelől nagyon is egyedi, másfelől viszont ...
>>
|
Tisztelet Svájcnak
A német nyelvű országok kulturális televíziója, a 3SAT nemrégiben egy egész sorozatban foglalkozott a második világháború alatt elhurcolt gyermekek tragédiájával. 1945-ben a buchenwaldi haláltábor felszabadításakor a felnőttek mellett rengeteg gyermeket találtak nagyon rossz egészségi állapotban. Sokan közülük, akiknek hozzátartozójuk sem maradt, Svájcban töltöttek több hetet családoknál. Többen ott is maradtak, továbbtanultak, és ma a helvét köztársaság polgárai. A „buchenwaldi gyermekek” után 1945 decemberében Svájc több tízezer osztrák gyermeket látott vendégül, majd 1947-ben a nemzetközi és a svájci Vöröskereszt akciója keretében magyar gyermekek tízezrei is Svájcban vendégeskedhettek.
>>
|
Egység Krisztusban a közös Európában
Hat ország protestánsainak részvételével tartották meg az idei év júniusának utolsó hétvégéjén az immár hagyományosnak mondható, Keresztények találkozója elnevezésű rendezvénysorozatot Pozsonyban. A háromévente megrendezett kelet-közép-európai találkozóra Csehországból, Szlovákiából, Lengyelországból, Ausztriából, Németországból és Magyarországról érkeztek a meghívott vendégek és az érdeklődők.
>>
|
Leégett a besztercei evangélikus templom tornya
Tűz ütött ki június 11-én a 14. században épült besztercei evangélikus templom renoválás alatt álló, faállvánnyal körbevett tornyában. A torony 75 méteres magasságával a legmagasabbnak számított a középkori műemlékek között Erdélyben.
>>
|
Szeptemberben új püspökük lesz a szlovákiai reformátusoknak
A közeljövőben püspökválasztásra kerül sor a szlovákiai református egyházban. Erdélyi Géza jelenlegi püspök, aki két cikluson keresztül, 1996 óta irányítja a Szlovákiai Református Keresztyén Egyházat, nem indulhat a választáson, mert betöltötte hetvenedik életévét. Az elmúlt nyolcvan évben nem volt példa arra, hogy több jelölt is indult volna a tisztség betöltéséért.
>>
|
A melbourne-i magyar gyülekezet
Ha a gyülekezet életét tanulmányozzuk, figyelembe kell vennünk egyrészt Ausztrália földrajzi helyzetét, másrészt adottságait.
>>
|
Hitvédelem?
Az Újtestamentumból több Júdás nevű személyt ismerünk. Közülük a Jézust eláruló Iskariótes a legismertebb. Rajta kívül van egy másik, aki „Jakab fia” (Lk 6,16), a harmadik pedig Jézus testvére (Mk 6,3). Vajon a két utóbbi közül melyik írhatta az Újtestamentum egyik legrövidebb iratát, a személyéhez kötött levelet?
>>
|
Kapcsolat
Kezdetben a szó volt.
>>
|
Járt-e Szent Sebaldus Budavárban?
Bár a tudomány mai állása szerint a középkorban élt Sebaldus remete nemigen fordulhatott meg „magos Buda várában”, mégiscsak találunk összefüggést az említett egyházi személyiség és történelmi helyszín között: immár huszonöt éve annak, hogy a Szent Sebaldusról elnevezett nürnbergi templom gyülekezete felvette a kapcsolatot a budavári evangélikus gyülekezettel. A viszonyt a két fél azóta is szorgalmasan ápolja. A két gyülekezet között számos képzeletbeli híd épült az elmúlt évtizedekben, ideértve az ifjúsági körök partneri viszonyát, valamint a felnőtt gyülekezet tagjai között a hivatalos találkozókon köttetett számos barátságot.
>>
|
„Isten jelenléte teremti meg az otthont”
Ismerhetik őt Erdélyben, mert ott született, és ott is nevelkedett. Ismerhetik Magyarországon, mert ott végezte a teológiát, ott vált lelkésszé. Ismerhetik azután Hollandiában is, mert hat éve él ott a férjével. Ő viszont inkább kerüli a feltűnést. Pedig sokan tanulhatnánk tőle szorgalmat, tudásvágyat, alaposságot. A lelkészként is dolgozó De Hulster Nagy Dorottya doktoranduszként a migráció és a teológia kapcsolatát vizsgálja.
>>
|
|
|
|