Úti-társalgó
Amikor a külügy belügy is
Beszélgetés Cselovszkyné dr. Tarr Klárával, egyházunk külügyi osztályának vezetőjével
– Munkája során mennyiben találkozik olyan tennivalókkal, amelyek a történelmi határokon túl élő magyar evangélikusokhoz kapcsolódnak?
– Több vonatkozásban is. Leginkább az Erdélyben és a Felvidéken élő evangélikussággal van szoros kapcsolatunk. Az Európai Protestáns Egyházak Közössége, vagyis a Leuenbergi Egyházközösség tanácsában Adorjáni Dezső Zoltánnal, a Romániai Evangélikus-Lutheránus Egyház püspökével együtt ülésezünk félévenként, ő a romániai evangélikusokat, reformátusokat és metodistákat képviseli, én a magyarországi protestánsokat, így gyakran nyílik alkalmunk a minket érintő közös kérdések megvitatására. Ezen kívül természetesen sok más országgal van aktív kapcsolatunk, ahol magyar evangélikusok élnek, illetve ahol magyar nyelvű igeszolgálat zajlik.
Itt kell megemlítenem, hogy a magyar állam támogatásával és a külügyi osztály közvetítésével idén két lelkésznőnek – egy szlovén és egy szlovák anyanyelvűnek – nyílik alkalma arra, hogy a Debreceni Nyári Egyetemen magyarul tanuljon. Ők – jóllehet nem magyar anyanyelvűek – készek arra, hogy magyarul (is) szolgáljanak, ezt a szolgálatot szeretnénk a nyelvtanfolyam szervezésével erősíteni. Ezenfelül egyházunk is hozzájárul különféle ösztöndíjakkal, hogy azok a teológushallgatók, akik a későbbiekben szívesen vállalnának magyar nyelvű szolgálatot a határon túl, például Szlovéniában, Szlovákiában, Erdélyben, meghatározott ideig Budapesten tanulhassanak.
Fontosnak tartjuk továbbá azt is, hogy a Magyarországon szervezett konferenciáknak legyenek mindig határon túlról is résztvevői, így a lelkészakadémiáknak, a finnugor lelkészkonferenciáknak és egyéb rendezvényeknek egyaránt. Természetesen nem szeretnénk megfeledkezni a Nyugat-Európába szakadt honfitársainkról sem, velük is igyekszünk tartani a kapcsolatot. Példaként említem csak, hogy a Lutheránus Világszövetség 1984-es budapesti nagygyűlésének huszonötödik évfordulója alkalmából megrendezendő konferencia egyik társszervezője, Fónyad Pál Ausztriában élő testvérünk lesz, aki az osztrák Martin-Luther-Bund (Luther Szövetség) képviselője.
– A külügyi osztály vezetőjeként nyilván szembesül azzal is, miként ítélik meg a hazai evangélikusságot külföldi testvéreink.
– Igen, bár én azt vallom, hogy mindig a személyes találkozások azok, amelyek meghatározzák, hogy kiben milyen kép alakul ki egy adott országról. Ezt saját munkám során is nagyon fontosnak tartom, hiszen ha jó benyomást teszünk a másikra, akkor ezzel „egyházimázst” is építünk. Zárójelben jegyzem csak meg, hogy a Nyugat-Európában élőkkel beszélgetve többször előkerül a Magyar Gárda, illetve a szélsőjobbveszély ügye, amelynek főként a Die Zeit című újságban megjelent, Magyarországot egyoldalúan megvilágító cikk és az ehhez hasonló írások is okai. Ilyenkor igyekszem mindig eloszlatni a félreértéseket: az egyoldalú tájékoztatás a felelős azért, hogy sokszor csak ezeknek a valóban létező, ám sok más problémához képest periferiális jelenségeknek a híre jut el külföldre, és hogy ezek összemosódnak a jó szándékú, békességre vágyó emberek akaratával. Nem beszélve arról, hogy sajnos a nyugat-európai újságolvasók is gyakran szívesen alkotnak leegyszerűsített képet a megtanulhatatlan nyelvű, mégis közeli kelet-közép-európai országról.
– Mi az, ami leginkább meghatározza a külügyi osztály mindennapjait mostanában?
– Három előttünk álló rendezvényt említenék: a Lutheránus Világszövetséggel és az Evangélikus Hittudományi Egyetemmel együtt szervezzük az Egyház és állam a tranzitországokban elnevezésű nemzetközi konferenciát, amely június 26. és 29. között lesz az egyetemen. Néhány nappal ez után kezdődik a soproni Határnyitás ’89 szimpózium, melyre szeretettel várjuk a jelentkezőket határainkon túlról is. Ezen a nagyszabású rendezvényen jelen lesz többek között Németh Miklós is, aki a húsz évvel ezelőtti események idején a kormányfői tisztséget betöltötte. A harmadik fontos rendezvény néhány hónap múlva esedékes, szervezése már javában zajlik: november 16-tól 18-ig Révfülöpön konferencia keretében emlékezünk a Lutheránus Világszövetség 1984-es budapesti világgyűlésének huszonötödik évfordulójára.
– Végül egy kicsit személyesebb kérdés: a határon túli és a külföldre szakadt magyar evangélikusok pásztorolása véleménye szerint mennyiben „külügy” és mennyiben „belügy”?
– Természetesen mindkettő egyszerre. Ugyanakkor a határon túl élő magyarok helyzetét nem tekinthetem külügynek, hiszen számomra minden magyar magyar, függetlenül attól, hol él. Így a munkám során is mindig előnyben részesülnek ezek az ügyek. A földrajzi meghatározottságokból kifolyólag azonban mégiscsak külügyként kell értelmezni bizonyos dolgokat. Én az együttműködés és a támogatás szükségességét érzem a legfontosabbnak, és az összefogást, amely révén más fórumokon, például nemzetközi konferenciákon közös álláspontot képviselünk, hogy mások előtt is látsszon: összetartozunk.
Szűcs Petra