Úti-társalgó
Aki a kör négyszögesítésére vállalkozott
Beszélgetés a Károli Gáspár-díjas Cserháti Sándorral
Idén két evangélikus testvérünknek is megadatott, hogy Károli Gáspár-díjban részesüljön. E két ember ugyanabban az esztendőben kezdte el teológiai tanulmányait kerek hatvan évvel ezelőtt. Egyikük lapunk korábbi – harminchat éven át hűséges – szerkesztője, Gémes István, másikuk pedig az Evangélikus Hittudományi Egyetem nyugállományú professzora: idősebb Cserháti Sándor. Az újszövetségi tudományok doktorát többek között a díjról és az idén megjelent művéről, az Első korinthusi levélhez írt kommentárjáról kérdeztem.
– Professzor úr nemrégiben vehette át a Károli Gáspár-díjat. Mit érzett, amikor értesült a kitüntetésről?
– Meglepődtem, nem számítottam rá. Nem voltam „éhes” semmilyen kitüntetésre, hiszen sohasem az emberi elismerés mozgatott, amikor valamit megtettem. Mindig is Isten előtti lelkiismeretem kérdése volt, hogy milyen munkát végzek. De nagyon jólesett, hogy anélkül, hogy bárkinek a kedvét kerestem volna, mégis kitüntetésre érdemesnek találtak. Ez is azt bizonyítja, hogy az evangéliumnak az a formája, amely Pál apostol írásaiban megszólal, visszhangra talál.
– Milyen elvek vezérelték a kommentár megírásakor?
– Arra kell törekednünk, hogy a szöveg a szerzőnek, jelen esetben magának Pál apostolnak a mondanivalóját közvetítse a mai olvasónak. Ehhez viszont arra van szükség, hogy a magyarázó háttérbe szorítsa saját szempontjait, és nyitott legyen a szerző üzenetének befogadására és továbbítására. Mindez csak az eredeti szöveg tudományos vizsgálatával megy, azaz ha igyekezünk abban a korban elhelyezni az írás mondanivalóját, amelyikben megszületett. Ugyanakkor azonban a magyarázónak tekintettel kell lennie a mai olvasó fogalmi világára.
– Mit jelent mindez a gyakorlatban?
– Szeretem ezt a munkát egy zenemű előadójának feladatához hasonlítani, akinek fel kell fognia a mű alkotójának szándékát és közvetítenie kell a hallgatók felé. Ezért kell a tolmácsolásnak is ihletettnek lennie. Ennek megfelelően a magyarázat egy része az eredeti szöveget törekszik megérteni és kibontani az Isten igéje után vágyakozó olvasónak. A magyarázó így valamelyest a kör négyszögesítésére vállalkozik, azaz egyszerre igyekszik megfelelni a tudományosság és az olvasmányosság kritériumának. Konkrétan egyébként eddig két „civilről” tudok, akik végigolvasták a kommentáromat: egy kórboncnokról és egy mérnökről.
– Mi lehet a levél legfontosabb üzenete a ma embere számára?
– Olyanokhoz szól, akik már gyülekezetben élik az életüket. Nem olyanokhoz, akik nem tudnak Krisztusról, és nem hisznek benne. Ez tehát nem elsősorban missziói, hanem lelkipásztori levél. Pál tudja, hogy a korinthusi gyülekezet tagjai korántsem tökéletes keresztények, noha éppen ennek a közösségnek volt sajátos vonása, hogy sokan közülük már annak hitték magukat. A levélből az is kitűnhet a mai olvasónak, hogy az élő Jézus Krisztus ugyanolyan közel van hozzá is, mint a levél első olvasóihoz, noha időben sokkal távolabb vagyunk a történeti Jézustól.
– Ön szerint van-e a levélnek olyan vonatkozása, amely segítségünkre lehet karácsony teológiai tartalmának a megértésében?
– Karácsonykor arra emlékezünk, hogy Isten Jézus Krisztus által részt vállal az egyes ember és az egész emberiség sorsának alakításában. A Korinthusi levél minden sora arról tanúskodik, hogy az a Jézus Krisztus, aki része lett életünknek, jelen van a gyülekezetben a hirdetett ige és a szeretet cselekedetei által.
– Végül egy kicsit személyesebb kérdés: hogyan emlékezik vissza gyermekkora karácsonyaira?
– Szüleink gyakorló keresztények voltak, így természetes volt, hogy elmentünk a templomba, majd otthon énekeltünk, és felolvastuk a Bibliából a karácsonyi történetet. Gyermekként természetesen az ajándékok is fontos szerepet játszottak. Mivel a karácsonyfát nálunk hat gyermek vette körül, valódi népünnepély volt ilyenkor; jó alkalom volt arra, hogy nézeteltéréseinket föloldjuk a megbocsátásban.
Egy nagyon konkrét élményem van: egyszer újév táján lángra kapott a karácsonyfánk. Az a gyertya, amelyik addig szelíden világított, egyszerre veszélyes tűzzé változott. Ez azt példázza nekem, hogy amit karácsonykor kapunk, azt azzal a szelídséggel kell továbbadnunk, amellyel Isten ebbe a világba megérkezett – a betlehemi jászolban fekve.
Szűcs Petra